Indywidualne Porady Prawne
Eliza Rumowska • Opublikowane: 11-09-2017 • Aktualizacja: 2022-04-07
W domu, który jest moją własnością, mieszka przyrodni brat mojej babci (dla mnie żadna rodzina), który nadużywa alkoholu, jest agresywny, wulgarny. Niestety babcia, przekazując mi majątek, zapisała mu w testamencie dożywotnie mieszkanie, więc nie można go stamtąd usunąć. Sytuacja nasiliła się, kiedy zaczęłam remont. Co mogę zrobić, aby unieważnić to dożywotnie mieszkanie, co zrobić aby się uwolnić z tej chorej sytuacji, której świadkami są dzieci i wszyscy sąsiedzi?
Kodeks cywilny przewiduje taką możliwość stanowiąc, że:
„Art. 303. [Zamiana służebności na rentę]
Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę”.
Wymagałoby to skierowania do sądu odpowiedniego wniosku i wykazania (udokumentowania) wszelkich uchybień, których dopuszcza się uprawniony do służebności. W tym celu należy zebrać dowody, a także dokładnie przeanalizować do czego dożywotnik ma prawo zgodnie z uczynionym na jego rzecz zapisem. Takie postępowanie przed sądem znacznie łatwiej przebiega, gdy dowodami są nie tylko np. świadkowie czy zniszczone mienie, ale notatki z interwencji policji czy zeznania dzielnicowego. Jak wspomniała i podkreślam – należy wyjść od treści zapisu, który reguluje prawa dożywotnika, aby stwierdzić najpierw, do czego miał prawo, by móc jednoznacznie wskazać, kiedy i w jakim zakresie je przekraczał, dopuszczając się uchybień.
Zobacz też: Testament za opiekę
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):