Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy akt notarialny chroni mnie przed roszczeniami?

Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 02-05-2016

Babcia i jej syn (mój ojciec) przez akt notarialny w formie darowizny przekazali mi w 2009 r. mieszkanie. Została ustalona służebność na ich rzecz. W 2012 roku ojciec ożenił się ponownie. Jestem jedynym dzieckiem. Ojciec nie ma rodzeństwa. Z drugą żoną nie ma dzieci, a ona jest bezdzietna. Czy druga żona ma prawo do mieszkania, pomimo umowy notarialnej, po śmierci babci lub ojca? Czy druga żona ma prawo do zachowku, a jeżeli tak to w jakiej części? Czy można się zabezpieczyć przed ingerencją drugiej żony co do tego mieszkania?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy
Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata

Czy druga żona ma prawo do mieszkania, pomimo umowy notarialnej, po śmierci babci i ojca? Nie. Na dzień dzisiejszy jest Pani jedyną właścicielką nieruchomości na podstawie spisanej umowy darowizny. Żona Pani ojca może za jego życia jedynie korzystać z mieszkania. Wynika to z faktu, że Pani ojciec ma ustanowioną służebność osobistą na darowanej nieruchomości.

Zgodnie z art. 301 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi”.

A więc z powyższego artykułu wprost wynikają uprawnienia żony Pani ojca do prawa zamieszkiwania w Pani mieszkaniu, o ile Pani ojciec na to jej pozwoli.

Czy druga żona ma prawo do zachowku, a jeżeli tak to w jakiej części? Jak wynika z opisu sprawy, darowizna nieruchomości została dokonana na rzecz Pani przed zawarciem drugiego związku małżeńskiego przez Pani ojca, czyli w 2009 roku, a ślub był dopiero w 2011 roku. Ten fakt ma istotne znaczenie w Pani sprawie. Gdyby darowizna nieruchomości została dokonana po zawarciu drugiego małżeństwa przez Pani ojca, to Pani musiałaby liczyć się z zapłatą zachowku.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Natomiast w Pani sprawie to niebezpieczeństwo nie występuje.

Zgodnie z art. 994 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa”.

Czyli z § 3 art. 994 Kodeksu cywilnego wynika wprost, że darowizna ojca dokonana na rzecz Pani przed zawarciem drugiego małżeństwa będzie zwolniona z obowiązku zaliczenia na poczet spadku przy obliczeniu zachowku a więc w takiej sytuacji zachowek żonie Pani ojca nie będzie się należał.

Czy można się zabezpieczyć przed ingerencją drugiej żony co do tego mieszkania? Jak już pisałam, żona ojca ma prawo mieszkać w lokalu, o ile Pani ojciec wyrazi na to zgodę. Jeśli Pani ojciec będzie chciał, żeby jego żona mieszkała razem z nim, to nie ma Pani żadnych prawnych możliwości, żeby do tego nie doszło. Dopiero po śmierci Pani ojca służebność wygaśnie, a Pani będzie mogła eksmitować żonę ojca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Służebność osobista a brak wstępu do mieszkania

Mam ustanowioną służebność osobistą w mieszkaniu wydzielonym w domu mojego syna. Niestety syn mnie wymeldował i pozbawił możliwości wejścia na posesję....

Otrzymanie mieszkania z obciążeniem służebnością

Żona dostała mieszkanie z ustanowioną służebnością na ojca. Czy ojciec może decydować o dalszych losach nieruchomości? Jakie ma prawa...

Czy muszę spłacić służebnika, który chce się wyprowadzić?

W 2000 r. w wyniku darowizny zostałem właścicielem domu. W akcie notarialnym wpisana jest służebność osobista dla mojej matki. Aktualnie moja matka...

Nietypowa służebność

Planuję kupić działkę ze starym domem. Nie chcę tam na razie mieszkać – jest to inwestycja na przyszłość. Umówiłam się ze sprzedawcą, że...

Granice uprawnień wynikających ze służebności osobistej

Kilka lat temu otrzymałem w akcie darowizny dom od mojego ojca. Wcześniej należał on do dziadków, ale po śmierci dziadka babcia zapisała go mojemu tacie...

Ograniczone prawo do korzystania z pomieszczenia

Czy mający służebność mieszkania może sam zamknąć pomieszczenie gospodarcze, nie dając właścicielce klucza? Czy mam prawo jako właścicielka zdjąć...

Jak możemy pozbyć się kłopotu ze służebnością?

Sprawa wygląda tak, że mamy zamiar sprzedać dom, ponieważ się rozwodzimy. W domu tym w akcie notarialnym jest zapis na żądanie dziadka (darującego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »