Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dołączenie się do sieci ciepłowniczej biegnącej przez działkę

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 23-04-2018

Przez naszą działę biegnie rura. Chcemy dołączyć się do sieci ciepłowniczej. Właściciel sieci, chce zawrzeć umowę służebności i dołączyć do sieci (w ramach zapłaty), ale nie chce podciąć ciepłej wody. Czy da się negocjować? Do tej pory rura istniała bez umowy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tak, na tym etapie można negocjować wysokość wynagrodzenia. Akt notarialny to normalna umowa, którą zawierają strony będące zgodne co do jej treści. Dopiero jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, możliwe jest jednostronne, na mocy orzeczenia sądu, ustanowienie służebności.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym „jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu”.

Proszę jednak zacząć negocjować wcześniej, nie przy zawieraniu samego aktu, bo najczęściej do aktu ze strony przedsiębiorstwa staje pracownik, który jest upoważniony do zawarcia umowy na ściśle określonych warunkach.

Doświadczenie uczy, że jeżeli jest to pierwsza propozycja wynagrodzenia ze strony przedsiębiorstwa, można wyegzekwować kwotę nieco wyższą. Bywa różnie – czasem symbolicznie wyższą, a znam przypadek, że nawet sporo wyższą. Wszystko zależy od tego, jaki mają w danym przypadku margines swobody w ustaleniu wynagrodzeń.

Dopowiem jeszcze, że wynagrodzenie za bezumowne korzystanie przedawnia się, jednakże za okres lat 10 i za taki okres na pewno liczy je przedsiębiorstwo.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »