Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doprowadzenie prądu do firmy przez moją działkę

Marcin Sądej • Opublikowane: 16-03-2018

Pewna firma będzie budować szklarnię (9 ha pod szkłem). Aby doprowadzić prąd do tej inwestycji, chce prowadzić kabel średniego napięcia w ziemi przez moją działkę rolną, długość kabla na mojej działce to około 200 m. W ustnej rozmowie wstępnie wyraziłam zgodę, ale powiedziałam, że zastanowię się co do ceny, zaproponowali jednorazowo 5 tys. zł. Mieli przysłać mi umowę do przeczytania, ale jeszcze jej nie otrzymałam. Jaką najlepiej zawrzeć umowę z przedsiębiorcą? Czy oferta, jaką proponują, nie jest rażąco niska? Zupełnie nie wiem, jak coś takiego jest wyceniane. Czy od kwoty otrzymanej należy zapłacić podatek do US?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poprowadzenie przez przedsiębiorcę kabla przez Pani prywatną działkę nazywane jest służebnością przesyłu i jest opisane w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 3051 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). Zgodnie natomiast z art. 3052 właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Żaden przepis nie wskazuje, jaka powinna być wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności – kwestia ta pozostawiona jest woli stron. Przyznam szczerze, że nie orientuje się, jakie są stawki za ustanowienie służebności przesyłu, bo zapewne wynikają one z cen rynkowych, stopnia i zakresu, w jakim następuje ingerencja w nieruchomość, stopień uciążliwości. Może zatem Pani swobodnie negocjować cenę zaproponowaną przez firmę.

Odnośnie natomiast rozliczenia z urzędem skarbowym sprawa jest bardzo prosta. Otóż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 120a zwalnia się od podatku dochodowego wynagrodzenie otrzymane za ustanowienie służebności przesyłu w rozumieniu przepisów prawa cywilnego. W rezultacie niezależnie od wysokości ustalonego wynagrodzenia podatku z tytułu służebności przesyłu nie zapłaci Pani. Wynagrodzenia tego nie wykazuje się w żadnym zeznaniu podatkowym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »