Kategoria: Służebność osobista

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dożywocie w mieszkaniu dla babci wraz z jej opiekunem

Marek Gola • Opublikowane: 21-04-2017

Jestem właścicielką mieszkania, które otrzymałam w darowiźnie od babci. W umowie darowizny jest zapis, iż babcia ma prawo dożywotniego (tj. do chwili śmierci babci) nieodpłatnego mieszkania w tym mieszkaniu wraz z osobą przez siebie wskazaną (w przypadku dokonania takiego wskazania). Babcia mieszka w tym mieszkaniu wraz ze swym opiekunem (jej przybrany syn). Kilka miesięcy temu został wymeldowany z tego lokalu, mieszka tam więc bez meldunku, opiekując się babcią objętą dożywotnią opieką. Obawiam się, że po śmierci babci opiekun nie będzie chciał opuścić lokalu. Czy mogę go tego zmusić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata
Otrzymałam bardzo precyzyjną, fachowo przygotowaną poradę prawną. 
Anna, księgowa, 56 lat
Profesjonalna porada
Maria
Pierwszy kontakt jakiś czas temu, a teraz był kolejny kontakt i porada równie profesjonalna.
Zdzisław, 42 lata, technik mechanik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż meldunek, choćby występował, nie daje prawa do lokalu. Po drugie syn babci ma prawo przebywać w lokalu w określonym czasookresie, tj. do czasu kiedy będzie istniało ograniczone prawo rzeczowe, jakim jest służebność osobista na rzecz babci. Z chwilą śmierci babci ograniczone prawo rzeczowe wygasa, a wówczas wygasa także uprawnienie jej syna do zamieszkiwania w lokalu. W takiej sytuacji nie mamy choćby do czynienia z posiadaniem. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Trudno uznać, by syn babci po jej śmieci zgodnie z powyższym (treść art. 336 K.c.) miał jakiekolwiek prawo do lokalu. Po śmierci babci ma Pani pełne prawo zmienić zamki w drzwiach, a rzeczy wystawić na zewnątrz. W mojej ocenie policja nie będzie miała żadnego prawa przymusić Państwa do otwarcia temuż Panu drzwi do lokalu. Syn babci nie będzie mógł także wskazywać, że doszło do naruszenia posiadania, bowiem posiadaczem nieruchomości nie jest i nie będzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »