Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dożywocie w mieszkaniu dla babci wraz z jej opiekunem

Marek Gola • Opublikowane: 21-04-2017

Jestem właścicielką mieszkania, które otrzymałam w darowiźnie od babci. W umowie darowizny jest zapis, iż babcia ma prawo dożywotniego (tj. do chwili śmierci babci) nieodpłatnego mieszkania w tym mieszkaniu wraz z osobą przez siebie wskazaną (w przypadku dokonania takiego wskazania). Babcia mieszka w tym mieszkaniu wraz ze swym opiekunem (jej przybrany syn). Kilka miesięcy temu został wymeldowany z tego lokalu, mieszka tam więc bez meldunku, opiekując się babcią objętą dożywotnią opieką. Obawiam się, że po śmierci babci opiekun nie będzie chciał opuścić lokalu. Czy mogę go tego zmusić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem Bardzo zadowolona z usługi prawniczej online. Mogłam na odległość znaleźć odpowiedzi na moje wątpliwości i pytania dotyczącej mojej sprawy. Zadałam zawsze dodatkowe pytania, i na czas otrzymałam odpowiedz. Bardzo mi ten Portal pomógł. 
Henryka
Odpowiedź profesjonalna aczkolwiek łatwa do zrozumienia, rychła i bardzo satysfakcjonująca. Z pewnością będę jeszcze korzystać z waszej pomocy 
Agnieszka
Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż meldunek, choćby występował, nie daje prawa do lokalu. Po drugie syn babci ma prawo przebywać w lokalu w określonym czasookresie, tj. do czasu kiedy będzie istniało ograniczone prawo rzeczowe, jakim jest służebność osobista na rzecz babci. Z chwilą śmierci babci ograniczone prawo rzeczowe wygasa, a wówczas wygasa także uprawnienie jej syna do zamieszkiwania w lokalu. W takiej sytuacji nie mamy choćby do czynienia z posiadaniem. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Trudno uznać, by syn babci po jej śmieci zgodnie z powyższym (treść art. 336 K.c.) miał jakiekolwiek prawo do lokalu. Po śmierci babci ma Pani pełne prawo zmienić zamki w drzwiach, a rzeczy wystawić na zewnątrz. W mojej ocenie policja nie będzie miała żadnego prawa przymusić Państwa do otwarcia temuż Panu drzwi do lokalu. Syn babci nie będzie mógł także wskazywać, że doszło do naruszenia posiadania, bowiem posiadaczem nieruchomości nie jest i nie będzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Korzystanie z nieruchomości zgodnie z zapisami umowy o dożywociu

Mąż otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne z wpisem dożywotniego bezpłatnego użytkowania domu przez nich. Niedawno zmarł teść. Czy teściowa może...

Dożywocie w mieszkaniu kupionym na syna

Chciałabym kupić mieszkanie. Nie mam jednak całej gotówki, dlatego mój pełnoletni syn (kawaler bezdzietny) weźmie kredyt hipoteczny na siebie – na...

Zaciąganie kredytów przez matkę mającą służebność osobistą

Na podstawie postanowienia sądu (podział majątku wspólnego po zmarłym ojcu) jestem właścicielką działki zabudowanej domem mieszkalnym. Mieszkam...

Zapewnienie córce korzystania z domu rodzinnego

Wraz z żoną jesteśmy jedynymi współwłaścicielami nieruchomości (domu jednorodzinnego). Mamy trójkę dorosłych dzieci, z których najmłodsza...

Umowa dożywocia z matką która ma egzekucję komorniczą

Chciałabym zawrzeć umowę o dożywocie z moją matką. Dowiedziałam się jednak, że matka wzięła mojemu bratu pożyczkę, której nie...

Do czego zobowiązuje służebność osobista?

Kuzyn kupił działkę od wujka, na niej w domu mieszka babcia z dożywotnim prawem zamieszkiwania. Wujek zmarł, babcia została sama. Do czego ta...

Koszty sformalizowania służebności

Mam od kilkunastu lat mieszkanie (odrębna własność lokalu, jego wartość to 500 000 zł). Zamierzam zawrzeć umowę dożywocia z osobą obcą. Chciałabym...

Zwrot darowizny i spisanie umowy dożywocia

Mama przekazała mieszkanie córce w formie darowizny. Czy córka może oddać (albo powtórnie darować) matce to mieszkanie, a następnie sporządzić...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »