Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dożywocie w mieszkaniu kupionym na syna

Marek Gola • Opublikowane: 03-03-2017

Chciałabym kupić mieszkanie. Nie mam jednak całej gotówki, dlatego mój pełnoletni syn (kawaler bezdzietny) weźmie kredyt hipoteczny na siebie – na brakującą kwotę (1/3 wkładu). Formalnie właścicielem mieszkania będzie więc syn, a ja będę mieszkała dożywotnio. Jak mogę się zabezpieczyć, abym w razie nagłej śmierci syna nie została bez dachu nad głową?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy
Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby bank, w którym syn zaciąga kredyt hipoteczny, wyraził zgodę na ustanowienie na nieruchomości służebności osobistej mieszkania, która dawałaby Pani gwarancję zamieszkania w lokalu bez względu na to, kto stałby się jego właścicielem. Zakres takiej służebności w zasadzie mogłaby Pani ustalić z synem sama. Stosownie do treści art. 298 K.c. – zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

Na wypadek jednak gdyby bank nie wyraził zgody na obciążenie nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym (służebnością osobistą), Pani syn powinien sporządzić testament, w którym do całości spadku powoła Panią. Co prawda, obecnie jest Pani w pierwszej kolejności do objęcie spadku po tymże, jednak nigdy nie wiadomo, czy syn nie ożeni się, bądź też nie będzie miał dziecka. Zarówno żona, jak i dziecko wyprzedzają rodziców przy dziedziczeniu ustawowym. Wyraźnie jednak podkreślić należy, że testament także może być zmieniony. Na to jednak wpływu Pani nie ma.

Reasumując, najlepszym rozwiązaniem byłoby ustanowienie na mieszkaniu ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności osobistej polegającej na prawie zamieszkiwania.

Zawsze mogą Państwo oboje (Pani i syn) zostać współwłaścicielami mieszkania, co powoduje, że nikt bez zniesienia współwłasności nie będzie mógł Pani eksmitować z lokalu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wpisanie służebności do księgi wieczystej

Zmarła moja małżonka. Jej syn z poprzedniego małżeństwa odziedziczył mieszkanie na podstawie testamentu. Mieszkam w odziedziczonym przez niego...

Co w zamian za rezygnację ze służebności osobistej mieszkania?

Mam służebność mieszkania w domu wielorodzinnym (obecnie pozostałe mieszkania są puste). Otrzymałam informację, że właściciel chce sprzedać dom...

Ustanowienie służebności mieszkania dla konkubenta

Mieszkam w mieszkaniu będącym własnością mojej konkubiny. Chciałbym ustanowić w tym mieszkaniu – za jej zgodą – nieodpłatną...

Co obejmuje służebność osobista mieszkania?

Mama aktem darowizny przekazała mi dom, ustanawiając na rzecz mojego brata służebność osobistą polegającą na prawie dożywotniego zamieszkiwania....

Zaciąganie kredytów przez matkę mającą służebność osobistą

Na podstawie postanowienia sądu (podział majątku wspólnego po zmarłym ojcu) jestem właścicielką działki zabudowanej domem mieszkalnym. Mieszkam...

Zapewnienie córce korzystania z domu rodzinnego

Wraz z żoną jesteśmy jedynymi współwłaścicielami nieruchomości (domu jednorodzinnego). Mamy trójkę dorosłych dzieci, z których najmłodsza...

Dożywocie w mieszkaniu dla babci wraz z jej opiekunem

Jestem właścicielką mieszkania, które otrzymałam w darowiźnie od babci. W umowie darowizny jest zapis, iż babcia ma prawo dożywotniego (tj. do...

Kredyt hipoteczny a dożywotnia służebność

Sprawa dotyczy kredytu hipotecznego a dożywotniej służebności teściów. Żona otrzymała aktem darowizny działkę z domem. Ustanowiono dożywotnią...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »