Kategoria: Służebność drogi

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Droga dojazdowa dla mieszkańców

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 15-01-2016

Zostanie ustanowiona służebność przejazdu i przechodu za opłatą. Na końcu drogi jest dwóch właścicieli nieruchomości. Czy muszą ponieść opłatę wspólnie, czy też osobno? Co będzie, jeżeli będzie chciał nabyć nieruchomość trzeci i następny inwestor w sąsiedztwie tych dwóch istniejących nieruchomości i będą chcieli mieć zagwarantowany dojazd i dojście po przyszłych swoich nieruchomości po tej samej drodze, gdzie wcześniej była ustanowiona służebność?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk
Witam, Dziękuję za szybką, dokładną i wyczerpującą odpowiedć. Jestem pod wrażeniem. 
Dorota
Jestem pod wrażeniem szybkiej i profesjonalnej pomocy. Koszt wstępnej usługi do przyjęcia, w którym uzyskałam dodatkowe wskazówki i informacje na pytania uzupełniające (bez dodatkowych opłat). 
Beata
Poradę prawną uzyskaną od Państwa, a konkretnie przez Panią Izabelę Nowacką-Marzelon, uważam oceniam bardzo wysoko. Porada ta pozwoliła mi zrozumieć całą złożoność zgłoszonego przeze mnie problemu w świetle wszystkich przepisów, jakie powinnam znać. Bardzo sobie cenię te wyjaśnienia i jestem rada, że udało mi się wpaść na trop tak kompetentnego zespołu prawników. Polecam ich wszystkim zainteresowanym.
Maria, 70 lat, emerytowana nauczycielka
Jasna i szybko wydana opinia. Polecam ten serwis.
Ewa
Dziękuję i wystawiam najwyższą opinię.
Jacek

Zakładam na początek, że służebność przejazdu i przechodu zostanie ustanowiona jako służebność gruntowa, a nie jako służebność osobista. Tak też udzielę odpowiedzi na Pana pytanie – traktując, że chodzi o służebność gruntowa obciążająca działkę, która daje ów przejazd i jest Pana własnością.

Kodeks cywilny przewiduje regulowanie tejże służebności za wynagrodzeniem umownie lub sądownie. W zależności więc od woli stron – gdy służebność ustanowiono umownie – będzie określone wynagrodzenie i jego zasady. W mojej ocenie solidarne obciążenie służebnością byłoby może wygodne, ale mało opłacalne. Uważam, że każdy z nich korzysta i każdy powinien ponieść opłatę. Nie ma zaś racjonalnego uzasadnienia na to, aby nagle – gdy jeden przestanie płacić – drugi miał płacić za ich obydwu. Dlatego zalecam i doradzam w tym względzie rozłączność tych zobowiązań bez wprowadzania zasady odpowiedzialności solidarnej.

Jeżeli właściciel działki, na której ustanawiana jest na rzecz innych nieruchomości władnących służebność, przewiduje, że w przyszłości z racji infrastruktury geodezyjnej tereny – także ta funkcja będzie pożądana dla innych działek do których prowadzi dojazd – powinien, ustawiając służebność, zastrzegać, że nie jest ona wyłączna. Oczywiście warto rozwinąć w akcie notarialnym tę regułę braku wyłączności, opisując ją jako każdoczesne prawo właściciela nieruchomości obciążonej do ustanawiania kolejnych służebności przejazdu i Przechodu na rzecz działek sąsiadujących adekwatne do zapotrzebowania ich właścicieli. Oczywiście wówczas – każdy zawiera z Panem o9kjako właścicielem odrębną umowę ze wskazaniem powyższej zasady, a także zobowiązaniem do zgodnego współkorzystania z drogi wobec jej innych użytkowników, w szczególności służebników.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli oczywiście okazałoby się, że ta służebność jest ustanawiana w drodze procedury administracyjnej (np. przy wydzieleniu działek) lub tez sądownie – to tak samo należy dążyć do uzyskania powyższych zapisów w treści tejże służebności, aby na przyszłość stało się jasnym, że każdoczesny właściciel każdej z poszczególnych działek ma obowiązek zapłaty. Służebność taka powinna zostać wpisana do KW każdej z działek (obciążanej i władnących), aby ewentualni przyszli nabywcy nie mogli zasłonić się brakiem wiedzy o niej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Forma ustalenia służebności drogi koniecznej

Właściciel działki (spółka z o.o.) chce zawrzeć umowę notarialną o służebność drogi koniecznej ze spółdzielnią – właścicielem sąsiedniej działki. Czy umowa bez wpisu do księgi wieczystej ma moc prawną? Czy może być bezterminowa? Czy ewentualny następca prawny spółdzielni musiałby respektować jej zapisy?

Żwirowa droga dojazdowa

Od 25 lat jestem właścicielem domu, do którego prowadzi żwirowa droga dojazdowa zaznaczona na mapie. Nie ma właścicieli, bo dawno zmarli. Przy zakupie domu powiedziano mi, że droga jest dla wszystkich. Obecnie sąsiedzi zaczynają robić jakieś problemy. Czy mogę starać się o zasiedzenie tej drogi w dobrej wierze?

Ugoda dotycząca podziału i dojazdu

Jestem współwłaścicielką (czterech współwłaścicieli) działki, którą chcemy sądownie podzielić na cztery odrębne działki. Powstaną działki różnej wielkości, ponieważ udziały są różne i różna wartość działki. Nie możemy wydzielić odrębnej działki na drogę dojazdową, bo współwłaściciele mieliby za mały metraż (dostosowanie do planu zagospodarowania przestrzennego). Chcemy utworzyć służebność drogi, aby 3 działki miały dojazd. Moja działka będzie usytuowana najdalej od drogi publicznej, tak więc będę przejeżdżać przez trzy działki. Jaki powinien być zapis w ugodzie podziału dotyczący drogi służebnej, abym w przyszłości nie miała kłopotów? Jak zabezpieczyć się, aby właściciele działek (także nowi) nie zaczęli w którymś momencie żądać ode mnie opłaty za przejazd?

Nieużywana droga konieczna

Zawarłem z sąsiadem ugodę sądową co do służebności gruntowej, a teraz on mi chce tę ustanowioną drogę konieczną odebrać. Twierdzi, że jej nie używam 10 lat. Czy mimo ugody sąsiad ma do tego prawo? Czy nie narusza to tzw. powagi rzeczy osądzonej?

Zakres służebności drogowej

Od prawie dwóch lat jestem właścicielką działki, którą nabyłam przez zasiedzenie. Sąsiad na mojej działce ma ustanowioną służebność przejazdu i przechodu, ale nie chce ponosić żadnych opłat w związku z tą służebnością. Obecnie drogę dojazdową do mojej i jego posesji wykładam kostką brukową. Czy mogę dochodzić zapłaty (opłaty) za użytkowanie służebności oraz za wyłożenie kostki? Czy służebność drogowa nie obejmuje swym zakresem także partycypowania w utrzymaniu drogi tylko korzystanie z niej?

Teren do wywłaszczenia a droga dojazdowa

Kupiłem działkę budowlaną, do której sądownie ustanowiono służebność przejazdu i przechodu po działkach stanowiących własność gminy. W trakcie starania się o pozwolenie na budowę urząd zażądał ode mnie zgody właściciela na wybudowanie drogi. Gmina takiej zgody nie chce udzielić, ponieważ objęte służebnością działki są przedmiotem postępowania o zwrot wywłaszczonych nieruchomości. Z uwagi na patową sytuację zaproponowałem w urzędzie, że wykonam drogę tymczasową, umożliwiającą skorzystanie z przysługującej mi służebności, do czasu wyjaśnienia spraw związanych z oddaniem gruntu byłym właścicielom. Urząd odmawia wydania pozwolenia z uwagi na brak dojazdu oraz na brak zgody właściciela na wykonanie drogi. Jak rozwiązać powyższą sytuację? W jakim zakresie służebność ogranicza prawa właściciela, a mnie daje możliwość budowy drogi? W jakim zakresie mogę urządzić drogę do korzystania z przysługującej mi służebności?

Kłopoty i roszczenia związane z drogą

Działka rolna została podzielona na 4 działki budowlane i działkę stanowiącą drogę wewnętrzną – nieodzowny dojazd do poszczególnych działek. Droga wewnętrzna łączy się z drogą gminną. Przy sprzedaży tych działek budowlanych co do drogi wewnętrznej zostało jedynie zaznaczone w poszczególnych aktach notarialnych, że właściciele tej działki (my) ustanawiają nieodpłatne i na czas nieokreślony na rzecz każdego z właścicieli poszczególnych działek służebność gruntową polegającą na prawie przejścia i przejazdu przez ową działkę. Innego zobowiązania nie było. Jak wynika z aktów notarialnych, nie sprzedaliśmy domów wraz z udziałami w drodze dojazdowej. Problem – mamy drogę, która nie jest nam do niczego potrzebna, która jest naszą własnością, płacimy podatki. Wcześniej pozwoliliśmy nieodpłatnie doprowadzić wszystkie media do poszczególnych działek budowlanych. Teraz właściciele przychodzą po następne pozwolenie do nas, chcą modernizować tę drogę – na własny koszt i to jest dobra ich wola. Mówią, że jak nie pozwolimy, to będziemy sami im budować tę drogę i o nią dbać latem i zimą – po prostu nas zastraszają. Proponujemy wykupienie udziałów w drodze. Czy ma to podstawy prawne?

Blokowanie drogi służebnej przez sąsiadów

Witam mam drogę służebną 4,5 metra. Sąsiedzi ją jednak skutecznie blokują – parkują specjalnie auta, ustawiają deski. Policja rozkłada ręce. Co mam robić?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »