Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zapewnić opiekę matce, aby uchronić ją przed nieuczciwym synem?

Marek Gola • Opublikowane: 02-01-2019

Mieszkam za granicą i mam problem z mamą, którą do tej pory opiekował się mój brat. Niestety doprowadził ją do utraty zdrowia i sprzeniewierzył jej cały majątek. Posiadam spisane przed laty notarialnie pełnomocnictwo mamy do sprawowania nad nią opieki. Jak formalnie przeprowadzić czynności, by zapewnić mamie opiekę i zabezpieczyć ją przed nieuczciwym synem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności należałoby sobie zadać pytanie, co Pani rozumie pod pojęciem „sprawowania opieki nad mamą” i dlaczego mimo posiadanego pełnomocnictwa bratu udało się doprowadzić mamę do takiego stanu, a nadto sprzeniewierzyć majątek. Musi mieć Pani bowiem świadomość, że brat na pewno będzie bronił się tym, że Pani, mimo pełnomocnictwa, nie była w stanie sprawować opieki, stąd zmuszony był takową objąć mamę. Kolejna kwestia dotyczy tego, jakie ma Pani możliwości sprawowania opieki nad mamą, czy wchodzi w grę opieka sprawowana w miejscu jej zamieszkania, czy też w miejscu Pani zamieszkania. Nadto czy chciałaby Pani przejąć oszczędności mamy i nimi zarządzać, czy też miałaby Pani być jedynie pełnomocnikiem do rachunku bankowego mamy. Drugie rozwiązanie jest o tyle wadliwe, że mama może ustanowić pełnomocnikiem do swojego rachunku bankowego także inne osoby, o czym Pani wcale nie musi być powiadomiona.

W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie mamy w DPS, jednakże wówczas musi się Pani liczyć z tym, że jeśli wysokość jej emerytury na to nie pozwoli, Państwo, w zależności od swoich potrzeb materialnych i majątkowych, będziecie zobowiązani do zapłaty pozostałej części.

Zgodnie z art. 61 ww. ustawy obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:

1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:

a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,

b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.

2a. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.

2b. W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, gmina wnosi opłatę w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a.

2c. W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, art. 103 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

3. W przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 2a, z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.

4. Dochód mieszkańca domu podejmującego pracę ze wskazań terapeutyczno-rehabilitacyjnych lub uczestniczącego w warsztatach terapii zajęciowej, stanowiący podstawę naliczania opłaty, zmniejsza się o 50% kwoty otrzymywanej z tytułu wynagrodzenia za tę pracę lub o kwotę odpowiadającą wysokości kieszonkowego wypłacanego z tytułu uczestnictwa w tych warsztatach.

Mieszkaniec domu wnosi opłatę do kasy domu lub na jego rachunek bankowy. Za jego zgodą opłata może być potrącana z emerytury lub renty mieszkańca domu – przez właściwy organ emerytalno-rentowy, zgodnie z odrębnymi przepisami lub z zasiłku stałego mieszkańca domu – przez ośrodek pomocy społecznej dokonujący wypłaty świadczenia; opłatę za pobyt ośrodek pomocy społecznej przekazuje na rachunek bankowy domu pomocy społecznej.

Istotna w sprawie jest treść przepisu art. 64 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zgodnie z którym – osoby wnoszące opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej można zwolnić, na ich wniosek, częściowo lub całkowicie z tej opłaty, w szczególności jeżeli wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce; występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych; małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.

Wyraźnie podkreślić należy, że jest Pani osobą zobowiązana do łożenia na utrzymanie mamy w pierwszej kolejności jako jej dziecko. Po jej umieszczeniu w DPS otrzyma Pani decyzję ustalającą wysokość Pani zobowiązania, którą to decyzję mogłaby Pani zanegować lub wnosić o zwolnienie lub umorzenie częściowe odpłatności.

W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 11 marca 2008 r., sygn. akt II SA/Bk 114/08, zgodnie z którym „organ rozpoznający prośbę o zwolnienie z odpłatności za pobyt w placówce, nie ma obowiązku przyznania zwolnienia, ale ma takie prawo. Fakultatywność orzeczenia o zwolnieniu z odpłatności zależna jest od sytuacji materialnej i rodzinnej osób zobowiązanych do opłat. Przypadki uprawniające do zwolnień zostały w przepisie wymienione jedynie przykładowo. Każdorazową decyzję rozstrzygającą o wniosku o przyznanie zwolnienia organ winien uzasadnić w sposób pozwalający prześledzić tok rozumowania organu i poznać kryteria podjęcia danej decyzji.”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Bezdzietne małżeństwo, jak się zabezpieczyć na starość?

Mamy duży, zadbany dom. Mąż i ja przekroczyliśmy już siedemdziesiątkę. Ponieważ jesteśmy małżeństwem bezdzietnym, mamy obawy o naszą...

Ustanowienie służebności mieszkania na rzecz męża i testament na rzecz córek

Jestem właścicielką mieszkania w budynku spółdzielczym. Prawo nabyłam w oparciu o umowę darowizny, w której darczyńcą była moja matka...

Służebność osobista a własne cele mieszkaniowe

Przed 4 laty otrzymaliśmy z siostrą od rodziców darowiznę w postaci nieruchomości (dom na działce). Została też ustanowiona służebność...

Jak uzyskać dostęp do aktu darowizny mieszkania

Jestem opiekunem prawnym od nie dawna dla mojej ubezwłasnowolnionej mamy. Mama w 2005 r. dokonała darowizny swojego mieszkania na rzecz swojej wnuczki,...

Czy można zabronić odwiedzanie mamy ze służebność osobistą?

Rodzice mieli nas troje, ale gospodarstwo rolne oddali tylko naszej siostrze. Nieruchomość została przy tym obciążona ograniczonym prawem rzeczowym...

Mieszkanie z dożywotnią służebnością dla niepełnosprawnej córki

Kupiłem mieszkania, które chcę przekazać swojej córce w dożywotną (do końca jej życia) służebność dla niej. Nie chcę jej dawać tego mieszkania,...

Czy do postawienia garażu potrzebna jest zgoda uprawnionych z umowy dożywocia?

Moja żona jest właścicielką nieruchomości, na której stoi dom obciążony służebnością osobistą dla jej rodziców polegającą na dożywotnim...

Mieszkanie od kuzyna w zamian za dożywocie

Mój kuzyn chce mi podarować mieszkanie. Nie wiemy, jaka forma byłaby najkorzystniejsza: spadek to podatek spadkowy, przekazanie to podatek od darowizny....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »