Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Mieszkanie z dożywotnią służebnością dla niepełnosprawnej córki

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30-01-2019

Kupiłem mieszkania, które chcę przekazać swojej córce w dożywotną (do końca jej życia) służebność dla niej. Nie chcę jej dawać tego mieszkania, ponieważ jest osobą niepełnosprawną z ograniczeniami umysłowymi. Notariusz chce ode mnie określenia wartości służebności do wpisania w akt. Nie rozumiem tego określenia i jego zasadności oraz jak ustalić tę wysokość i po co?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedmiotem służebności osobistej może być nieruchomość w rozumieniu art. 46 Kodeksu cywilnego (K.c.). Treść służebności osobistej, jako prawa rzeczowego ograniczonego, określa przepis art. 296 K.c., zgodnie z którym nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej, zaś zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych (art. 298 K.c.).

 

Wartość służebności osobistej podawana jest, gdyż jako obciążenie zmniejsza wartość nieruchomości. Może być wyceniana np. na potrzeby oszacowania wartości nieruchomości lub na potrzeby podatku.

 

Zgodnie z zapisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, art. 13 ust. 3, „w razie ustanowienia świadczeń na czas życia jednej osoby za podstawę opodatkowania przyjmuje się wartość prawa obliczoną według wieku osoby, z której śmiercią gaśnie zobowiązanie. Wartość wynosi przy wieku:

 

1) do lat 15 – 22-krotną wartość świadczenia rocznego,

2) powyżej lat 15 do 25 – 21-krotną wartość świadczenia rocznego,

3) powyżej lat 25 do 35 – 20-krotną wartość świadczenia rocznego,

4) powyżej lat 35 do 45 – 18-krotną wartość świadczenia rocznego,

5) powyżej lat 45 do 55 – 15-krotną wartość świadczenia rocznego,

6) powyżej lat 55 do 65 – 11-krotną wartość świadczenia rocznego,

7) powyżej lat 65 do 75 – 7,5-krotną wartość świadczenia rocznego,

8) powyżej lat 75 do 80 – 5-krotną wartość świadczenia rocznego”.

 

Wysokość służebności oblicza się po prostu, mnożąc roczną wartość przez odpowiedni współczynnik związany z wiekiem osoby, na której czas życia ustanawia się powyższe świadczenie.

 

Zależy od tego, w jakim wieku jest Pana córka. Jednak żaden przepis nie określa sposobu ustalania rocznej wartości służebności. Przy ustalaniu rocznej wartości służebności można albo uwzględnić wysokość czynszu, albo opłaty i koszty związane z eksploatacją mieszkania. Np. 300 zł x 12 miesięcy określi roczną wartość służebności, to mnoży Pan przez odpowiednią liczbę. Ma to znaczenie tylko w kwestii podatkowej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »