Kategoria: Służebność przesyłu

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Modernizacja sieci elektrycznej a negocjowanie warunków służebności

Janusz Polanowski • Opublikowane: 06-02-2019

Przed rokiem kupiliśmy działkę budowlaną z zabudową, ogrodziliśmy ją. Przebiega przez nią linia energetyczna (3 słupy). Właśnie otrzymaliśmy informację od przedsiębiorstwa przesyłowego o modernizacji sieci elektrycznej i że chcą dostać się na działkę w celu wymiany transformatora i przewodów. My odmawiamy dostępu, ale wiemy, że poprzedni właściciel wyraził na to ustną zgodę. Linia przesyłowa jest już na tej działce od bardzo dawna. Poprosiliśmy o przeniesienie słupów do granicy działki, ponieważ komplikują nam budowę, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma pieniędzy na przeprowadzenie tego typu prac. Przedsiębiorstwo chce jednak uregulować stan prawny, ustanawiając służebność przesyłu za jednorazowym wynagrodzeniem – 20 tys. zł. Jakie mamy możliwości negocjacji? Chcemy, aby przesunęli słupy, ale nie wiem, czy sprawa w sądzie ma szanse na pozytywne rozstrzygniecie.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Obszerność i profesjonalizm odpowiedzi
Krzysztof, 28 lat, logistyk
Szybka odpowiedź, rzetelna, miła obsługa, wiarygodność,
Paproszek, 58 lat, główna księgowa
Otrzymana porada jest absolutnie profesjonalna i do zrozumienia.
Hubert
Jestem usatysfakcjonowany udzieloną mi odpowiedzią. Zaspokoiła ona na każdej płaszczyźnie moje oczekiwania w zaistniałym problemie.
Hubert, 22 lata, pracownik biurowy
Zdecydowanie jesteście bardzo rzetelną i solidną firmą .Szybka i profesjonalna pomoc. Jestem pełna podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów.
Barbara
Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk

Z całą pewnością przyda się Państwu opracowanie strategii działania – także z uwagi na niską jakość dotyczących nieruchomości przepisów. Zalecam także rozważenie i podjęcie niezwłocznie decyzji o wystąpieniu (do sądu rejonowego, właściwego dla wzywanego) z zawezwaniem do próby ugodowej – od art. 184 do art. 186 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) w związku z artykułami: 917 i 918 Kodeksu cywilnego (K.c.). I tak już weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, na mocy której (między innymi) zmieniono art. 118 K.c. („Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.). Zawezwanie do próby ugodowej przerwie bieg przedawnienia (z uwagi na art. 123 K.c.) i być może ułatwi negocjacje z przedsiębiorstwem.

Gdy na opisaną sytuację patrzy się z perspektywy zewnętrznej, to można dojść do wniosku, że akurat aktualnie jest szczególnie dobry czas na wprowadzenie postulowanych przez Państwa zmian (a może nawet żądanych). Każda poważna zmiana (a taką jest przebudowa) wiąże się z kosztami; być może udałoby się, np. wpierw z pracownikami merytorycznymi przedsiębiorstwa energetycznego, ustalić koszty proponowanych przez Panią prac. Gdyby jeszcze udało się pozyskać informacje o kosztach prac przez nich zamierzonych, to łatwiej byłoby podejmować racjonalne decyzje – jeżeli osoba decydująca w tymże przedsiębiorstwie jest tym zainteresowana. W przypadku dużej spółki o znacznych zasobach finansowych przedstawione Państwu tłumaczenie może mocno zaskakiwać (delikatnie rzecz ujmując); prawdopodobnie faktycznie chodzi o wymówkę. Przecież i tak planują wydanie pieniędzy, a więc muszą nimi dysponować (bo angażowani wykonawcy prac są uprawnieni do uzyskania wynagrodzenia, a ponadto są inne koszty inwestycji). Być może faktycznie decydującym czynnikiem są – jakże częste (nie tylko w strukturach biurokratycznych) – wygodnictwo oraz schematyzm myślenia; często łatwiej jest praktykować podejście schematyczne, bo z wprowadzaniem czegoś nowego może wiązać się dodatkowa praca (za którą nie zawsze otrzymuje się wynagrodzenie).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dla kapitalizmu właściwe jest dążenie do maksymalizacji zysku. To dotyczy, między innymi, przedsiębiorstw, które są właścicielami (art. 49 K.c.) urządzeń znajdujących się na cudzych nieruchomościach (art. 46 K.c.). Łatwiej i często taniej jest tak organizować pracę przedsiębiorstwa, by interesanci (np. właściciele gruntów, na których znajdują się cudze instalacje) natrafiali na trudności. Im mniej pracowników, tym niższe koszty – być może także wyższe wynagrodzenia oraz apanaże dla kadry naczelnej. Jeżeli brakuje osób (zwłaszcza rzeczywiście kompetentnych), wyznaczonych do zajmowania się tego rodzaju sprawami, to trudno dziwić się trudnościom w załatwianiu takich spraw; również zgodnie z „logiką kapitalizmu”, inne osoby unikają angażowania się w załatwianie spraw spoza powierzonego im zakresu (bo być może wtedy czekałaby ich dodatkowa praca, zapewne faktycznie darmowa). Tak funkcjonuje odgórnie ustawiany „mechanizm pazerności”.

Jest kolejna okoliczność, którą proponuję brać pod uwagę podczas załatwiania tej ważnej dla Państwa sprawy. Chodzi o uprawnienia właściciela (współwłaścicieli) nieruchomości sąsiedniej. Gdyby został zrealizowany Państwa plan, to „strefa ochronna” wokół odnośnej instalacji prawdopodobnie obejmowałaby także fragment nieruchomości sąsiedniej („za ogrodzeniem”). Ten, do kogo tamta nieruchomość należy, powinien wyrazić na to zgodę; bez takiej zgody spełnienie Państwa życzenia w pełni mogłoby skutkować sporem prawnym. Być może ten aspekt ułatwi Państwu sformułowanie rozsądnej propozycji zmian.

Ustawodawca unika spełnienia od lat dawanych obietnic wprowadzenia odgórnych („urzędowych”) stawek wynagrodzenia za korzystanie z cudzych gruntów, np. w przypadku służebności przesyłu (art. 3051 i następne K.c.) właściwej w przypadku należących do przedsiębiorstw urządzeń (w tym instalacji). W takiej sytuacji przydaje się rozeznanie w sytuacji lub korzystanie z odpłatnych usług rzeczoznawców majątkowych. Rynkowe stawki za ekspertyzy specjalistyczne na ogół są niższe od wynagrodzenia biegłych sądowych za opinie (często podobne do zamawianych na wolnym rynku operatów szacunkowych lub innych usług specjalistycznych). Nie znając właściwości gruntu oraz odnośnej instalacji, nie sposób nawet ogólnikowo scharakteryzować wysokości proponowanego Państwu wynagrodzenia. 20 tys. zł jest jednak kwotą, „za którą można zrobić coś znacznego” – to mogłoby ułatwiać negocjacje w zakresie wzajemnych ustępstw; np. rezygnacja z części należnego Państwu wynagrodzenia w zamian za rozsądne (uwzględniające uprawnienia właściciela nieruchomości sąsiedniej) ustępstwa przedsiębiorstwa. Daleki jestem od twierdzenia, czy jest to kwota obiektywnie właściwa. Prawdopodobnie chodzi o kwotę odpowiednią, zdaniem jakiegoś decydenta – jeżeli nawet merytorycznie jest ona przyzwoita, to komuś może zależeć na Państwa szybkim ustępstwie (np. z uwagi na czas wykonania przebudowy, wymagany przy rozliczeniu dotacji lub innego wsparcia zewnętrznego). Być może nawet owa kwota ma „podbudowę” w jakiejś ekspertyzie; niestety, na rynku usług specjalistycznych dość częste jest uwzględnianie życzeń zamawiającego (zgodnie z regułą: „nie kąsa się ręki, która karmi”) – jeżeli operat szacunkowy zamawia korzystające z cudzych gruntów przedsiębiorstwo, to nietrudno się domyśleć, czego oczekuje zamawiający.

Gdyby nawet funkcjonowały „urzędowe” stawki wynagrodzenia za korzystanie z cudzych gruntów, to i tak wypadałoby rozważyć kolejne aspekty. Jednym z nich jest sposób uiszczania wynagrodzenia. Jednorazowa płatność jest wygodna dla zobowiązanego („święty spokój po dokonaniu przelewu całego wynagrodzenia”) oraz może się wydawać atrakcyjna dla uprawnionego („konkretny grosz” można „konkretnie wydać”). Jednakże to na właścicielu nieruchomości spoczywa prawny obowiązek płacenia podatków (np. podatku rolnego lub podatku od nieruchomości) – przez wiele lat realny dochód (zapewne opodatkowany) okazuje się coraz niższy (a przecież nawet podatek od przyjętego wynagrodzenia nie byłby częściowo zwracany w takich sytuacjach). Poza tym przyjęcie jednorazowego wynagrodzenia należałoby zakomunikować (w dający się udowodnić sposób) nabywcy nieruchomości (zwłaszcza kupującemu). Zatajenie tak ważnej okoliczności może nawet spowodować poważny spór z zakresu prawa cywilnego (np. żądanie zwrotu części ceny), a ponadto w grę mogłaby wchodzić odpowiedzialność karna za wyłudzenie.

Wolno umówić się co do jednorazowego wynagrodzenia – jednak warto czynić to świadomie. Przydaje się także ujawnienie służebności (np. służebności przesyłu) w księdze wieczystej (zwłaszcza w dziale III księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości obciążonej). Niestety, wpis służebności do ksiąg wieczystych jest fakultatywny (na dobrowolny wniosek właściciela nieruchomości obciążonej lub na wniosek uprawnionego do wykonywania służebności). Jeżeli służebności nie ujawniono w księdze wieczystej, to dość często dochodzi do zatajenia informacji o jej ustanowieniu, nawet w negocjacjach związanych z przeniesieniem własności na nabywcę (np. na kupującego); chyba przynajmniej równie często zataja się przyjęcie jednorazowego wynagrodzenia. To sprzyja sporom (np. z zakresu rękojmi za sprzedaną nieruchomość).

Służebność jest uprawniony ustanowić właściciel nieruchomości obciążanej – niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego (art. 245 K.c. w związku z art. 158 K.c.); ewentualnie do ustanowienia służebności może dojść na drodze sądowej – przepisy o służebności przesyłu upoważniają do żądania tego również właściciela gruntu, na którym znajdują się lub mogą się znaleźć cudze urządzenia (np. instalacje). Jeżeli odnośne urządzenia (słupy, okablowanie…) znajdują się na tejże nieruchomości przynajmniej 30 lat, to doszło do zasiedzenia służebności, z uwagi na (aktualnie mającemu odpowiednie zastosowanie do tej sytuacji) art. 292 K.c. („Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio.”). W takim przypadku właściciel rzeczonych urządzeń energetycznych byłby uprawniony wystąpić na drogę sądową z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia służebności.

Ważne sprawy należy załatwiać na piśmie. Pisma zaś trzeba składać za pokwitowaniem ich przyjęcia (np. przez sekretariat instytucji) lub wysyłać listami poleconymi (i to „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”). Państwa stanowisko – wyrażone przynajmniej w wyżej wspomnianym zawezwaniu do próby ugodowej – powinno zawierać propozycję ugody. Powinni Państwo rozważyć co najmniej następujące zagadnienia: sposób prowadzenia instalacji przez Państwa grunt (być może zamiana linii napowietrznej na podziemną), umiejscowienie tejże linii (zapewne w sposób uwzględniający także uprawnienia właściciela / współwłaścicieli nieruchomości sąsiedniej), odszkodowanie (za zmniejszenie użyteczności nieruchomości oraz za ewentualne inne szkody), sposób płacenia wynagrodzenia za korzystanie z Państwa nieruchomości (jednorazowo albo cyklicznie), refundacja części podatków i opłat, uiszczanie taksy notarialnej oraz opłat sądowych, ujawnienie służebności w księdze wieczystej.

Zdaję sobie sprawę z tego, że chodzi o wiele zagadnień, które na dodatek wymagają odpowiednio dużej aktywności – podobnie jest w sporach cywilnych (zwłaszcza art. 230 K.p.c.), w których ponadto bardzo duże znaczenie ma wywiązanie się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne (art. 6 K.c., art. 232 K.p.c.). Zawezwanie do próby ugodowej – z sensowną propozycją ugodową – powinno zwiększyć szanse na zawarcie ugody. Przynajmniej takie zawezwanie (w tym roku skierowane do sądu) zwiększy Państwa szanse na uzyskanie za nieco dłuższy okres odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu – faktycznie za korzystanie z niego bez tytułu prawnego (art. 224 i następne K.c.). Skoro ustawodawca w ciągu 2018 r.* skrócił (zawarty w art. 118 K.c.) dłuższy ogólny okres przedawnienia (z 10 do 6 lat), to tym ważniejsze może okazać się uniknięcie przedawnienia za kolejny rok – także z uwagi na potrzebę wzmacniania Państwa „pozycji negocjacyjnej”. Niestety, przedsiębiorcy (np. branży energetycznej i telekomunikacyjnej) często liczą na odgórne decyzje organów administracji publicznej, które są władne upoważnić takowego przedsiębiorcę do prowadzenia prac na cudzym gruncie lub w cudzym budynku (co dotyczy zwłaszcza instalacji telekomunikacyjnych, szczególnie w budynkach wielorodzinnych). Jasne stawianie przez Państwa sprawy – ale z unikaniem jawnych odmów – powinno ułatwić uniknięcie uzyskania przez owo przedsiębiorstwo administracyjnej zgody na przeprowadzenie prac wbrew Państwa woli). Niejako na marginesie proponuję zorientować się, czy podejmowane są przez to przedsiębiorstwo jakieś próby uzyskania administracyjnej zgody na przeprowadzenie prac mimo braku Państwa zgody; chodzi głównie o starostwo (w tym o „nadzór budowlany”).

* Opis sprawy z listopada 2018 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przesunięcie słupa do granicy działki a pokrycie kosztów przez energetykę

Od niedawna jestem właścicielem działki, przez którą biegnie linia niskiego napięcia. Obecnie jestem na etapie rozmów z energetyką na temat zmiany lokalizacji słupa, czyli przesunięcia go do granicy działki, gdyż teraz znajduje się on na środku. W odpowiedzi usłyszałem, że jest taka możliwość, ale koszty będą po mojej stronie. Czy faktycznie tak musi być? Nie wiem, jak dawno temu postawiono ten słup i gdzie takich informacji szukać. Poprzedni właściciel też nie jest w stanie określić, od kiedy ten słup stoi. Nie wygląda na nowy. W księdze wieczystej brak jakichkolwiek wzmianek o służebności. Czy w tej sytuacji istnieje szansa na odszkodowanie, ewentualnie na pokrycie kosztów przesunięcia słupa przez energetykę?

Postawienie nowego słupa i przestawienie istniejącego przez zakład energetyczny bez zgody

Jest ustalona służebność przesyłu na liniach energetycznych. Przedsiębiorstwo bez zgody właściciela działki chce postawić dodatkowy nowy słup i przesunąć w inne miejsce istniejący (na pasie służebności przesyłu). Czy może to zrobić bez zgody właściciela, mimo że w postanowieniu sądu są tylko podstawowe prawa, w tym do modernizacji? Dla mnie to nie modernizacja, nie przebudowa, tylko rozbudowa.

Położenie światłowodów na działce

Do granicy mojej działki, na której stoi budynek jednorodzinny, doprowadzone zostały światłowody operatora telekomunikacyjnego. Ja nie korzystam z usług tego operatora, choć to się może zmienić. Jeżeli zawarłbym z operatorem umowę, otrzymałbym na czas umowy małą zniżkę do abonamentu jako koszt doprowadzenia kabli. Zgłosił się do mnie pracownik operatora, aby ustalić doprowadzenie światłowodu do mojego domu i do domów sąsiadów – przez moją działkę, bo inaczej się nie da. Wstępnie wyraziłem zgodę na położenie światłowodów, informując sąsiadów i operatora. Odwiedzili mnie pracownicy firmy, aby uzgodnić ułożenie kabli. Czy operator powinien ze mną zawrzeć umowę? Chodzi mi również o służebność przesyłu, przedstawiciel operatora nic o tym nie mówi. Co powinienem zrobić, aby przeprowadzenie światłowodu zostało wykonane zgodnie z prawem i bez szkody dla mojej nieruchomości?

Ochrona uprawnień właściciela a służebność przesyłu

Przez moją działkę przebiega rura kanalizacyjna wysokiego ciśnienia na długości 100 m. Została wybudowana za ustną zgodą poprzednich właścicieli ok. 18 lat temu. Chciałem zagospodarować działkę, ale dowiedziałem się o rurze. Czy mogę domagać się odszkodowania za bezumowne korzystanie z mojego gruntu i za ile lat wstecz? Spółka, która jest właścicielem rury, twierdzi, że należy mi się tylko za 6 lat wstecz. Jakie kroki prawne mogę zastosować, aby jako właściciel działki uzyskać należną ochronę i rekompensatę?

Słup energetyczny wysokiego napięcia na gruncie rolnym

Na naszym gruncie rolnym posadowiny jest słup energetyczny wysokiego napięcia i przebiega linia elektryczna. Urządzenie zajmuje 10 arów gruntu + 13 arów terenu sąsiadującego, który z tego powodu samodzielnie nie może być przekształcony na działką budowlaną. Obie te działki razem chcielibyśmy przekształcić w teren budowlany (jest już projekt przekształcenia). Sprawa podziału poprzez darowiznę jest już u notariusza – ja zostanę właścicielką całego tego gruntu. W ostatnim czasie kontaktuje się ze mną przedstawiciel firmy przesyłowej, która ma zamiar przebudować linię wysokiego napięcia. Zaproponowano mi 4500 zł za pozwolenie wejścia na działkę w celu podwyższenia słupa. Nie zgodziłam się i zażądałam odszkodowania w wysokości 450 tys. zł. Przedstawiciel firmy nalega, abyśmy podpisali protokół jak najszybciej, ponieważ jego firma chce wystąpić do PGE. Nie wiem, czy mam podpisywać, czy nie, bo grunt teraz jest orny, a nie budowlany, i mogę żądać o wiele mniej. Co powinnam zrobić?

Ujawnienie przewodu gazowego na działce i żądanie odszkodowania

Sprawa dotyczy działki, którą kupiłam w 2000 roku. Rok temu na nowej mapie zauważyłam przewód gazowy o średnicy 250 mm biegnący przez moją działkę. Z zakładu geodezji dostałam informację, że przewód został ujawniony w 2006 roku. Nie ma także żadnego wpisu o służebności w księdze wieczystej. Chciałabym żądać zapłaty oraz (albo) odszkodowania od zakładu gazowniczego za nieprawne korzystanie z mojej działki. Kiedy moje żądanie się przedawnia i o jaką kwotę mogę się starać (długość ok. 40 m)?

Przesunięcie słupa który stoi na ziemi bezprawnie

Na działce, którą otrzymałam umową darowizny, znajduje się słup elektryczny w miejscu, w którym ma przebiegać droga dojazdowa do działek znajdujących się za moją. W elektrowni zgłosiłam prośbę o przesunięcie tego słupa o 2 metry, tak aby odblokował wyjazd na drogę. Jednak poinformowano mnie, że słup muszę przesunąć na własny koszt. Czy mogę napisać wniosek do elektrowni o usunięcie tego słupa w ogóle z mojej działki? Do słupa podpięte są 2 gospodarstwa, jednak słup stoi na mojej ziemi bezprawnie, ponieważ poprzedni właściciel nie wyrażał żadnej zgody na służebność przesyłu ani na budowę słupa na jego posesji. Słup stoi tak od jakichś 10–15 lat.

Linie średniego napięcia na posesji

Mam dwie linie średniego napięcia na posesji, które zajmują sporą część działki. Czy istnieje możliwość wpuszczenia tego rodzaju linii w ziemię? Jeśli tak, to na czyj koszt?

wizytówka Zadaj pytanie »