Kategoria: Służebność przesyłu

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ochrona uprawnień właściciela a służebność przesyłu

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 04-02-2019

Przez moją działkę przebiega rura kanalizacyjna wysokiego ciśnienia na długości 100 m. Została wybudowana za ustną zgodą poprzednich właścicieli ok. 18 lat temu. Chciałem zagospodarować działkę, ale dowiedziałem się o rurze. Czy mogę domagać się odszkodowania za bezumowne korzystanie z mojego gruntu i za ile lat wstecz? Spółka, która jest właścicielem rury, twierdzi, że należy mi się tylko za 6 lat wstecz. Jakie kroki prawne mogę zastosować, aby jako właściciel działki uzyskać należną ochronę i rekompensatę?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk
Witam, Dziękuję za szybką, dokładną i wyczerpującą odpowiedć. Jestem pod wrażeniem. 
Dorota
Jestem pod wrażeniem szybkiej i profesjonalnej pomocy. Koszt wstępnej usługi do przyjęcia, w którym uzyskałam dodatkowe wskazówki i informacje na pytania uzupełniające (bez dodatkowych opłat). 
Beata
Poradę prawną uzyskaną od Państwa, a konkretnie przez Panią Izabelę Nowacką-Marzelon, uważam oceniam bardzo wysoko. Porada ta pozwoliła mi zrozumieć całą złożoność zgłoszonego przeze mnie problemu w świetle wszystkich przepisów, jakie powinnam znać. Bardzo sobie cenię te wyjaśnienia i jestem rada, że udało mi się wpaść na trop tak kompetentnego zespołu prawników. Polecam ich wszystkim zainteresowanym.
Maria, 70 lat, emerytowana nauczycielka
Jasna i szybko wydana opinia. Polecam ten serwis.
Ewa
Dziękuję i wystawiam najwyższą opinię.
Jacek

Część dotyczących opisanej sytuacji zagadnień można uznać za pewną, zaś część za dyskusyjną lub dyskusji podlegającą. Jakość przepisów z zakresu nieruchomości (w tym co do służebności) jest niska, powinny być szanowane uprawnienia właścicieli gruntów oraz właścicieli znajdujących się na nieruchomościach instalacji, przerwanie biegu przedawnienia przed końcem tego roku leży w Pańskim interesie (także z uwagi na skrócenie ogólnych terminów przedawnienia roszczeń). W znacznym stopniu sytuacja z zakresu używania cudzych gruntów (także na podstawie służebności) przypomina „wolnoamerykankę” – to stanowi znaczne utrudnienie dla osób zainteresowanych, w związku z tym niezbędna jest rozwaga i ostrożność (w tym przy składaniu podpisu).

Rekomenduję rozważenie i podjęcie niezwłocznie decyzji o wystąpieniu (do sądu rejonowego, właściwego dla wzywanego) z zawezwaniem do próby ugodowej – od art. 184 do art. 186 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) w związku z artykułami: 917 i 918 Kodeksu cywilnego (K.c.). Chodzi o to, że zawezwanie do próby ugodowej przerwie bieg przedawnienia (z uwagi na art. 123 K.c.) i być może ułatwi negocjacje z przedsiębiorstwem. Na ogół opłaty związane z takimi sytuacjami są rozliczane rocznie, więc przerwanie biegu przedawnienia zapobiegnie przedawnieniu roszczeń za kolejny rok; zgłoszenie zarzutu przedawnienia (art. 117 K.c.) to poważny problem.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Już weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, na mocy której (między innymi) zmieniono art. 118 K.c. („Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.”). Dłuższy z ogólnych terminów przedawnienia roszczeń skrócono o 4 lata; gdyby Pan wystąpił odpowiednio wcześniej na drogę prawną (np. z zawezwaniem do próby ugodowej przed sądem rejonowym), to miałby Pan szansę uzyskać roszczenia za dłuższy okres – z uwagi na art. 8 ustawy nowelizującej („Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 4 pkt 2-4, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.”)*. Zawezwanie do próby ugodowej przerwie bieg przedawnienia (z uwagi na art. 123 K.c.) i być może ułatwi negocjacje z przedsiębiorstwem.

Spółka (a więc przedsiębiorstwo) jest właścicielem swych urządzeń (w tym odnośnej „rury”), które znajdują się na Pańskiej nieruchomości (art. 46 K.c.). Pod ochroną prawa znajduje się zarówno własność nieruchomości, jak i własność cudzych urządzeń. Proszę zwrócić uwagę na ustawowe określenie własności – to jest na brzmienie artykułu 140 K.c.: „W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.” Trudno mówić o tym, jakoby właściciel instalacji był uprawniony do czegokolwiek Pana zobowiązać. Chodzi głównie o powstrzymywanie się od ingerencji w cudzą własność; w starożytnym Rzymie określano to non facere (to jest nieczynienie) – w artykule 140 K.c. użyto sformułowania z wyłączeniem innych osób. Poza tym (skoro cudza instalacja znalazła się w nabytej przez Pana nieruchomości), to Pańskie powinne zachowanie określa się po łacinie jako pati (czyli znoszenie). Z naruszeniem własności mogą wiązać się roszczenia – głównie przewidziane w art. 222 K.c.; niekiedy trzeba się liczyć także z inną odpowiedzialnością – często odszkodowawczą (np. przewidzianą w art. 415 i następnych K.c.), ale (w szczególnie poważnych sytuacjach) może w grę wchodzić nawet odpowiedzialność karna (np. w przypadku sprowadzenia niebezpieczeństwa publicznego). Jak widać, w mniejszym stopniu chodzi o narzucanie czegoś właścicielom nieruchomości przez właścicieli urządzeń, zaś bardziej o powstrzymywanie się od ingerencji – przejawem takiego powstrzymywania się może być racjonalne korzystanie z gruntu (np. unikanie sadzenia roślin o silnych korzeniach).

Gdyby nawet przepisy dotyczące tego rodzaju sytuacji były lepsze niż są, to i tak sam kontekst sytuacyjny byłby potencjalnie sporny (a przynajmniej konfliktowy). Plan zagospodarowania przestrzennego (a niekiedy również „studium planistyczne”), przepisy Prawa budowlanego to typowe przykładu ograniczeń w korzystaniu z własności nieruchomości (a przecież już w art. 140 K.c. wskazano kryteria ograniczenia własności). Najczęściej niewykonalne jest zabudowanie całej działki – do wyjątków należą tak zwane plomby w już istniejącej zabudowie ciągłej, ale i w takich przypadkach pozostaje jakiś kawałek „podwórka” bez zabudowy (np. na miejsca postojowe lub na wiatę śmietnikową). Dobry architekt, a często także ktoś spoza branży budowlanej (ale z twórczym podejściem) potrafi zaproponować rozwiązania oryginalne i zarazem funkcjonalne; zapoznanie się z dobrymi projektami może ułatwić samodzielne opracowanie dobrych założeń zagospodarowania gruntu.

Ma Pan sporo atutów i warto z nich korzystać. Jednym z podstawowych są roszczenia za tak zwane bezumowne korzystanie z gruntu (art. 224 i następne K.c.) – dokładnie chodzi o korzystanie z nieruchomości bez tytułu prawnego do niej. Jeżeli przed końcem 2018 r. zostanie przerwany bieg przedawnienia (np. przez wytoczenie powództwa lub przez zawezwanie do próby ugodowej), to tym znaczniejsze będą Pańskie atuty – w tym dotyczące ewentualnych Pańskich ustępstw w przypadku zawarcia ugody (art. 917 K.c., art. 918 K.c.). Pan dysponuje tytułem prawnym do gruntu (i to najsilniejszym), zaś spółka nie. Oni korzystają z Pańskiej nieruchomości w ramach posiadania służebności (art. 352 K.c.); także posiadanie służebności znajduje się pod ochroną prawa przed bezprawnym naruszeniem posiadania (art. 342 i następne K.c.). Zbyt mało lat minęło (od rozpoczęcia przez nich korzystania z tejże nieruchomości), by można było zasadnie twierdzić, jakoby doszło do zasiedzenia służebności (art. 292 K.c.); do zasiedzenia służebności odpowiednie zastosowanie mają przepisy o zasiedzeniu (art. 172 i następne K.c.) – zaś do zasiedzenia niezbędny jest okres lat 30. Zasiedzeniem może skutkować posiadanie samoistne, zaś zasiedzeniem służebności może zakończyć się posiadanie zależne (szczególnie o cechach wskazanych w art. 352 K.c.); ustawowe określenie posiadania (samoistnego i zależnego) zawarto w art. 336 K.c. Skoro chodzi o należącą do przedsiębiorstwa instalację (art. 49 K.c.), to właściwym rodzajem służebności (art. 285 i następne K.c.) jest aktualnie służebność przesyłu (art. 3051 i następne K.c.). W tych przepisach przewidziano, że także właściciel nieruchomości jest uprawniony zażądać ustanowienia służebności przesyłu na drodze sądowej – regułą dla ustanowienia służebności jest złożenie oświadczenia (w formie aktu notarialnego) przez właściciela nieruchomości obciążonej. Ponadto bliska instalacja może skutkować krótkim przyłączem.

Ważne sprawy dobrze jest załatwiać na piśmie. Pisma zaś należy składać za pokwitowaniem ich przyjęcia (np. przez sekretariat owej spółki lub sądowe biuro podawcze) albo wysyłać listami poleconymi (i to z opcją „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”). Pańskie stanowisko, wyrażone np. w wyżej wspomnianym zawezwaniu do próby ugodowej, powinno zawierać propozycję ugody; pozew zaś powinien akcentować zasadne żądania (roszczenia). Pan określi treść swej propozycji. Proponuję rozważenie co najmniej następujących zagadnień: wysokość wynagrodzenia (na przyszłość) oraz wysokość odszkodowania za tak zwane bezumowne korzystanie z gruntu, ewentualna zmiana sposobu prowadzenia instalacji przez Pański grunt (gdyby to było potrzebne), odszkodowanie (za zmniejszenie użyteczności nieruchomości oraz za ewentualne inne szkody), sposób płacenia wynagrodzenia za korzystanie z Państwa nieruchomości (jednorazowo albo cyklicznie), refundacja części podatków i opłat, uiszczanie taksy notarialnej (w przypadku ustanowienia służebności przesyłu przez Pana) i opłat sądowych, ujawnienie służebności w księdze wieczystej. Ryzykownie byłoby od razu rezygnować z roszczeń finansowych, ale można by zadeklarować gotowość ustępstw – w zamian za odpowiednie ustępstwa spółki (np. umożliwienie zamontowania przyłącza w dogodnym dla Pana miejscu). Oczywistością wydaje się potrzeba ujawnienia służebności (po jej ustanowieniu) w księdze wieczystej; to ułatwia unikanie nieporozumień – szczególnie w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (niekiedy występują roszczenia z zakresu rękojmi, a nawet obwinianie o oszustwo). Całą masę zagadnień ustawodawca pozostawił bez uregulowania – na ogół pamięta się o braku odgórnych („urzędowych”) stawek opłat za korzystanie z cudzych gruntów, ale „temat jest szerszy”.

Brak odpowiednio dokładnych regulacji prawnych często jest traktowany jako okazja do „zbywania” właścicieli nieruchomości przez właścicieli instalacji, którzy także w ten sposób dążą do maksymalizacji swego zysku. Pańskie konsekwentne oraz odpowiednio aktywne działanie w związku z zaistniałą sytuacją powinno ułatwić ochronę Pańskich uprawnień.

* Opis sprawy z listopada 2018 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wynagrodzenie za słup na działce i dojazdy do niego

Na końcu naszej działki stoi słup wysokiego napięcia od ponad 30 lat. Działka jest rolna z posadowionym domem. Pracownicy elektrowni dojeżdżają tam dość często, muszą przejechać przez moją działkę i bramę – to uciążliwe. Czy w związku z tym mogę starać się o wynagrodzenie?

Szanse na usunięcie lub przesunięcie słupa energetycznego

Posiadam słup energetyczny na działce, w księdze wieczystej brak jest jakiegokolwiek wpisu o służebności. Zależy mi na usunięciu go z mojej działki, albo przesunięciu o 4-5 m. Jakie są na to realne szanse?

Postawienie nowego słupa i przestawienie istniejącego przez zakład energetyczny bez zgody

Jest ustalona służebność przesyłu na liniach energetycznych. Przedsiębiorstwo bez zgody właściciela działki chce postawić dodatkowy nowy słup i przesunąć w inne miejsce istniejący (na pasie służebności przesyłu). Czy może to zrobić bez zgody właściciela, mimo że w postanowieniu sądu są tylko podstawowe prawa, w tym do modernizacji? Dla mnie to nie modernizacja, nie przebudowa, tylko rozbudowa.

Położenie światłowodów na działce

Do granicy mojej działki, na której stoi budynek jednorodzinny, doprowadzone zostały światłowody operatora telekomunikacyjnego. Ja nie korzystam z usług tego operatora, choć to się może zmienić. Jeżeli zawarłbym z operatorem umowę, otrzymałbym na czas umowy małą zniżkę do abonamentu jako koszt doprowadzenia kabli. Zgłosił się do mnie pracownik operatora, aby ustalić doprowadzenie światłowodu do mojego domu i do domów sąsiadów – przez moją działkę, bo inaczej się nie da. Wstępnie wyraziłem zgodę na położenie światłowodów, informując sąsiadów i operatora. Odwiedzili mnie pracownicy firmy, aby uzgodnić ułożenie kabli. Czy operator powinien ze mną zawrzeć umowę? Chodzi mi również o służebność przesyłu, przedstawiciel operatora nic o tym nie mówi. Co powinienem zrobić, aby przeprowadzenie światłowodu zostało wykonane zgodnie z prawem i bez szkody dla mojej nieruchomości?

Modernizacja sieci elektrycznej a negocjowanie warunków służebności

Przed rokiem kupiliśmy działkę budowlaną z zabudową, ogrodziliśmy ją. Przebiega przez nią linia energetyczna (3 słupy). Właśnie otrzymaliśmy informację od przedsiębiorstwa przesyłowego o modernizacji sieci elektrycznej i że chcą dostać się na działkę w celu wymiany transformatora i przewodów. My odmawiamy dostępu, ale wiemy, że poprzedni właściciel wyraził na to ustną zgodę. Linia przesyłowa jest już na tej działce od bardzo dawna. Poprosiliśmy o przeniesienie słupów do granicy działki, ponieważ komplikują nam budowę, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że nie ma pieniędzy na przeprowadzenie tego typu prac. Przedsiębiorstwo chce jednak uregulować stan prawny, ustanawiając służebność przesyłu za jednorazowym wynagrodzeniem – 20 tys. zł. Jakie mamy możliwości negocjacji? Chcemy, aby przesunęli słupy, ale nie wiem, czy sprawa w sądzie ma szanse na pozytywne rozstrzygniecie.

Słup energetyczny wysokiego napięcia na gruncie rolnym

Na naszym gruncie rolnym posadowiny jest słup energetyczny wysokiego napięcia i przebiega linia elektryczna. Urządzenie zajmuje 10 arów gruntu + 13 arów terenu sąsiadującego, który z tego powodu samodzielnie nie może być przekształcony na działką budowlaną. Obie te działki razem chcielibyśmy przekształcić w teren budowlany (jest już projekt przekształcenia). Sprawa podziału poprzez darowiznę jest już u notariusza – ja zostanę właścicielką całego tego gruntu. W ostatnim czasie kontaktuje się ze mną przedstawiciel firmy przesyłowej, która ma zamiar przebudować linię wysokiego napięcia. Zaproponowano mi 4500 zł za pozwolenie wejścia na działkę w celu podwyższenia słupa. Nie zgodziłam się i zażądałam odszkodowania w wysokości 450 tys. zł. Przedstawiciel firmy nalega, abyśmy podpisali protokół jak najszybciej, ponieważ jego firma chce wystąpić do PGE. Nie wiem, czy mam podpisywać, czy nie, bo grunt teraz jest orny, a nie budowlany, i mogę żądać o wiele mniej. Co powinnam zrobić?

Ujawnienie przewodu gazowego na działce i żądanie odszkodowania

Sprawa dotyczy działki, którą kupiłam w 2000 roku. Rok temu na nowej mapie zauważyłam przewód gazowy o średnicy 250 mm biegnący przez moją działkę. Z zakładu geodezji dostałam informację, że przewód został ujawniony w 2006 roku. Nie ma także żadnego wpisu o służebności w księdze wieczystej. Chciałabym żądać zapłaty oraz (albo) odszkodowania od zakładu gazowniczego za nieprawne korzystanie z mojej działki. Kiedy moje żądanie się przedawnia i o jaką kwotę mogę się starać (długość ok. 40 m)?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »