Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odszkodowanie za nowo budowaną linię przesyłową

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 20-02-2017

Na mojej 4-hektarowej działce rolnej spółka energetyczna bez zgody właściciela posiadała 6 słupów, które stały w poprzek działki. Obecnie spółka buduje nową linię przesyłową, która w przypadku mojej nieruchomości rolnej ma przebiegać metr od granicy z sąsiadem – to również ma być 6 słupów. W związku z tym zaproponowano mi jednorazowe odszkodowanie z tytułu służebności w kwocie 5500 zł wraz z wpisem do KW. Czy taka wycena służebności jest rzetelna, czy należy mi się więcej pieniędzy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na zadane pytanie mogę udzielić jedynie odpowiedzi ogólnej, albowiem wartość każdego tego rodzaju wynagrodzenia jest uzależniona od wartości samej nieruchomości, jej położenia, oczywiście metrażu zajętego przez urządzenia przesyłowe, kształtu nieruchomości i oczywiście jej status (rolna, budowlana, przemysłowa itd.).

Wynagrodzenie z tytułu służebności jest najniższe w przypadku nieruchomości rolnych, tego powinien mieć Pan świadomość. Jak rozumiem, linia przebudowana ma zostać w sposób dla Pana korzystny, tj. zamiast środka działki słupy będą zlokalizowane tuż przy granicy, więc z tego tytułu jest to na pewno korzystne.

Powiem szczerze, że kwota 5500 zł jak na nieruchomość rolną na pewno nie jest niska. Zdarzają się bowiem wyceny rzędu 800 zł. Czymś zwyczajnym jest w takiej sytuacji, że przedsiębiorstwa przesyłowe zlecają wykonanie ekspertyz rzeczoznawcom, którzy to wynagrodzenie szacują.

Mogłabym zatem powiedzieć, że to wysoka kwota i należy się na nią zgodzić, aczkolwiek jest to jedynie oparte na porównaniu do stawek w innych znanych mi przypadkach, natomiast nie będzie to w 100% miarodajne, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników, o których wspomniałam.

Sugerowałabym Panu w tym przypadku zażądania od spółki wyższej kwoty np. 7 czy 8 tysięcy, a jeśli się nie zgodzą, to przedłożenia Panu operatu szacunkowego, z którego wynika kwota 5500 zł; spółka powinna dysponować takim operatem.

W jednym ze znanych mi przypadków z zaproponowanych 800 zł przedsiębiorstwo przesyłowe zgodziło się, po negocjacjach i odmowie dobrowolnego podpisania aktu na zapłatę kwoty 3200 zł, więc de facto o wiele więcej.

Z tej przyczyny sugerowałabym, aby Pan nie godził się od razu na zaproponowaną kwotę. Proszę negocjować.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »