Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ograniczone prawo do korzystania z pomieszczenia

Marek Gola • Opublikowane: 20-05-2016

Czy mający służebność mieszkania może sam zamknąć pomieszczenie gospodarcze, nie dając właścicielce klucza? Czy mam prawo jako właścicielka zdjąć kłódkę, założyć nową i dać jeden klucz tej osobie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy
Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Z treści Pani pytania wynika, że osoba na rzecz której ustanowione jest ograniczone prawo do korzystania z pomieszczenia (służebność osobista), zamknęła pomieszczenie gospodarcze. Zastanawia się Pani, czy może wymontować zamek (kłódkę), założyć nową oraz wydać jeden kluczyk ww. osobie.

W mojej ocenie tak, albowiem zachowanie osoby na rzecz której ustanowiona jest służebność postępuje w sposób naruszający art. 140 K.c. Zgodnie z tym przepisem w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Swoim postępowaniem bowiem w żaden sposób nie ogranicza Pani prawa ww. osobie, a jedynie czyni sytuację, kiedy ma Pani kontrolę nad tym co się w pomieszczeniu znajduje, a w szczególności, czy nie zagraża to pozostałym współlokatorom.

Prawo do korzystania z pomieszczenia gospodarczego nie daje ww. osobie prawa do wyłącznego korzystania z pomieszczenia, lecz prawo do używania. Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zasadnym byłoby zatem dokładne przeanalizowanie treści aktu notarialnego, na mocy którego ograniczone prawo rzeczowe zostało ustanowione na rzecz ww. osoby, celem ustalenia jaki jest zapis tego prawa i czy wyłącza on właściciela nieruchomości z korzystania z pomieszczenia gospodarczego.

Proszę zatem o przesłanie treści aktu notarialnego w postaci skanu lub zdjęcia, celem uzupełnienia opinii.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prawa i przywileje właściciela otrzymanej nieruchomości

Otrzymałem w darowiźnie dom od rodziców, z ustanowieniem dożywotniej służebności mieszkania dla nich. Od lat pomagałem rodzicom w domu...

Nietypowa służebność

Planuję kupić działkę ze starym domem. Nie chcę tam na razie mieszkać – jest to inwestycja na przyszłość. Umówiłam się ze sprzedawcą, że...

Czy akt notarialny chroni mnie przed roszczeniami?

Babcia i jej syn (mój ojciec) przez akt notarialny w formie darowizny przekazali mi w 2009 r. mieszkanie. Została ustalona służebność na ich...

Granice uprawnień wynikających ze służebności osobistej

Kilka lat temu otrzymałem w akcie darowizny dom od mojego ojca. Wcześniej należał on do dziadków, ale po śmierci dziadka babcia zapisała go mojemu tacie...

Jak możemy pozbyć się kłopotu ze służebnością?

Sprawa wygląda tak, że mamy zamiar sprzedać dom, ponieważ się rozwodzimy. W domu tym w akcie notarialnym jest zapis na żądanie dziadka (darującego...

Zobowiązanie podatkowe z tytułu służebności

Moja sprawa dotyczy podatku od służebności osobistej, który to podatek ma zapłacić mój brat. W 2011 r. w wyniku ugody zawartej w sądzie...

Rażąca niewdzięczność jako powód odwołania darowizny

Czy darczyńca ma jakieś prawa po oddaniu majątku – gospodarstwa rolnego? Czy można taką umowę jakoś rozwiązać albo teraz dodać do aktu notarialnego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »