Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymanie mieszkania z obciążeniem służebnością

Eliza Rumowska • Opublikowane: 16-03-2016

Żona dostała mieszkanie z ustanowioną służebnością na ojca. Czy ojciec może decydować o dalszych losach nieruchomości? Jakie ma prawa w kwestii remontów i decydowaniu, co i kiedy ma być zrobione?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy
Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata

Odpowiedź brzmi: nie – ponieważ prawa i obowiązki służebnika choć mogą mieć różnoraki zakres kształtowany umową, to muszą mieścić się w zakresie instytucji służebności osobistej, jako prawa (ciężaru) ustanowionego na rzecz konkretnego jej beneficjanta a obciążającego każdoczesnego właściciela nieruchomości (mieszkania).

Kodeks cywilny stanowi w tej materii następująco:

„Art. 296. [Służebność osobista] Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista)”.

Natomiast służebność gruntowa to:

„Art. 285. [Służebność gruntowa] § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

§ 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ponadto Kodeks cywilny indywidualnie reguluje kwestie służebności mieszkaniowej następująco:

„Art. 301. [Służebność mieszkania] § 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

Art. 302. [Odpowiednie stosowanie przepisów o użytkowaniu]

§ 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.

Art. 303. [Zamiana służebności na rentę] Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę”.

I to jest cały katalog praw, jakie ustawodawca przewidział na rzecz służebnika. W żadnym wypadku nie wolno mu dysponować dowolnie nieruchomością w zakresie jej zbywania, obciążania, wynajmu itp. czynności – służebnik jest po prostu tylko jej bezpłatnym użytkownikiem.

Ponadto warto dodać, że służebności osobistej nie da się zasiedzieć ani też sprzedać, darować itd.:

„Art. 304. [Niedopuszczalność zasiedzenia] Służebności osobistej nie można nabyć przez zasiedzenie.

Art. 300. [Niezbywalność] Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania”.

To jest prawo osobiste tego człowieka i umiera niejako wraz z nim, znikając z obrotu prawnego.

Dlatego Pana żona nie ma się czego obawiać – ojciec nie zadysponuje jej prawem własności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wynagrodzenie za zniesienie służebności mieszkania

Jak obliczyć należne bratu wynagrodzenie za zniesienie służebności mieszkania? Aktualna wartość nieruchomości to 152 000 zł.

Wspólne mieszkanie w domu i zapis w księdze wieczystej

Rodzice darowali mojej siostrze dom. Zapisano w księdze wieczystej „osobiste służebności dożywotniego nieopłatnego zamieszkiwania przez nich...

Problem z awanturującym się służebnikiem

Mam problem z ojcem, który jest alkoholikiem i niszczy mi dom. Znęca się psychicznie nad mamą i wszczyna awantury. Przysługuje służebność...

Gdy służebnik chce się żenić

Mam pytanie dotyczące dożywotniej i bezpłatnej służebności osobistej mieszkania dla teścia. Zajmuje on parter domu z osobnym wejściem. Ma prawo do...

Czy muszę spłacić służebnika, który chce się wyprowadzić?

W 2000 r. w wyniku darowizny zostałem właścicielem domu. W akcie notarialnym wpisana jest służebność osobista dla mojej matki. Aktualnie moja matka...

Nietypowa służebność

Planuję kupić działkę ze starym domem. Nie chcę tam na razie mieszkać – jest to inwestycja na przyszłość. Umówiłam się ze sprzedawcą, że...

Czy akt notarialny chroni mnie przed roszczeniami?

Babcia i jej syn (mój ojciec) przez akt notarialny w formie darowizny przekazali mi w 2009 r. mieszkanie. Została ustalona służebność na ich...

Rażąca niewdzięczność jako powód odwołania darowizny

Czy darczyńca ma jakieś prawa po oddaniu majątku – gospodarstwa rolnego? Czy można taką umowę jakoś rozwiązać albo teraz dodać do aktu notarialnego...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »