Kategoria: Służebność przesyłu

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Porozumienie w sprawie służebności przesyłu

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 05-06-2015

Na mojej działce od 1988 r. istnieje linia wysokiego napięcia – choć bez mojej zgody (takie były czasy). Niedawno przedsiębiorstw przesyłowe poprosiło mnie o zgodę na przebudowę tej linii i zaproponowało porozumienie w sprawie służebności przesyłu. Warunki wydały mi się jednak naprawdę kiepskie, więc nie podpisałem. Firma złożyła do starosty wniosek o decyzję w sprawie tej linii. Na mocy art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami zostaje wydana decyzja o przebudowie. Czy to prawidłowe postępowanie, czy firma może spokojnie korzystać z mojej działki mimo mojej dezaprobaty?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk
Witam, Dziękuję za szybką, dokładną i wyczerpującą odpowiedć. Jestem pod wrażeniem. 
Dorota
Jestem pod wrażeniem szybkiej i profesjonalnej pomocy. Koszt wstępnej usługi do przyjęcia, w którym uzyskałam dodatkowe wskazówki i informacje na pytania uzupełniające (bez dodatkowych opłat). 
Beata
Poradę prawną uzyskaną od Państwa, a konkretnie przez Panią Izabelę Nowacką-Marzelon, uważam oceniam bardzo wysoko. Porada ta pozwoliła mi zrozumieć całą złożoność zgłoszonego przeze mnie problemu w świetle wszystkich przepisów, jakie powinnam znać. Bardzo sobie cenię te wyjaśnienia i jestem rada, że udało mi się wpaść na trop tak kompetentnego zespołu prawników. Polecam ich wszystkim zainteresowanym.
Maria, 70 lat, emerytowana nauczycielka
Jasna i szybko wydana opinia. Polecam ten serwis.
Ewa
Dziękuję i wystawiam najwyższą opinię.
Jacek

Nawet bez lektury przedmiotowej decyzji starosty, która wydaje się Panu w Pana położeniu i ocenie krzywdząca, stwierdzam z pełną odpowiedzialnością, że starosta postąpił legalnie, wydając decyzję na przebudowę sieci.

Przywołany przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami bowiem stanowi:

„Art. 124. 1. Starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego”.

Zapewniam jednak Pana, że problemem w całej tej sytuacji nie jest decyzja starosty, ta decyzja ma tylko odwrócić Pana uwagę od tego, co istotne. Wyjaśniam, co jest istotą sprawy i dlaczego operator przesyłowy skierował sprawę na drogę administracyjną – istotny jest upływ czasu i ulokowane w nim roszczenia cywilnoprawne, jakie Panu przysługują wobec operatora, a celem głównym operatora jest odwrócenie Pana uwagi od tego, co istotne, aby skupił się Pan na bezsensownej walce administracyjnej, tracąc czas, a za parę lat bezpowrotnie tracąc roszczenia cywilnoprawne, które się przedawnia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pana problemem nie jest art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, Pana problemem i istotnymi przepisami są regulacje Kodeksu cywilnego dotyczące służebności przesyłu art.3051–3054.

Operatorowi przesyłowemu brakuje już dosłownie kilka lat, aby zasiedzieć posiadaną służebność i nabyć prawa cywilne bez Pana zgody. Odradzam stanowczo więc prowadzenie dalszej walki na drodze administracyjnej – bo tu wszystko jest legalne, nawet jeżeli Panu się to nie podoba.

Natomiast doradzam jak najszybciej złożyć wniosek do sądu o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem lub jeżeli służebność ustanowiono administracyjnie – o zasądzenie wynagrodzenia uwzględniając przy wynagrodzeniu aktualna przebudowę sieci. Przepisy Kodeksu cywilnego stanowią bowiem:

„Rozdział III Służebność przesyłu

Art. 3051. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).

Art. 3052. § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Art. 3053. § 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1.

§ 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa.

§ 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody.

Art. 3054. Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych”.

Jak wynika z powyższego – nie daje to w istocie prawa po 2008 r. zablokować operatorowi rozbudowy czy przebudowy sieci – kwestią zasadnicza pozostaje jednak wynagrodzenie, które ma być odpowiednie do uciążliwości, jakich doznaje właściciel nieruchomości oraz do zysku i korzyści, jakir odnosi operator przesyłowy. Przywołane przez Pana przepisy administracyjne niejako stanowią szczególny komplementarny do regulacji reguł z Kodeksu cywilnego przypadek potwierdzający, że infrastruktura operatora ma prawo istnieć na gruncie i ma być prawo modernizowana (przebudowa sieci). Jednak od kiedy są przepisy wyżej cytowane, to najważniejsze z punktu widzenia właściciela jest żądanie odpowiedniego wynagrodzenia za ustanawianą służebność przesyłu. Takie wynagrodzenie jest należne zarówno za służebność ustanowioną decyzją, umową czy postanowieniem sądu, a także za służebność posiadaną przez operatora do czasu jej uregulowania. Oznacza to w Pana przypadku prawo żądania wynagrodzenia nie tylko na tą chwile i na przyszłość, ale i za 10 lat wstecz korzystania z Pana nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Samodzielne obliczenie wartości gruntu

Na mojej działce przedsiębiorstwo przesyłowe chce położyć gazociąg. Proponowana umowa służebności przesyłu zakłada śmieszną cenę. Wykonałem samodzielnie wycenę gruntu pod służebność, zakładając być może jej odrolnienie i sprzedaż pod budowy. Wyszło dużo więcej. Czy mogę jakoś walczyć o wyższą kwotę wynagrodzenia?

W jaki sposób uzyskać odszkodowanie za słupy energetyczne i linie?

Na mojej działce znajduje się kilka słupów energetycznych i linia przesyłowa. Działkę posiadam od 10 lat, wcześniej należała do rodziców. Słupy są tam od 1979 r. Czy mogę się ubiegać o odszkodowanie? W księdze wieczystej nie ma wpisu o służebności, nie zawierano też takiej umowy.

Zasiedzenie służebności przesyłu przez zakład energetyczny

Na mojej działce stoi „jedną nogą” słup elektryczny i na długości około 100 m znajduje się linia (nad działką wzdłuż granicy). Linia ma według mnie około 40-50 lat i była postawiona bez zgody poprzedniego właściciela. Czy mogę ubiegać się o jakieś odszkodowanie?

Podpisanie zgody na linię wysokiego napięcia

Jestem właścicielką dużej działki. Kilka lat temu zbudowano tam linię wysokiego napięcia, na co podpisałam zgodę i dostałam 600 zł (!) odszkodowania. Rok później postawiono też, już bez pytań i zgód, linię średniego napięcia. Czy mam prawo ubiegać się o służebność przesyłu i wynagrodzenie z tego tytułu? Linie są sporym utrudnieniem i ograniczeniem.

Uporządkowanie spraw związanych ze służebnością przesyłu

Moja mama kupiła w latach 70. działke budowlaną. Okazało się jednak, że pod ziemią przechodzi gazociąg i budowa domu na tym terenie jest niemożliwa. Obecnie uchwalono nowy plan zagospodarowania terenu. Od roku, tj. od śmierci mamy, to ja jestem właścicielem działki. Chciałbym uporządkować sprawę służebności przesyłu. Jakie kroki należy podjąć? Chciałbym domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z działki. Za jaki okres to możliwe? Chciałbym też zawrzeć umowę o ustanowienie służebności przesyłu. Czy w tym przypadku (niedawne odziedziczenie działki) zachodzą jakieś specjalne okoliczności?

Demontaż słupów energetycznych

Byłem właścicielem działki budowlanej, na której posadowiono przed laty słupy energetyczne wraz z liniami napięcia. Dwa lata temu podpisałem zgodę na demontaż słupów. Zakład energetyczny miał to zrobić do końca poprzedniego roku, jednak nie wywiązał się z umowy. Sytuacja zmusiła mnie do sprzedaży działki, uzyskałem bardzo niską cenę ze względu na słupy. Czy mogę teraz starać się na uzyskanie odszkodowania od zakładu energetycznego za utraconą wartość nieruchomości?

O jaką kwotę mogę się starać?

Zwróciłem się do przedsiębiorstwa wodociągowego o wynagrodzenie z tytułu służebności przesyłu. Dostałem w odpowiedzi propozycję otrzymania 600 zł. Przez moją działkę przebiega 50 mb rury oraz dodatkowe urządzenia. O jaką kwotę mogę się starać?

Elementy sieci ciepłowniczej na działce

Porada dotyczy służebności przesyłu dla nieruchomości, na której umiejscowione są elementy sieci ciepłowniczej. Czy jako właściciel działki mogę wystąpić do ciepłowni o odpłatną służebność przesyłu? Próbowałam już negocjować w tej sprawie, ale wyraźnie mijają temat. Co robić w takiej sytuacji? Instalacja pomniejsza walory działki i ogranicza użytkowanie.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »