Kategoria: Służebność osobista

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie nieruchomości za rekompensatę osobie mającej służebność

Eliza Rumowska • Opublikowane: 26-08-2019

W 2007 r. w drodze spadku po ojcu mąż nabył dom jednorodzinny, w tym samym postanowieniu sądu mama męża zrzekała się swojej części na jego rzecz za służebność w nieruchomości. Od tego momentu został wykonany w nieruchomości remont generalny, ale problem zaczął się z teściową, która zaczęła płakać, że ona nie ma nic swojego, a w chwili obecnej chce ułożyć sobie życie z nowym partnerem. Wyprowadziliśmy się z tej nieruchomości, udostępniając jej cały dom. Ona jednak nie chce płacić rachunków. Czy możliwe jest prawnie przekazanie jej nieruchomości za rekompensatę?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata
Otrzymałam bardzo precyzyjną, fachowo przygotowaną poradę prawną. 
Anna, księgowa, 56 lat
Profesjonalna porada
Maria
Pierwszy kontakt jakiś czas temu, a teraz był kolejny kontakt i porada równie profesjonalna.
Zdzisław, 42 lata, technik mechanik

Zanim mąż dokona jakiejkolwiek czynności prowadzącej do wyzbycia się własności nieruchomości – należy odpowiedzieć (sobie) na pytanie – czy rzeczywiście chce utraci własność tego domu i wyzbyć się tej nieruchomości? Jeżeli taka jest wola Pan męża, aby dom stał się własnością jego matki – to w poniższym wskazuję drogę dokonania odpowiednich czynności.

Z uwagi na datę nabycia spadku (2007 r.) upłynęło już 5 lat niezbędnych do tego, by móc zbyć nieruchomość bez negatywnych konsekwencji podatkowych (utraty zwolnienia przy nabyciu spadku). W takim celu konieczne byłoby sporządzenie notarialnej umowy darowizny, którą Pani mąż jako darczyńca darowałby swojej matce jako obdarowanej na wyłączną własność tę nieruchomość.

Przy dokonaniu tej czynności jest niezbędna forma aktu notarialnego. Ponadto pozostają poniższe czynności stanowiące bardzo istotne kwestie:

 

  1. Zadbanie, by z została wykreślona służebność, aby w przyszłości nie powstała sytuacja, że z racji nie wykreślonej służebności teściowa w pewnym momencie zacznie domagać się jej realizacji.
  2. Zostanie dokonana kalkulacja nakładów poczynionych przez Panią i męża na ten dom (albo ugodowo ustalicie z teściowa ile to wynosi, albo powołanie obiektywnego rzeczoznawcy pozwoli określić sporną cenę).
  3. Należy określić sposób spłaty tych nakładów od teściowej (kwota, termin, w ratach, czy jednorazowo itp.).
  4. Po dokonaniu czynności taka darowizna podlega zgłoszeniu do US, aby uzyskać zwolnienie od podatku w stosunku do tej darowizny. Nie wiem jednak, jak w tym przypadku US potraktuje spłatę z nakładów – wprawdzie nie powinno to być uznane za przysporzenie, czy zapłatę ceny, ale jedynie zwrot wydanych już raz pieniędzy. Należy jednak zadbać, aby notariusz ujął to jednoznacznie, opisując rodzaj i genezę tej spłaty, by nie było wątpliwości, że nie jest to jakaś ukryta cena lub inny rodzaj wzbogacenia.

Po dokonaniu powyższych czynności wszelkie formalności i kłopoty dotychczasowe z dożywociem przeminą, ale wraz z nimi mąż utraci własność tej nieruchomości. Proszę więc raz jeszcze dobrze wszystko przemyśleć przed dokonaniem tych czynności.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »