Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością gruntową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Roszczenia z tytułu korzystania przez gminę z działki

Eliza Rumowska • Opublikowane: 29-09-2014

Czy mam prawo do jakichkolwiek roszczeń z tytułu korzystania przez gminę z mojej działki? Przez całą jej długość przebiega kanalizacja, co znacznie obniża wartość działki oraz ogranicza rozbudowę domu lub zagospodarowanie ogrodu. Podobne zapytanie wysłaliśmy z mężem do gminy i otrzymaliśmy odpowiedź, iż nic nam się nie należy, ponieważ zgody na budowę kanalizacji udzielił poprzedni właściciel działki. Dodam, że posiadał on wtedy działkę w całości, potem dokonał podziału i sprzedał część, na której miała przebiegać kanalizacja. Działkę zakupiliśmy w 2008 roku. Nikt nie poinformował nas o tym, że kanalizacja będzie przebiegać przez całą jej długość.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziękuję za przesłany materiał poznawczy, który spora wyjaśnia.

Samo posadowienie infrastruktury przesyłowej nie uprawnia jeszcze do zajmowania latami gruntu bez wynagrodzenia. Gmina pisze o zgodzie – była to prawdopodobnie zgoda budowlana na wykonanie prac i wejście na grunt, nie zaś umowa o bezterminowe i nieodpłatne korzystanie z gruntu. W oparciu o taki stan rzeczy Pani jako właściciel nieruchomości może dla ochrony swej własności (art. 140 Kodeksu cywilnego) m.in. skorzystać z roszczenia przewidzianego w art. 3052 § 2 – tj. o ustanowienie, za wynagrodzeniem, służebności przesyłu.

Natomiast za okres od zakupu działki aż do uregulowania służebności należałoby żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu pod siecią kanalizacyjną. Proszę jedynie pamiętać, ze chodzi to o wynagrodzenie, a nie odszkodowanie. To najczęstszy błąd popełniany przez klientów (brak rozróżnienia tych pojęć), który doprowadza do pustej polemiki między radca prawnym operatora przesyłowego a właścicielem nieruchomości – czasami skutkuje to nawet oddaleniem powództwa. Proszę więc teraz wezwać przedsądownie gminę do okazania dokumentów w terminie 7 dniu. W razie braku odpowiedzi proszę zagrozić skierowaniem sprawy do sądu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »