Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Scedowanie służebności na resztę rodzeństwa

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 07-06-2017

Rodzeństwo otrzymało nieruchomość od rodziców, zawarta została umowa dożywocia między rodzicami a dziećmi. W związku z nieporozumieniami pomiędzy rodzeństwem w zakresie zarządzania nieruchomością jedno z dzieci chce zrezygnować z tego układu i scedować swoje udziały na pozostałe rodzeństwo w zamian za finansowe zadośćuczynienie. Czy istnieje taka możliwość i jak należy postąpić w takim przypadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by jedno z rodzeństwa sprzedało swoje udziały, które otrzymało od rodziców, pozostałemu rodzeństwu. Oczywiście przy uwzględnieniu obciążenia udziału służebnością związaną z dożywociem. To jedyna możliwość uzyskania finansowej rekompensaty za udział. 

Osoba, która chce zrezygnować z istniejącego układu, powołując się na przykład na wady oświadczenia woli (chociaż wątpię, by  w tym przypadku w ogóle istniała taka możliwość), po prostu cofa stan do sytuacji sprzed otrzymania udziału. Czyli udział musiałby wrócić do pierwotnych właścicieli i to w dodatku nieodpłatnie.

Ten sam efekt co przy sprzedaży, można osiągnąć poprzez umowę zniesienia współwłasności, w której dana osoba zrzeka się swojego udziału na rzecz pozostałych współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty. Tej czynności można dokonać przed notariuszem, podobnie jak sprzedaż. Nawet podatek jest taki sam, ponieważ i jednak i druga umowa będzie obciążona 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.

Oczywiście, o czym już wspomniałam, konieczne będzie ustalenie wartości udziału z uwzględnieniem faktu, iż jest on w części obciążony dożywociem – prawo korzystania z mieszkania i zapewnienia utrzymania. Wycena dożywocia jest trudna. Musielibyście Państwo posiłkować się opinią jakiegoś rzeczoznawcy. 

Zgodnie z § 38 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004r. w sprawie wyceny nieruchomości oraz sporządzania operatu szacunkowego (D.U. Nr 207, poz. 2109 ze zm.):

„1. Przy określaniu wartości nieruchomości uwzględnia się obciążenia nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi, jeżeli wpływają one na zmianę tej wartości.

2. Przy określaniu wartości nieruchomości obciążonej ograniczonym prawem rzeczowym jej wartość pomniejsza się o kwotę odpowiadającą wartości tego prawa, równej zmianie wartości nieruchomości, spowodowanej następstwami ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego”.

Można też ugodowo ustalić konkretną spłatę za udział o obniżonej wartości, na którą przystaną wszyscy uczestnicy umowy. Oczywiście ta wersja jest najwygodniejsza, o ile jest chęć porozumienia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »