Kategoria: Służebność osobista

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Udostępnianie właścicielowi na wakacje całego budynku przez służebnika

Marek Gola • Opublikowane: 12-08-2019

Jestem służebnikiem (mam prawo służebności), cyt. z KW: „Nieodpłatna dożywotnia służebność osobista polegająca na prawie zamieszkiwania w budynku mieszkalnym wraz z prawem korzystania z budynków gospodarczych w zakresie niezbędnym dla zaspokojenia potrzeb”. Służebność określona została w ramach dawnej intercyzy z byłą żoną, która opuściła nieruchomość 12 lat temu i ponownie wyszła za mąż. Żona jest właścicielem gospodarstwa, w tym również budynków. Od kilku lat była żona przyjeżdża do tego gospodarstwa na wakacje (2–3 tyg). Obecnie również zapowiada przyjazd ze swoim mężem i żąda udostępnienia jej całości budynku mieszkalnego na okres 3 tygodni. Korzysta przy tym z moich mebli, urządzeń, mediów, pokoi, sypialni, łazienki, kuchni itd. Jak mogę się bronić przed takim „najazdem”? Czy muszę udostępniać właścicielowi budynki do opisanej dyspozycji? W jakim zakresie właścicielka może dysponować i użytkować budynek?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Profesjonalna porada
Maria
Pierwszy kontakt jakiś czas temu, a teraz był kolejny kontakt i porada równie profesjonalna.
Zdzisław, 42 lata, technik mechanik
Wyczerpująca odpowiedz, ocena jak najwyższa.
Wojciech
Usługa została wykonana na piątkę.Napewno będę jeszcze korzystać z usług tej firmy.
Krystyna
Obszerność i profesjonalizm odpowiedzi
Krzysztof, 28 lat, logistyk

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż mimo ustanowiono na rzecz Pana ograniczonego prawa w postaci służebności osobistej właścicielem gospodarstwa nadal pozostaje była żona, co powoduje, że wbrew pozorom to ona ma większe prawa do nieruchomości aniżeli Pan. Zgodnie z art. 140 Kodeksu cywilnego w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. Innymi słowy była żona nie może zabronić Panu korzystania z nieruchomości, ale tak samo jak Pan nie może jej zabronić korzystania z jej własnej nieruchomości. Obydwoje Państwo musicie się jakoś „znosić”. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania. Po drugie pozwalam sobie zauważyć, że to nie była żona jest obciążona, a nieruchomość. Zgodnie z art. 296 nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Bez względu zatem na to, kto będzie właścicielem nieruchomości, Pana prawo będzie istniało.

Właściciel musi pozwolić służebnikowi korzystać z lokalu w sposób zapisany w służebności, ale nie oznacza to, że sam nie może z niego korzystać. Z treści przytoczonego przez Pana zapisu: „nieodpłatna dożywotnia służebność osobista polegająca na prawie zamieszkiwania w budynku mieszkalnym wraz z prawem korzystania z budynków gospodarczych w zakresie niezbędnym dla zaspokojenia potrzeb” – nie wynika, by prawo korzystania z nieruchomości mógł Pan realizować pod nieobecność byłej żony. Innymi słowy była żona ma prawo zamieszkiwać w nieruchomości, także kiedy Pan w niej jest, i realizuje swoje prawa. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »