Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpis o przyjęciu jako domownika w służebności mieszkania

Marek Gola • Opublikowane: 12-03-2018

Przekazałam swój dom krewnym w zamian za służebność mieszkania. Notariusz jednak dokonał wpisu o „przyjęciu jako domownika”. Czy mogę teraz to jakoś zmienić lub skorygować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zapis taki – przyjęcie Pan jako domownika – spowodowany jest faktem zawarcia umowy dożywocia, a nie umowy darowizny. Jak sama Pani wskazuje, została zawarta umowa dożywocia. Proszę nie mylić umowy dożywocia z umową darowizny.

Śmiem twierdzić, iż pomyliła Pani umowę dożywocia z umową darowizny. Powyższe ma jednak istotne znaczenia, bowiem służebność osobista mieszkania, przez Panią wskazana może być ustanowiona jedynie w przypadku darowizny. W przypadku dożywocia już nie, gdyż takie prawo wynika niejako bezpośrednio z samej istoty tej czynności – art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

W tej sytuacji Pani prawo, de facto, jeżeli chodzi o zakres, nie różnie się niczym od służebności osobistej mieszkania, albowiem także aktualnie ma Pani prawo zamieszkać w swoim dawnym domu, domagać się wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału.

Czy zatem aby na pewno nadal chciałaby Pani uchylić się od skutku prawnego w postaci zgody na zawarcie umowy dożywocia?

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Kredyty osoby z wpisaną służebnością osobistą

Jestem właścicielem domu z wpisaną służebnością osobistą dożywotniego mieszkania na rzecz mojej mamy – jest to parter budynku. Dom dostałem...

 

Zakup mieszkania i zapis o dożywociu

Kupujemy z mężem mieszkanie (my będziemy właścicielami, ale pieniądze na nieruchomość w połowie dajemy my, a w połowie matka męża)....

 

Czy można ustanowić służebność mieszkania na udziale?

Po śmierci męża przeprowadziłam się z dwójką małoletnich dzieci do niedużego mieszkania rodziców. Z racji zadłużenia i upadłości...

 

Czy służebność osobista mieszkania wpływa na zachowek?

Przed laty owdowiałem. Na wychowaniu miałem dwie córki. W 1995 r. zawarłem ponownie związek małżeński z wdową, która także na wychowaniu miała...

 

Wpis w akcie darowizny rocznej wartość służebności osobistej

Przed 10 laty moja mama kupiła mieszkanie od urzędu miasta i jednocześnie dokonała aktu darowizny na rzecz mojej osoby. Kupno mieszkania i akt...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »