Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wykreślenie prawa dożywotnika, który nie jest pełnoletni

• Autor: Eliza Rumowska

Jestem właścicielem nieruchomości, na której jest ustanowiona służebność na rzecz osoby nieletniej (mojego brata). Jednak on nie przebywa w tym lokalu, bo mieszka z naszymi rodzicami w domu rodzinnym. Moje plany życiowe uległy zmianie i chciałbym sprzedaż tę nieruchomość, dlatego proszę o wyjaśnienie, jak wykreślić zapis o prawie dożywotnika z aktu notarialnego. Rodzice, prawni opiekunowie brata, nie mają nic przeciwko temu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obawiam się, że mimo przychylności rodziców – do czasu uzyskania przez brata pełnoletności – tylko sąd rodzinny mógłby wyrazić zgodę na usunięcie tejże służebności. Oto bowiem służebność przysługuje nie rodzicom, nie Panu – tylko małoletniemu bratu. W takim przypadku stanowi jego prawo majątkowe niezbywalne do dożywotniego przebywania (zamieszkiwania) w przedmiotowej nieruchomości bez względu na to, kto będzie jej właścicielem.

Dlatego aby uzyskać zgodę, konieczne jest stworzenie takich warunków, które byłyby alternatywą dla małoletniego i wystarczającą w oczach sądu rekompensatą za odebranie mu prawa do służebności.

Nie ukrywam, że w takim przypadkach sądy rodzinne zgadzają się tylko na zamianę jednego miejsca na inne (tj. jednej nieruchomości na inną). Generalnie zapłata do skalkulowania służebności przy małoletnim jest trudna, chyba że akt notarialny określał nominalnie wartość tejże służebności.

Może jednak coś innego wynika z zawartego aktu notarialnego? Proszę to jeszcze sprawdzić. Jeśli nie – tylko zgoda sądu rodzinnego pozwala znieść tą służebność.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl