Kategoria: Służebność osobista

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykreślenie prawa dożywotnika, który nie jest pełnoletni

Eliza Rumowska • Opublikowane: 11-12-2015

Jestem właścicielem nieruchomości, na której jest ustanowiona służebność na rzecz osoby nieletniej (mojego brata). Jednak on nie przebywa w tym lokalu, bo mieszka z naszymi rodzicami w domu rodzinnym. Moje plany życiowe uległy zmianie i chciałbym sprzedaż tę nieruchomość, dlatego proszę o wyjaśnienie, jak wykreślić zapis o prawie dożywotnika z aktu notarialnego. Rodzice, prawni opiekunowie brata, nie mają nic przeciwko temu.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Obszerność i profesjonalizm odpowiedzi
Krzysztof, 28 lat, logistyk
Szybka odpowiedź, rzetelna, miła obsługa, wiarygodność,
Paproszek, 58 lat, główna księgowa
Otrzymana porada jest absolutnie profesjonalna i do zrozumienia.
Hubert
Jestem usatysfakcjonowany udzieloną mi odpowiedzią. Zaspokoiła ona na każdej płaszczyźnie moje oczekiwania w zaistniałym problemie.
Hubert, 22 lata, pracownik biurowy
Zdecydowanie jesteście bardzo rzetelną i solidną firmą .Szybka i profesjonalna pomoc. Jestem pełna podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów.
Barbara
Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk

Obawiam się, że mimo przychylności rodziców – do czasu uzyskania przez brata pełnoletności – tylko sąd rodzinny mógłby wyrazić zgodę na usunięcie tejże służebności. Oto bowiem służebność przysługuje nie rodzicom, nie Panu – tylko małoletniemu bratu. W takim przypadku stanowi jego prawo majątkowe niezbywalne do dożywotniego przebywania (zamieszkiwania) w przedmiotowej nieruchomości bez względu na to, kto będzie jej właścicielem.

Dlatego aby uzyskać zgodę, konieczne jest stworzenie takich warunków, które byłyby alternatywą dla małoletniego i wystarczającą w oczach sądu rekompensatą za odebranie mu prawa do służebności.

Nie ukrywam, że w takim przypadkach sądy rodzinne zgadzają się tylko na zamianę jednego miejsca na inne (tj. jednej nieruchomości na inną). Generalnie zapłata do skalkulowania służebności przy małoletnim jest trudna, chyba że akt notarialny określał nominalnie wartość tejże służebności.

Może jednak coś innego wynika z zawartego aktu notarialnego? Proszę to jeszcze sprawdzić. Jeśli nie – tylko zgoda sądu rodzinnego pozwala znieść tą służebność.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wykonywanie służebności

Mój ojciec miał czworo dzieci. Za życia podarował swój dom (razem z gospodarstwem) mojej siostrze. W akcie notarialnym pozostawił dla siebie i swojej żony, a także dla pozostałej trójki dzieci służebność domu. W 2007 roku zmarła moja mama, cztery lata później – ojciec. Chciałabym zadać kilka pytań związanych z wykonywaniem służebności: czy mogę przebywać w domu bez ograniczeń? Czy siostra może np. zburzyć dom (i postawić nowy)? Czy mam prawo do zachowku po rodzicach? Jeśli tak, jak długo mogę się o niego starać i jak obliczyć jego wysokość? W załączniku przesyłam treść aktu notarialnego.

Przedmiot służebności

Kupuję mieszkanie i muszę wpisać służebność osobistą polegającą na prawie do zamieszkania w nim teściowi, chcę to zrobić przy podpisaniu aktu notarialnego. Do tej pory ma on służebność w domu, gdzie mieszkam z mężem, teść zgadza się dobrowolnie na przeprowadzkę. Mieszkanie będzie tylko moją własnością, na co mąż się zgadza. Czy zniesienie tej dotychczasowej służebności wymaga kolejnej wizyty u notariusza, czy może to załatwić automatycznie ten notariusz podpisujący akt, jeżeli będzie miał komplet dokumentów? Chcemy tylko zmienić przedmiot służebności, na co wszyscy się zgadzamy.

Zobowiązania wobec dożywotnika

W zamian za darowiznę domu moja siostra wraz z mężem zostali zobowiązani na rzecz mamy do dożywotniej i bezpłatnej służebności mieszkania oraz sprawowania opieki nad nią do końca życia. Obdarowani oświadczyli, że są w posiadaniu przedmiotu umowy. Siostra zmarła, szwagier mieszka zagranicą. Obłożnie chora mama mieszka w rzeczonym domu, ja zapewniam jej opiekę. Kto jest zobowiązany opłacać media? Jakie są rzeczywiste zobowiązania szwagra wobec mojej matki?

Rekompensata dla niepełnoletniej córki

Niepełnoletnia córka posiada służebność w domu, który zakupił mój mąż. Mąż ma też syna z pierwszego małżeństwa, któremu ten dom chciałby przepisać. Nadmieniam,że jesteśmy z mężem w nieformalnej separacji. Jaka jest najlepsza droga do zlikwidowania obciążenia na tym budynku i jednocześnie, żeby córka otrzymała rekompensatę (w jakiej kwocie?) za likwidację tej służebności? Czy to, że jest niepełnoletnia, komplikuje sprawę?

Czy pełnomocnik uprawnionego z tytułu służebności może dysponować nieruchomością w takim samym zakresie?

Jestem właścicielką dwumieszkaniowej nieruchomości obciążonej bezpłatną, niepodzielną służebnością jednego mieszkania na rzecz mojej babci. Dom ten otrzymałam od rodziców jako darowiznę. Obecnie babcia przebywa w prywatnym zakładzie opieki i nie ma zamiaru tu wracać, a więc nie użytkuje mieszkania i nie ponosi kosztów jego utrzymania. Przy tym jednak blokuje również przeprowadzenie koniecznych remontów, bo ciągle są tam wszystkie jej rzeczy. Jej syn twierdzi, że ma notarialne pełnomocnictwo od swojej matki, które go upoważnia do swobodnego poruszania się po domu i posiadania kluczy do drzwi wejściowych. Jak dotąd nie okazał mi tego dokumentu. Co mówi prawo? Czy pełnomocnik uprawnionego z tytułu służebności może dysponować nieruchomością w takim samym zakresie?

Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania

Wraz z rodzicami jestem współwłaścicielką (1/2) domu dziadków, ale w nim nie mieszkam. 20 lat temu dziadkowie (rodzice mamy) zapisali mnie i moim rodzicom ten dom w formie darowizny, do umowy została wpisana na ich rzecz służebność, czyli że mogą mieszkać tam do śmierci. Rodzice dom ten gruntownie wyremontowali i rozbudowali, wydając na to mnóstwo pieniędzy. Dziadek zmarł 10 lat temu, babcia żyje, ale niestety od kilku lat bardzo pogorszyły się jej stosunki z mamą. Obecnie są mało serdeczne. Od kilku tygodni babcia wymaga całodziennej opieki. Mama stara się jak może, ale babcia niestety nie widzi jej wysiłku i skarży się na nią do swoich dwóch synów. Jeden z nich zarzuca rodzicom, że źle się babcią opiekują i grozi, że weźmie ją do siebie. Boje się, że babcia tak zmanipuluje całą sytuację, że rodzice zostaną oskarżeni o rażącą niewdzięczność i zmuszeni do oddania darowizny, w którą inwestowali przez całe życie. Jakie jest ryzyko, że to może nastąpić i jeżeli to nastąpi, jakie są ewentualnie szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy? Czy ja również mogę zostać oskarżona o rażącą niewdzięczność? Jaki właściwie jest zakres takiej wpisanej do umowy służebności na rzecz osoby bliskiej?

Które nieruchomości są obciążone służebnością według ksiąg wieczystych?

Mam problem z notariuszem. W akcie notarialnym przekazania mi w formie darowizny nieruchomości mam zapisaną dożywotnią służebność dla rodziców na dom (a właściwie na jeden pokój). Obecnie chcę sprzedać jedno z pól, ale notariusz twierdzi, że jeśli ma dojść do sprzedaży, to mama musi notarialnie zdać mi tę służebność. Dla jasności wyjaśnię, że otrzymałem 4 pola plus działkę, na której stoi dom. Służebność dotyczy domu, więc nie rozumiem dlaczego notariusz upiera się przy tym zrzeczeniu się służebności przez mamę. Zacytuję podpunkt z umowy darowizny: „Małżonkowie AB ustanawiają na rzecz darczyńców CD na nabytej nieruchomości nieodpłatnie dożywotnią służebność mieszkania w postaci jednego pokoju dotychczas przez nich zajmowanego w budynku mieszkalnym”. Dlaczego służebność tyczy się pozostałych pół?

wizytówka Zadaj pytanie »