Kategoria: Służebność drogi

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Za wysoka miesięczna odpłatność za korzystanie z przejazdu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 11-09-2015

Jesteśmy wraz z czterema innymi osobami posiadaczami garaży (wieczyste użytkowanie) usytuowanych w jednym ciągu. Do garaży prowadzi droga, która należy do innej wspólnoty. W ostatnich dniach zwróciła się do nas w imieniu tej sąsiedniej wspólnoty kancelaria adwokacka z wezwaniem o ustanowienie służebności drogi koniecznej za wynagrodzeniem. Zaproponowano nam comiesięczną odpłatność za korzystanie z przejazdu. Cena jest stanowczo wygórowana, co wobec tego możemy zrobić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem usatysfakcjonowany udzieloną mi odpowiedzią. Zaspokoiła ona na każdej płaszczyźnie moje oczekiwania w zaistniałym problemie.
Hubert, 22 lata, pracownik biurowy
Zdecydowanie jesteście bardzo rzetelną i solidną firmą .Szybka i profesjonalna pomoc. Jestem pełna podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów.
Barbara
Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk
Witam, Dziękuję za szybką, dokładną i wyczerpującą odpowiedć. Jestem pod wrażeniem. 
Dorota
Jestem pod wrażeniem szybkiej i profesjonalnej pomocy. Koszt wstępnej usługi do przyjęcia, w którym uzyskałam dodatkowe wskazówki i informacje na pytania uzupełniające (bez dodatkowych opłat). 
Beata
Poradę prawną uzyskaną od Państwa, a konkretnie przez Panią Izabelę Nowacką-Marzelon, uważam oceniam bardzo wysoko. Porada ta pozwoliła mi zrozumieć całą złożoność zgłoszonego przeze mnie problemu w świetle wszystkich przepisów, jakie powinnam znać. Bardzo sobie cenię te wyjaśnienia i jestem rada, że udało mi się wpaść na trop tak kompetentnego zespołu prawników. Polecam ich wszystkim zainteresowanym.
Maria, 70 lat, emerytowana nauczycielka

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.)

Już na wstępie wskazać należy, że roszczenie wspólnoty mieszkaniowej znajduje swoje uzasadnienie w treści przepisów. Roszczenie to nie przysługuje jednak na podstawie art. 145 K.c, zgodnie z którym jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). Innymi słowy uprawnionym podmiotem do żądania ustanowienia drogi koniecznej jesteście tylko Państwo jako wieczyści użytkownicy. Jak podkreśla się w literaturze: „Istnieje tu wyłącznie legitymacja do wszczęcia postępowania o ustanowienie drogi koniecznej (art. 145 K.c. w zw. z art. 626 K.p.c.), przy czym służy ona tylko współwłaścicielom nieruchomości izolowanej (z wnioskiem takim nie może natomiast wystąpić współwłaściciel nieruchomości, projektowanej jako obciążona i nie może również ominąć braku legitymacji z art. 145 K.c. przez powołanie się na art. 199 K.c.)”1.

Innymi słowy to Państwo jako wieczyści użytkownicy możecie wystąpić o ustanowienie drogi koniecznej. Wspólnota takiego prawa nie ma. Wspólnota ma jednak prawo zablokować Państwu wjazd na nieruchomość, a to z kolei powoduje, że wcześniej czy później zmuszeni będziecie Państwo wystąpić z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak podkreśla się w literaturze: „Zgodnie z art. 145 § 1 K.c. ustanowienie drogi koniecznej następuje za wynagrodzeniem. Przepis ten nie określa sposobu obliczenia wynagrodzenia ani postaci, w jakiej to świadczenie powinno być spełnione. Lakoniczność unormowania doprowadziła do sformułowania rozbieżnych stanowisk orzecznictwa i doktryny w omawianej materii. Wynagrodzenie umowne może przybrać postać świadczenia pieniężnego albo niepieniężnego (w tym ostatnim wypadku mogą być to świadczenia oznaczone co do gatunku albo co do tożsamości, np. »zwrotne« ustanowienie służebności gruntowej przez właściciela nieruchomości władnącej albo przeniesienie przez niego własności określonej nieruchomości). Konkluzja, iż istotną treścią pojęcia wynagrodzenia jest naprawienie szkody wyrządzonej wskutek ustanowienia drogi koniecznej, sprowadza omawiane zagadnienie na teren art. 361 i 363 K.c., które zawierają ogólne przesłanki świadczenia odszkodowawczego oraz regulują jego postać. Wynagrodzenie powinno być oceniane przez pryzmat tych przepisów (stosowanych w braku wyraźnego odesłania per analogiam), ale nie oznacza to oczywiście, że wszystkie reguły tam zawarte można przenieść na teren art. 145 K.c.”2.

Występując z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej, sąd będzie miał prawo z urzędu dopuścić dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wysokości wynagrodzenia za ustanowienie drogi koniecznej. Na wynagrodzenie wpływ będzie miała powierzchnia drogi, jej standard techniczny jak również to, czy droga taka jest wykorzystywana tylko przez Państwa, czy też przez innych kierowców.

Reasumując, nie muszą się Państwo godzić na wygórowaną finansowo propozycję, ale w takim razie musicie liczyć się z tym, że nieruchomość może zostać dla Państwa wyłączona z użytku. Wówczas to będziecie Państwo mieli prawo do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej; zakładam, że przesłanki z art. 145 § 1 K.c. są spełnione. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak próba polubownego zakończenia sporu.

----------------------------------------------

1. Grzegorz Karaszewski, Komentarz do art. 145 Kodeksu cywilnego, 2014.04.01

2. Grzegorz Karaszewski, Komentarz do art. 145 Kodeksu cywilnego, 2014.04.01

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Powództwo o naruszenie posiadania służebności

Otrzymałem służebność dojazdu do nieruchomości jeszcze od poprzedniego właściciela (była warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę, została sporządzona na piśmie i złożona z dokumentacją budowlaną do starostwa). Nowy właściciel działki, pomimo moich wyjaśnień, nie przyjmuje tego do wiadomości. Postawił płot w linii rozgraniczającej i nie mam możliwości korzystać z tej służebności, moja droga dojazdowa jest za wąska. Co robić?

Niska cena za drogę

Jestem właścicielem działki z ustanowioną służebnością drogową. Droga jest w bardzo dobrym stanie, utwardzona. Obecnie urząd gminy chce przejąć tę działkę za zbyt niską cenę – 6 zł za m2. Nie uwzględnia moich inwestycji. Czy mam prawo żądać wyższej ceny?

Sprzedaż wjazdu

Chcę sprzedać kawałek ziemi (ok. 13 m2), który jest jednym z dwóch moich wjazdów na posesję. Czy mogę zastrzec w akcie notarialnym możliwość użytkowania go przeze mnie i później moich spadkobierców, tj. by wjazd był dla nas możliwy i bezpłatny?

Ubieganie się w sądzie o szerszą drogę

W 2001 roku otrzymałam jako darowizna działkę, a droga do niej jest jako służebność drogi koniecznej o szerokości 3 m. Później zaczęłam budowę domu, w którym mieszkamy już 5 lat. Stworzyliśmy miejsce pracy jako warsztat mechaniki pojazdowej i było wszystko dobrze, dopóki nie znalazł się sąsiad, który odgrodził się, zostawiając nam tylko te trzy metry drogi. Czy możemy się ubiegać sądownie o szerszą drogę dojazdową? Przyszły sąsiad nie chce dobrowolnie odsprzedać nam 1 m na długości drogi, żeby droga miała chociaż 4 m szerokości.

Koszty utworzenia drogi służebnej

Kto ponosi koszty utworzenia drogi, jeżeli ma narzucone przez sąd stworzenie drogi w celu dojazdu sąsiada do swojej działki przez ustanowienie służebności? Drogę trzeba wytyczyć geodezyjnie i utwardzić ją.

Realizacja wpisu o służebności

Mam wydzieloną działkę z działki teściów, w akcie notarialnym nie mam wpisanej służebności drogi, przez którą dojeżdżam do domu na mojej działce. Czy jest możliwość dopisania do aktu tej służebności i czy tylko moi teściowie muszą wyrazić zgodę, mimo że na ich działce jest wpis banku, w którym mają kredyt? Bank też mam pytać o wyrażenie zgody?

Ustalenie służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie

Wspólnie z sąsiadami mieliśmy drogę przejazdową gruntową do drogi publicznej. Domy zostały pobudowane niestety w granicach działek. Nigdy nie było problemu z korzystaniem z drogi przejazdowej aż do niedawna. Czy możliwe jest ustalenie służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie, jeżeli z drogi korzystano przez ponad 50 lat bez żadnych problemów? Droga została utwardzona żwirem, więc jest trwała. Na starych mapach droga została zaznaczona, podobno na nowych mapach już jej nie uwzględniono, o czym dopiero niedawno zostaliśmy poinformowani przez sąsiadów.

Wykupienie udziału w drodze i wykreślenie służebności

Jestem współwłaścicielem działki, która ma wpis w dziale I, tj. uprawnienia z nieodpłatnej i nieograniczonej w czasie służebności gruntowej. Wykupiłam udział w drodze, na której jest służebność. Jak wykreślić ten wpis o służebności?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »