Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zawarcie dożywocia po wybudowaniu domu

Autor: Eliza Rumowska

Rodzice przekazali mi w postaci darowizny dom mieszkalny z zabudowaniami gospodarczymi i działką kilkanaście lat temu. 10 lat temu zbudowałem na darowanej działce dom, w którym od początku mieszkamy (ja i moja rodzina) z ojcem (matka umarła). Czy jest możliwe, aby obecnie (po wybudowaniu domu) zawrzeć umowę dożywocia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowy darowizny nie da się zamienić na umowę dożywocia – ani bieżąco, ani tym bardziej ze skutkiem wstecznym. W każdej chwili ma Pan prawo do ustanowienia dożywocia jako służebności – ale takie regulacje nie chronią przed dochodzeniem zachowku.

Jednakże jeżeli od darowizny poczynionej przez rodziców minęło lat 10, to nie jest ona zaliczana na poczet schedy spadkowej (majątku spadkowego), przez co tez dochodzenie od niej roszczenia o wyrównanie schedy spadkowej (zachowek) będzie bezskuteczne, jeżeli powoła się Pan na poniższy przepis z Kodeksu cywilnego:

„Art. 994. [Darowizny niepodlegające zaliczeniu]

§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

Dlatego w Pana przypadku z racji daty zawarcia umowy wcześniej niż przed 10 laty darowizna ta nie będzie podlegała zaliczeniu do spadku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl