Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie dożywocia po wybudowaniu domu

Eliza Rumowska • Opublikowane: 11-08-2017

Rodzice przekazali mi w postaci darowizny dom mieszkalny z zabudowaniami gospodarczymi i działką kilkanaście lat temu. 10 lat temu zbudowałem na darowanej działce dom, w którym od początku mieszkamy (ja i moja rodzina) z ojcem (matka umarła). Czy jest możliwe, aby obecnie (po wybudowaniu domu) zawrzeć umowę dożywocia?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Jestem Bardzo zadowolona z usługi prawniczej online. Mogłam na odległość znaleźć odpowiedzi na moje wątpliwości i pytania dotyczącej mojej sprawy. Zadałam zawsze dodatkowe pytania, i na czas otrzymałam odpowiedz. Bardzo mi ten Portal pomógł. 
Henryka
Odpowiedź profesjonalna aczkolwiek łatwa do zrozumienia, rychła i bardzo satysfakcjonująca. Z pewnością będę jeszcze korzystać z waszej pomocy 
Agnieszka
Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy

Umowy darowizny nie da się zamienić na umowę dożywocia – ani bieżąco, ani tym bardziej ze skutkiem wstecznym. W każdej chwili ma Pan prawo do ustanowienia dożywocia jako służebności – ale takie regulacje nie chronią przed dochodzeniem zachowku.

Jednakże jeżeli od darowizny poczynionej przez rodziców minęło lat 10, to nie jest ona zaliczana na poczet schedy spadkowej (majątku spadkowego), przez co tez dochodzenie od niej roszczenia o wyrównanie schedy spadkowej (zachowek) będzie bezskuteczne, jeżeli powoła się Pan na poniższy przepis z Kodeksu cywilnego:

„Art.  994. [Darowizny niepodlegające zaliczeniu]

§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

Dlatego w Pana przypadku z racji daty zawarcia umowy wcześniej niż przed 10 laty darowizna ta nie będzie podlegała zaliczeniu do spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Scedowanie służebności na resztę rodzeństwa

Rodzeństwo otrzymało nieruchomość od rodziców, zawarta została umowa dożywocia między rodzicami a dziećmi. W związku z nieporozumieniami...

Przeniesienie służebności z mieszkania na dom

Pytanie dotyczy przeniesienia służebności z mieszkania na dom. Posiadam mieszkanie, które chciałbym sprzedać, ale jest zapisana służebność na moją...

Upadłość konsumencka właściciela mieszkania ze służebnością

Moja babcia ma służebność osobistą na całe mieszkanie. Mój tata, który właśnie jest w procesie upadłości konsumenckiej, jest właścicielem...

Dopisanie kolejnej osoby do służebności

Czy można dopisać brata w akcie notarialnym do służebności, żeby miał służebność dożywotnią? Jestem właścicielem działki budowlanej...

Uciążliwe odwiedziny ojca mającego służebność przez syna

Nasz dom rodzinny jest przepisany na mnie i na mojego brata, lecz w nim mieszka nasz tata, ma prawo mieszkać tam do końca życia - ma wpisaną...

Służebność byłej żony ojca

W 2009 ojciec podarował mi dom, ustanawiając sobie i jego żonie służebność mieszkaniową. W 2013 ojciec rozwiódł się z żoną. Ale ona nie...

Naciski na przepisanie nieruchomości w zamian za służebność

Mamy problem w rodzinie. Moja ciocia i wujek obiecali przepisać swój dom jednej z dwóch córek w zamian za służebność. W tym domu...

Jak unieważnić wpisaną do księgi wieczystej służebność osobistą?

Przed kilku laty odziedziczyliśmy z bratem po jednej trzeciej części mieszkania własnościowego spółdzielczego po ojcu. Sprawę spadkową...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »