Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zobowiązanie podatkowe z tytułu służebności

Aleksander Słysz • Opublikowane: 06-06-2016

Moja sprawa dotyczy podatku od służebności osobistej, który to podatek ma zapłacić mój brat. W 2011 r. w wyniku ugody zawartej w sądzie w sprawie o dział spadku po naszych rodzicach moja córka (wnuczka) nabyła na własność nieruchomość. Jednocześnie córka ustanowiła na rzecz wuja (mojego brata) nieodpłatną dożywotnią służebność osobistą. Mój brat jest ubezwłasnowolniony, a ja jestem jego opiekunem. Niedawno odebrałam decyzję z US w sprawie zobowiązania podatkowego brata z tytułu służebności. Brat ma niską rentę, posiada oszczędności po rodzicach, ale chcemy je przeznaczyć w razie czego na leczenie. Brat nie korzysta ze służebności, mieszka ze mną. Czy mogę złożyć w jego imieniu wniosek o umorzenie podatku? Jak go uzasadnić?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy
Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata

Prawdą jest, iż podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności (art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn). Jeśli zobowiązanie podatkowe w tym zakresie już powstało i przekształciło się w zaległość podatkową (zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności), można na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 wnieść o umorzenie w całości zaległości podatkowej. Odbywa się to poprzez wniesienie na ww. podstawie wniosku do organu podatkowego i jest możliwe po spełnieniu przesłanki (czyli wykazaniu) ważnego interesu podatnika (bądź interesu publicznego). Organ może umorzyć zaległość podatkową, gdy wykaże Pani (reprezentując podatnika) jego ważny interes (lub interes publiczny, to jednak w przypadku indywidualnych podatników jest trudne), ale organ (nawet gdy interes ten Pani wykaże) nie musi podatku umorzyć. Organ ma więc możliwość, a nie obowiązek, nie mówimy tu więc o obligatoryjnym umorzeniu.

Zatem, by organ mógł podatek umorzyć, konieczne jest złożenie wniosku o umorzenie i wykazanie ważnego interesu. W wyniku tego organ, uznając ważny interes brata (np. złą sytuację materialną, zdrowotną, brak możliwości zarobkowania itd.), może, a nie musi, umorzyć zaległy podatek. Organy podatkowe zwracają uwagę na okoliczności powstania zobowiązania, tu więc wskazać należy, iż zobowiązanie powstało w zasadzie bez aktywnego udziału Pani brata. Często wskazuje się również we wniosku, że to z powodu wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności podatnik nie jestem w stanie uregulować zaległości podatkowej, a jej zapłata spowoduje konieczność sięgnięcia do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb materialnych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dożywotnia służebność mieszkania

Rok temu kupiłam mieszkanie od dewelopera. Część kwoty (200 000 zł) była finansowana z kredytu hipotecznego, resztę (50 000 zł) wpłaciła...

Granice uprawnień wynikających ze służebności osobistej

Kilka lat temu otrzymałem w akcie darowizny dom od mojego ojca. Wcześniej należał on do dziadków, ale po śmierci dziadka babcia zapisała go mojemu tacie...

Ograniczone prawo do korzystania z pomieszczenia

Czy mający służebność mieszkania może sam zamknąć pomieszczenie gospodarcze, nie dając właścicielce klucza? Czy mam prawo jako właścicielka zdjąć...

Jak możemy pozbyć się kłopotu ze służebnością?

Sprawa wygląda tak, że mamy zamiar sprzedać dom, ponieważ się rozwodzimy. W domu tym w akcie notarialnym jest zapis na żądanie dziadka (darującego...

Rażąca niewdzięczność jako powód odwołania darowizny

Czy darczyńca ma jakieś prawa po oddaniu majątku – gospodarstwa rolnego? Czy można taką umowę jakoś rozwiązać albo teraz dodać do aktu notarialnego...

Warunkowe przekazanie części mieszkania

Dwa miesiące temu zmarł mój tata. Rodzice posiadali na własność mieszkanie. Oboje figurują w akcie jego własności i w księgach wieczystych....

Co oznacza w praktyce dożywotnie utrzymanie

Posiadam akt notarialny, w którym jest zapis „dożywotnie utrzymanie”. Co to oznacza w praktyce?

Umowa dożywocia z matką która ma egzekucję komorniczą

Chciałabym zawrzeć umowę o dożywocie z moją matką. Dowiedziałam się jednak, że matka wzięła mojemu bratu pożyczkę, której nie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »