Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwrot darowizny ze służebnością a podatek

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 11-02-2019

Teściowa aktem darowizny przekazała nieruchomość zabudowaną swojej córce (mojej żonie), w zamian za opiekę nad nią i możliwość zamieszkiwania w tej posesji do swojej śmierci. Synowie otrzymali podobne nieruchomości niezabudowane. Żona zmarła 3 lata temu i tę nieruchomość dziedziczę w częściach przysługujących prawem z moimi pełnoletnimi dziećmi. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć mojej teściowej i babci moich dzieci należytej opieki. Chcemy aktem darowizny zwrócić jej tę nieruchomość, aby ona mogła obdarować nią swojego syna za taką opiekę, jaką miała otrzymać od córki. Czy od tej darowizny będziemy (ja i moje dzieci) musieli zapłacić podatek? Czy teściowa będzie musiała zapłacić jakiś podatek?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy
Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata

Jak wynika z opisu w Pana wykonaniu, zawarta byłaby umowa darowizny pomiędzy:

 

  1. Panem a Pana teściową,

  2. Pan pełnoletnim synem a jego babcią,

  3. Pana pełnoletnia córką o jej babcią.

 

Podatek od darowizny płaci obdarowany – w przedmiotowej sprawie byłaby to teściowa (art. 5. ustawy o podatku od spadków i darowizn: „obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych”). Pan oraz dzieci jako osoby darujące nie płacą podatku od darowizny jakie dokonują na rzecz osoby trzeciej (teściowej).

 

Dla celów podatkowych ustalone są grupy podatkowe. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • do grupy III – innych nabywców.

 

Pana teściowa byłaby przy darowiźnie od Pana w świetle powyższego teściową. Zaś w stosunku do Pana dzieci byłaby wstępną. W obu przypadkach mamy do czynienia z I grupą podatkową.

 

Ustawa zawiera przepis zwalniający w całości darowiznę (nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych) na rzecz małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

 

Zatem od darowizny od Pana dzieci teściowa nie płaciłaby podatku (warunek – zgłoszenie do US w terminie). Przy darowiźnie od Pana wolna od podatku byłaby kwota 9637 zł:

 

„Art. 9. 1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 9637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej”.

 

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. Do ustalenia jest tylko wartość darowizny do Pana, a potem odjęcie kwoty wolnej i obliczenie podatku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozwiązanie umowy dożywocia z powodu konfliktu z dożywotnikiem

Chodzi o umowę dożywocia zawartą przed 5 laty. Ze strony darczyńcy narasta agresja, stosuje różne metody nacisku, presji na nas – dwojgu...

Czy można zabronić odwiedzanie mamy ze służebność osobistą?

Rodzice mieli nas troje, ale gospodarstwo rolne oddali tylko naszej siostrze. Nieruchomość została przy tym obciążona ograniczonym prawem rzeczowym...

Mieszkanie z dożywotnią służebnością dla niepełnosprawnej córki

Kupiłem mieszkania, które chcę przekazać swojej córce w dożywotną (do końca jej życia) służebność dla niej. Nie chcę jej dawać tego mieszkania,...

Czy do postawienia garażu potrzebna jest zgoda uprawnionych z umowy dożywocia?

Moja żona jest właścicielką nieruchomości, na której stoi dom obciążony służebnością osobistą dla jej rodziców polegającą na dożywotnim...

Mieszkanie od kuzyna w zamian za dożywocie

Mój kuzyn chce mi podarować mieszkanie. Nie wiemy, jaka forma byłaby najkorzystniejsza: spadek to podatek spadkowy, przekazanie to podatek od darowizny....

Dożywotnia służebność w księdze wieczystej

Mam propozycję zakupu domu w dobrej cenie. Dom ma jednak jedną wadę, a jest nią dożywotnia służebność w księdze wieczystej względem...

Zakup domu z licytacji z zapisem o dożywotniej służebności

Zastanawiam się nad kupnem domu z licytacji. W księdze wieczystej widnieje następujący wpis – w dziale III ujawnione jest ograniczone prawo...

Działalność gospodarcza w mieszkaniu ojca który przepisał mi mieszkanie za dożywocie

Mam umowę dożywotnią z moim ojcem który przepisał mi mieszkanie. Po jego śmierci mieszkanie będzie moje bez podziału z pozostałym rodzeństwem....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »