Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Groźba wyłączenia prądu przez sąsiada u którego znajduje się skrzynka przekazowa

Eliza Rumowska • Opublikowane: 19-02-2018 • Aktualizacja: 2021-04-18

Kilka lat temu kupiłam działkę rekreacyjną z domkiem. Teraz zjawił się u mnie sąsiad z goźbą, że wyłączy nam prąd, bo skrzynka przekazowa znajduje się na jego posesji, chyba że zapłacę mu 7 tys. zł rekompensaty. Czy ma do tego prawo? Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Groźba wyłączenia prądu przez sąsiada u którego znajduje się skrzynka przekazowa

Roszczenia sąsiada o odszkodowanie za korzystanie z urządzeń przedsiębiorstwa przesyłowego

Czytam i wręcz nie dowierzam – albo stan faktyczny jest mało precyzyjny, albo ten człowiek uprawia jakiś dziwny proceder, podszywając się pod uprawnienia operatora przesyłowego. Jego żądanie pozostaje bowiem próbą naśladowania roszczeń przesyłowych (o służebność przesyłu).

Dlatego doradzam:

 

  1. pisemną odmowę podpisania przedstawionej umowy i żądanie wyjaśnień, na jakiej podstawie dysponuje urządzeniami energetycznymi (przesyłowymi),
  2. zwrócenie się do zakładu energetycznego o informację, czy właściciel tejże nieruchomości jest władny dokonywać wyłączenia zasilania dla Pani posesji (domu).

 

Proszę także szczegółowo opisać, jak ta infrastruktura energetyczna (przyłącze, licznik odczytu itp.) wygląda w istocie. Wszystko bowiem brzmi jak jakaś paranoja. Człowiek chce od Pani pieniądze, że na jego działce stoi słup z urządzeniami? Czy tez za to, że u niego umieszczono Pani licznik? Jeżeli tam ją umieszczono – to niech zakład energetyczny wyjaśni, dlaczego.

Co do reguły są to kwestie miedzy operatorem a właścicielem działki. On swoje roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu ma prawo kierować do zakładu energetycznego, a nie do Pani. Nie ma tez prawa samowolnie odłączyć Pani prądu. Regulacje cywilnoprawne z Kodeksu cywilnego w przedmiocie służebności przesyłu stanowią:

Służebność przesyłu - przepisy

Art. 3051. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). 

Art. 3052. § 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. 

§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu. 

Art. 3053. § 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1. 

§ 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. 

§ 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody. 

Art. 3054. Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych”.

Proszę więc nie dać się zaszantażować, ale na pewno też tego nie lekceważyć ,wykonując na wstępie wskazane działania. Proszę też ewentualnie o szerszy i dokładniejszy opis sprawy. W razie potrzeby służę także przygotowaniem odpowiednich pism do operatora i tego człowieka od działki.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »