Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Droga niszczona przez sąsiada prowadzącego działalność transportową

Korzystam z drogi służebnej o długości ok. 1 km. Z tej samej drogi i w takim samym wymiarze korzysta mój sąsiad. Do tej pory za utrzymanie drogi koszt ponosiliśmy wspólnie pół na pół, jednak od kilku lat sąsiad prowadzi w miejscu zamieszkania firmę transportową. Codziennie tą drogą przejeżdża ciężki sprzęt (koparka, samochód ciężarowy). Do tego ma warsztat, w którym naprawia samochody ciężarowe. Działalność ta bardzo niszczy drogę, która jest drogą gruntową. Sąsiad uważa, że powinnam nadal na równi z nim partycypować w kosztach utrzymania drogi. Dodam, że w ostatnim czasie kilkakrotnie dojazd do posesji był utrudniony ze względu na błoto powstałe w wyniku przejazdu ciężkiego sprzętu. Czy mam obowiązek znosić działalności sąsiada i płacić niemałe pieniądze za szkody powstałe w wyniku te działalności?

Instalacje we wspólnej drodze, czyja zgoda potrzebna?

Jestem współwłaścicielem drogi w udziale 8/16. Czy osoba, która ma 1/16 udziału, może bez zgody większości lub wszystkich współwłaścicieli rozkopać drogę i podłączyć się do wody i gazu, które to media są w drodze? W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1980 r. III CRN 166/80 (opubl. OSNCP 1981/6 poz. 111) przeczytałem, że podłączenie sieci wodociągowej nie uniemożliwia innym współwłaścicielom korzystania z nieruchomości, a jedynie ogranicza je w czasowo i w niewielki sposób. Stąd współwłaściciel ma prawo do przeprowadzenia odpowiednich prac. Niemniej jednak, aby „wbić łopatę w drogę” i załatać choćby jedną dziurę potrzebna jest zgoda co najmniej połowy właścicieli. O ile więc taka czynność może nie wykraczać poza zwykły zarząd, wymaga jednak zgody co najmniej większości. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii!

Przekazanie mieszkania z zasobów komunalnych za opiekę

Moja mama jest od wielu lat najemcą mieszkania z zasobów komunalnych. W jaki sposób mogłaby „przekazać” swój przydział pełnoletniej wnuczce? Czy meldunek i opieka nad moją mamą wystarczy, żeby później (w razie jej śmierci) wnuczka mogła pozostać w tym mieszkaniu?

Zapewnienie mamie opieki w DPS

W lutym 2005 r. moja mama aktem notarialnym darowała swoje mieszkanie mojemu bratu. Jednocześnie mój brat ustanowił nieodpłatnie na rzecz mamy dożywotnią służebność osobistą. Obecnie mama ma 95 lat, ciężko choruje i nie dajemy rady się nią opiekować. Chcemy jej zapewnić opiekę w DPS-ie. Czy możemy sprzedać to mieszkanie, by podołać opłatom za DPS? Jak to zrobić?

Wzięcie kredytu hipotecznego w tajemnicy przed służebnikami

Rodzice chcą mi przepisać dom ze służebnością osobistą dla nich. Ja po darowiźnie domu chcę wziąć kredyt hipoteczny i nie chcę, żeby o tym wiedzieli. Czy da się wziąć kredyt przed służebnikami? Czy rodzice dostaną jako służebnicy informację o moim kredycie?

Odmowa wpisu do KW dojazdu do działki

Sprawa dotyczy drogi służebnej. Byłam współwłaścicielką działki, której współwłasność została zniesiona w wyniku ugody sądowej. Ugoda zapewnia mi dojazd z mojej działki do drogi publicznej drogą służebną. W wydziale ksiąg wieczystych złożyłam wniosek o wpisy służebności. Dostałam odmowę wpisu przez jedną z działek. Napisałam skargę i skarga została oddalona. Mam 14 dni na złożenie apelacji. Nie rozumiem tej sytuacji. Czy odmowa oznacza, że ustanowiona służebność jest nieważna, czy też jest ważna, ale nie można dokonać wpisu? Proszę o wytłumaczenie mi tego i poradę, co dalej robić, czy wnosić apelację?

Rozbudowa wodociągu w drodze ze służebnością

Chcemy podłączyć wodę, jednak żeby to zrobić, wodociągi muszą rozbudować sieć w drodze pod naszą działkę. Droga nie jest gminna – właścicielami tej drogi jestem ja i wszyscy właściciele działek przy tej drodze (niektóre działki nie są zabudowane, a właściciele są za granicą). Wodociągi chcą ode, mnie abym dostarczyła im notarialną służebność na rozbudowę sieci w drodze. Problem jest w tym, że mam im dostarczyć moją służebność oraz wszystkich pozostałych właścicieli. Dlaczego to ja mam szukać teraz wszystkich właścicieli tej działki i ponosić koszty notarialne, skoro rozbudowa wodociągu jest w obowiązku gminy?

Niewykonywana służebność korzystania ze studni

Jesteśmy z siostrą współwłaścicielkami nieruchomości po rodzicach, chciałyśmy ją sprzedać i okazało się, że istnieje zapis w naszej księdze wieczystej o służebności gruntowej korzystania ze studni. Służebność nigdy nie była wykonywana, a ustanowiono ją 60 lat temu. Nie wiemy, kto miał z niej korzystać. Jak to wszystko sprawdzić i wykreślić służebność?

Zmiana sąsiada, od którego mam przyłącza

Dwa lata temu kupiłem dom. Przyłącze sanitarne zlokalizowane jest na działacie sąsiada (rury, studzienka rewizyjna). Wcześniej obie nieruchomości należały do jednej rodziny (braci). Budowa przyłącza oczywiście była legalna, w dokumentacji jest informacja o konieczności posiadania zgody, bracia oczywiście jej sobie udzielili. Ja żadnej umowy po kupnie domu z sąsiadem nie zawierałem, bo mamy dobre relacje. W chwili obecnej sąsiad sprzedaje dom. Jakie potencjalne zagrożenia prawne ze strony nowego właściciela mi grożą? Co mam zrobić, by mimo zmiany sąsiada korzystać z przyłączy?

Problem z realizacją projektu budowlanego ze względu na instalację przebiegającą przez działkę

W akcie notarialnym nabycia działki budowlanej nie ma wzmianki o kablu telekomunikacyjnym wkopanym w ziemię. Teraz okazało się, że ta instalacja koliduje z moim projektem budynku. Przedsiębiorstwo telekomunikacyjne chce, abym wykonał projekt przeniesienia i przeniósł linię na własny koszt. Czy są jakieś sprzyjające mi przepisy prawne, aby to przedsiębiorstwo na swój koszt przeniosło linię lub zapłaciło odszkodowanie za użytkowanie mojej ziemi?

Dawne prawo czerpania wody

Posiadam działkę budowlaną, w której to KW zapisana jest służebność czerpania wody. W ostatnich dziesięcioleciach nikt z takiej służebności nie korzystał. Niegdyś było to pole uprawne. W tej chwili teren jest podzielony na działki pod budowę. Wszystkie działki wokoło mają dostęp do wodociągu prowadzonego w drodze. Czy mogę wykreślić taką służebność? Jak to zrobić?

Przejście z mocy prawa własności działki wydzielonej pod drogę na gminę

Podzieliłem półhektarową działkę na mniejsze, następnie gmina nakazała wydzielić działki na poszerzenie istniejących dróg. Chociaż obowiązuje art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami, urząd gminy nie chce formalnie przejąć tych działek do swoich zasobów i wypłacić mi odszkodowania. Urzędnicy tłumaczą, że gmina nie ma pieniędzy, że zapłacą, jak rozbudowa dróg będzie przyjęta do realizacji, ale niewiadomo, kiedy to nastąpi. Za wydzielone działki mam naliczane podatki, spółka gazowa i wodociągi zwracają się do mnie o zgodę na położenie swoich instalacji. Od sąsiadów, którzy kupili działki, urząd żąda mojej zgody na przejazd do drogi publicznej, warunkuje to wydaniem zezwolenia na budowę domu. Do kogo mam się zwrócić o pomoc w uzyskaniu należnego mi odszkodowania? Jak jest naliczana kwota odszkodowania, czym jest ona uwarunkowana? Czy mogę wydawać zgody na np. przeprowadzenie wody i gazu oraz ustanowienie służebności przez nie swoją działkę? Co powinienem zrobić?

Brak wpisu w KW odnośnie służebności

Planuję zakup działki z domem. Przez działkę sąsiada biegnie sieć wodno-kanalizacyjna i gazowa. Dostęp do niej mam posiadać z mojej działki. Niestety nie ma umowy o służebności. Ponoć drugi właściciel nie zgodzi się na wpis do KW (którego teraz nie ma). Jak się zabezpieczyć w umowie?

Podział mieszkania na dwa mniejsze i problem wspólnego korytarza

Mieszkam w trzypokojowym mieszkaniu spółdzielczym, do którego przed kilkunastu laty przyłączyłem sąsiednią kawalerkę. Oba mieszkania mają wspólny korytarz (3 m2), prowadzący do schodów, który zamknąłem ścianą i dodatkowymi drzwiami (za zgodą spółdzielni). Całość zamieniono w spółdzielni na jedno mieszkanie, które wykupiłem. Nie łączyłem liczników wody i elektryki. Teraz zdecydowałem się ponownie podzielić mieszkanie na dwa mniejsze, tak jak było wcześniej. W spółdzielni powiedziano mi, że rozdzielić nie można, bo oba mieszkania mają korytarz do schodów wspólny. Chciałem więc odsprzedać spółdzielni korytarz (3 m2), żeby zlikwidować wspólną część. Powiedziano mi jednak, że nie mogą ode mnie odkupić tych 3 m2, bo prawo zabrania zbycia części mieszkania. Jak więc rozwiązać problem wspólnego korytarza? Dowiedziałem się, że można skorzystać z prawa o służebności mieszkaniowej i te 3 m2 używać wspólnie, czy w moim przypadku da się tak zrobić?

ale?

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »