Kategoria: Służebność drogi

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Strona: 1 2 3


Kupno działki bez udziału w drodze i ustanowienie służebności drogi koniecznej

Jestem właścicielem działki oraz udziałów w drodze łączącej kilka działek z drogą publiczną. Ostatnio pewna osoba kupiła dwie działki bez udziału w drodze i złożyła do sądu wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Nie chciałbym, aby taka służebność była ustanowiona na mojej części. Jak ta sprawa wygląda w świetle prawa? Czy mogę nie zgodzić się na służebność?

Przejazd osób trzecich drogą służebną

W akcie notarialnym mam zagwarantowaną służebność gruntową przejazdu i doprowadzenia mediów, droga ta jest też pasem technicznym, ponieważ przebiega nią trakcja elektryczna. Droga kończy się ślepo równo z końcem mojej działki. Naprzeciwko mojego domu jest działka niezabudowana, a dalej las. Zdarza się, drogą „na dziko” przejeżdżają quady. Miałem ostatnio utarczkę słowną z jednym z kierujących quadem, ponieważ zakwestionowałem jego prawo do przejazdu drogą. Zaznaczę, że droga została odremontowana na mój koszt. Właściciel drogi, który udzielił służebności, zrobił to notarialnie kilka lat wcześniej, na rzecz poprzednich właścicieli, od których kupiłem działkę. I w ogóle się nigdy tutaj nie pojawia. Czy mam prawo domagać się nieprzejeżdżania osób trzecich tą drogą?

Niezgodność w wymiarach służebności drogi koniecznej

Na mojej działce została ustanowiona bezpłatnie droga konieczna dla szwagra, a właściwie służebność obejmuje każdoczesnego właściciela działki sąsiedniej. Okazało się, że rzeczywisty stan służebności nie odpowiada parametrom opisanym w akcie notarialnym. To znaczy – w akcie droga konieczna ma szer. 4 m i dł. 33 m. W rzeczywistości długość wynosi 33,70 m i 3 m szerokości. Służebność została ustanowiona w latach 90-tych. W mapach i planie zagospodarowania terenu jest wpisana szerokość 3 m. Nie mam pojęcia, skąd się wzięły te różnice. Jeśli właściciele działki władnącej nie wykonywali nigdy wskazanej w akcie służebności, czy mogę żądać zmiany treści służebności na zgodną ze stanem faktycznym i stosownej zapłaty?

Gmina przeoczyła działkę sąsiada, projektując drogę gminną - brak dojazdu

Kupiłem działkę budowlaną, do której prowadzi droga gminna. Droga ta istnieje i fizycznie, i na mapach. Działki, przez które przechodzi droga, są w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod drogę. Po zakupie okazało się jednak, że miasto nie wykupiło jednej z działek należącej do sąsiada. Sąsiad ten zabrania mi przejazdu. Miasto zwróciło się do niego z ofertą wykupu. Ja również proponowałem mu dodatkową kwotę. Sąsiad nie zgadza się jednak na sprzedaż i nie chce w ogóle rozmawiać na ten temat. Jak można uregulować stan prawny działki, na której powinna być droga? Prawdopodobnie miasto gdzieś popełniło błąd, zapewne na etapie uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego.

Dbanie o drogę służebną tylko przez właścicieli

Na naszej działce jest droga służebna dla sąsiadów. Niestety dbamy o nią tylko my – w kwestii remontu, utrzymywania, plewienia. Dodatkowo sąsiedzi zawsze złośliwie dopuszczają do tego, by nasz pies uciekł przez bramę. Jak możemy wezwać ich skutecznie do ponoszenia kosztów utrzymania drogi?

Brak możliwości przejazdu, do kogo wystąpić o drogę dojazdową?

Posiadam wąską działkę, na której stoi mój dom oraz garaż, dalej jest ogród i drugi garaż. Moja mama odpisała połowę tej działki (ogród i drugi garaż) siostrze. W ten sposób ja straciłam dojazd do mojego garażu. Problem jest tym poważniejszy, że siostra zamierza tę działkę sprzedać. Do kogo mam wystąpić o drogę dojazdową?

Blokowanie drogi koniecznej przez sąsiada

Posiadam drogę konieczną, sąsiad blokuje drogę, policja rozkłada ręce. Co mam robić? Mam zagwarantowane sądownie prawo korzystania z drogi koniecznej. Jakie mam do nich napisać pismo?

Ustanowienie służebności drogi dla sąsiada

Na jakich warunkach powinienem udzielić zgody na służebność drogową dla sąsiada, który nie ma dojazdu do swoich budynków? Działka sąsiada jest wąska i głęboka, stoi na niej dwa budynki – szerszy od drogi głównej, przez co nie ma dojazdu do jego zaplecza i do budynku leżącego z tyłu. Dotychczas sąsiad korzystał z mojego wjazdu bez żadnej opłaty, co powodowało niemałe zamieszanie, konieczność sprzątania, odprowadzania wód gruntowych. Obecnie sąsiad chce podzielić działkę i musi mieć moją zgodę w postaci aktu notarialnego. Jakiej opłaty za tę służebność mogę zażądać i na jak długo? Wartość działki i budynków sąsiada około 1,3 mln zł. Proszę o wskazówki!

Zniesienie współwłasności działki i uzyskanie prawa dojazdu do niej

Jestem współwłaścicielką działki. Pozostałymi współwłaścicielami są mój mąż i jego siostra z mężem. Do chwili obecnej funkcjonował umowny podział terenu. Przejeżdżaliśmy przez ustaloną ustnie drogę służebną do naszej działki, na której wybudowaliśmy dom. Niestety mój mąż zmarł. Chcemy z synem znieść współwłasność działki i uzyskać prawo dojazdu do naszej działki na piśmie. Jakie umowy przy okazji zawrzeć z resztą rodziny, dotyczące rezygnacji ze współwłasności naszego domu? Czy czekają nas podatki?

Zwiększenie szerokości drogi służebnej

Przed 10 laty kupiłam siedlisko. Mam do niego szeroki na 3 m dojazd uregulowany w formie służebności wpisanej do księgi wieczystej. Na działce, na której mam służebność, deweloper wybudował kilka domów, wyznaczając 5-metrową drogę prowadzącą do mojej posesji. Ja jednak mam po tej 5-metrowej drodze 3-metrową służebność. Z deweloperem nie mogę się dogadać co do zwiększenia służebności (chce podzielić działkę i wybudować nowy dom). Czy pozostaje mi droga sądowa? Czy mam jakieś szanse?

Zwężenie drogi ze służebnością

Posiadam na własność nieruchomość: działkę i dom; w akcie notarialnym obciążona jest ona wpisem o służebności przejazdu i przechodu pasem szerokości 4 m – od zewnętrznej granicy działki. Służebność została utwardzona na całej szerokości i oddzielona krawężnikami. Wzdłuż tego pasa w połowie jego długości znajduje się trawnik, a w połowie chodnik z kostki brukowej (ok. 1-1,5 m poza owe 4 m). Sąsiad od granicy służebności chce budować ogrodzenie w granicy działki, tak by część ogrodzenia była na jego działce, a część na mojej, co spowoduje zwężenie terenu utwardzonego do rozmiaru 3,60-3,70 m. Czy mogę się na to zgodzić bez zgody posiadających służebność przejazdu i przechodu? Postawimy ogrodzenie na mojej działce, zawężając teren ze służebnością, jednak poza tym terenem zainteresowani będą mogli korzystać (w połowie długości) z chodnika 1 m, a w drugiej połowie długości, w miejscu gdzie jest trawnik, mogą dorobić sobie chodnik szeroki na 1 m. Czy będzie to zgodne z zapisem w akcie notarialnym? Kto ma pokryć koszty budowy tej brakującej części chodnika? Czy posiadający służebność muszą się na to zgodzić?

Pokrycie części kosztów położenia kostki brukowej przez użytkownika drogi koniecznej

Czy mogę prosić użytkownika drogi (służebność drogi koniecznej) na mojej prywatnej posesji, który prowadzi działalność gospodarczą, o częściowe pokrycie kosztów położenia kostki brukowej? Dodam, że od kilku lat próbujemy z mężem łatać popękane schody, płyty na wjeździe niszczone nieustannie przez samochody dostawcze i przyjeżdżających do ww. firmy klientów. Kostkę chcieliśmy położyć już kilka lat temu, aby nasze wejście do domu wyglądało przyzwoicie i przykro nam patrzeć, jak nasza praca i pieniądze wciąż idą w błoto, tym bardziej, że droga uczęszczana jest przez nas niewiele, głównie użytkuje ją firma, jej pracownicy, dostawcy i klienci. Jak do tej pory żyjemy w zgodzie z właścicielem firmy, który dwa lata temu wyraził zgodę na pokrycie połowy kosztów położenia nowej nawierzchni. Niestety stale odwleka terminy realizacji umowy, a my chcielibyśmy mieć to już za sobą. Czy w tej sytuacji możemy postawić warunek, że jeżeli będziemy zmuszeni kostkę położyć na własny koszt, udostępnimy drogę tylko dla właścicieli firmy, a dla pozostałych pojazdów, ok. 20 samochodów dziennie, możemy wjazd ograniczyć? Bardzo proszę o radę, jak rozwiązać ten problem, jakim argumentem przekonać użytkownika drogi do poważnego podejścia do sprawy? Czy w ogóle użytkownik ma jakieś obowiązki?. Do tej pory nigdy nie pomógł nam w odśnieżaniu drogi wjazdu, a mąż jest po operacji nogi. Dodam, że jestem osobą niepełnosprawną, mam znaczny stopień niepełnosprawności i poruszanie się po tak nierównym i zniszczonym podłożu naraża mnie wciąż na upadki, kilka razy skręciłam już nogę w kostce. 

Uregulowanie dojazdu do działki z sąsiadami

Mam działkę (A), która przylega do drogi publicznej, i inną działkę (B) nieprzylegającą do drogi publicznej. Działki te nie sąsiadują ze sobą, bo są przedzielone działkami sąsiadów. Teraz z sąsiadami reguluję służebność: ja daję im przejazd po działce A do ich działek, a oni dają mi przejazd po ich działkach do działki B. Czy mogę przy tej okazji ustanowić również służebność po mojej działce A do mojej działki B? Działki te mają w tym momencie wspólną księgę wieczystą. W przyszłości gdybym chciała sprzedać działkę B, to chciałabym, aby dojazd do niej był uregulowany.

Czy musimy kupować drogę dojazdową do działki?

Kilka lat temu okazyjnie kupiliśmy od znajomego działkę budowlaną 12a w bardzo dobrej cenie. Teraz, po jego śmierci, zgłaszają się do nas spadkobiercy sprzedawcy (niedawno zmarł), proponując odkupienie drogi dojazdowej do tej działki. Żądają za nią wysokiej ceny, co nas oburza, bo samą działkę kupiliśmy niemal za tyle samo. Twierdzą, że cena była zbyt okazyjna. Czy musimy kupować drogę dojazdową? Jak rozwiązać ten problem?

Włączenie drogi służebnej do systemu dróg miejskich

Jestem mieszkańcem osiedla, dla którego właścicielka działki ustaliła służebność przejazdu. Służebność ta jest wpisana do KW i jest to jedyna droga, którą możemy dojeżdżać do posesji. Właściciele drogi mają również działki po drugiej stronie drogi. Droga jest wydzieloną działką o współwłasności ww właścicieli. W interesie właścicieli drogi jest włączenie drogi systemu dróg miejskich (dojazd dla klientów do posesji z budynkiem użytkowym), jednak to my, mieszkańcy osiedla, położyliśmy za zgodą właścicieli kostkę na drodze. Nasze posesje również bezpośrednio graniczą z drogą, w związku z tym zwiększenie ruchu stanowić będzie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych dzieci (w sumie ok 15 małych dzieci do 5 r.ż.). W naszym interesie leży ograniczenie ruchu na drodze najlepiej poprzez zamknięcie jej, jednak nie zgadza się na to właścicielka drogi. Co mamy zrobić?

Żądanie opłat za korzystanie z drogi dojazdowej

Od kilku lat jestem właścicielem drogi dojazdowej do kilku firm. Drogę tę musiałem kupić wraz z inną działką potrzebną do inwestycji. Czy mogę żądać opłat za korzystanie z drogi dojazdowej, za jej konserwację i zwrot części poniesionych kosztów?

Wystąpienie o ustalenie dojazdu do działki

Posiadam działkę, która przeznaczona jest do zabudowy jednorodzinnej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada drogę dojazdową do tej działki, obecnie jej nie ma. Właścicielem działek, przez które przebiegać ma planowana droga dojazdowa do mojej posesji, jest gmina. Czy muszę wystąpić do gminy o ustalenie służebności, aby móc przez ten teren (na razie nie ma tam drogi) dojeżdżać do mojej działki?

Wykupienie udziału w drodze i wykreślenie służebności

Jestem współwłaścicielem działki, która ma wpis w dziale I, tj. uprawnienia z nieodpłatnej i nieograniczonej w czasie służebności gruntowej. Wykupiłam udział w drodze, na której jest służebność. Jak wykreślić ten wpis o służebności?

Podział działki i ustalenie służebności

Rodzice mają działkę wąską i długą, chcą ją podzielić na mniejsze działki i dać dzieciom, lecz nie ma drogi dojazdowej. Obok wzdłuż jest działka należąca do kościoła, ale nie można się dogadać z księdzem i ustalić służebność. Kto w takiej sprawie jest osobą decyzyjną?

Koszty remontu wspólnej drogi służebnej

Korzystam ze służebności drogi gruntowej sąsiadów (10 domostw), aby dojechać do swojego domu. Mam na to wpis w księdze wieczystej. Droga ma długość całkowitą 200 metrów, a ja korzystam tylko z odcinka o długości 20 metrów. Sąsiedzi zrobili remont drogi i chcą, abym się dołożył do remontu całej drogi (czyli koszt remontu podzielony na 10+1 część), a ja im mówię, że dołożę się do remontu tego odcinka, po którym jeżdżę, czyli proporcjonalnie do tego, co ja wykorzystuję. Czyli koszt remontu 20 metrów drogi i z tego 1/11 ja płacę. Czy mój tok myślenia jest dobry, czy też muszę płacić za remont części drogi, z której nie korzystam ?

Zniesienie nieodpłatnej służebności przejazdu przez działkę

Czy mogę znieść nieodpłatną służebność przejazdu przez działkę, której jestem współwłaścicielką? Sąsiad, wydzielając moją działkę, kupił następną, od razu wpisując służebność przejazdu w księgi wieczyste. Są obok siebie 3 działki, do działek jest dojazd z obu stron, z jednej strony z drogi miejskiej (dlatego musiała być służebność, aby sąsiad mógł się wybudować), z drugiej strony z drogi kolejowej, a służebność ustanowiona jest wzdłuż wszystkich działek od drogi miejskiej do drogi kolejowej. Chciałabym, aby sąsiad dojeżdżał do swojej działki od strony drogi kolejowej, a ja miałabym tylko swój dojazd od drogi miejskiej. Czy takie zniesienie służebności byłaby możliwe? Sąsiad chce przejeżdżać przez moją działkę i chce położyć nawierzchnię asfaltową na naszej działce. Ja się na to nie chcę zgodzić. Sąsiad nie chce jeździć przez drogę kolejową, gdyż koszt położenia nawierzchni na części drogi wewnętrznej do drogi kolejowej będzie większy i stąd wyznaczenie skrótowej drogi.

Utrata znaczenia służebności drogi

W roku 1964 do KW został wpisana służebność drogowa dla 2 sąsiadów do strony północnej. Innej drogi nie było. Na dzień dzisiejszy po drugiej południowej stronie działek powstała droga miejska, która będzie remontowana i w planach tego remontu wyznaczone zostały wjazdy i wejścia na posesję. Decyzja o remoncie i utwardzeniu wraz z wjazdami i wejściami na działki ma już status wykonalności natychmiastowej. Jeden z sąsiadów użytkuje moja drogę, ponieważ ma po starej północnej stronie wjazd do garażu. Czy mogę odzyskać swoją nieruchomość i wykreślić wpis z KW, jeśli służebność straciła znaczenie?

Czy mogę odrzucić zaproponowaną służebność drogi?

W 2012 r. kupiłem notarialnie ok. 10 ha gruntów ornych. Teraz otrzymałem z sądu wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej przez moją działkę. Zaproponowana droga konieczna jest na skraju mojej działki. Jakie może być najkorzystniejsze rozwiązanie tego problemu dla mnie? Czy mogę odrzucić zaproponowaną służebność na rzecz sprzedaży gruntu pod drogę konieczną po cenie rynkowej? Jak, ewentualnie, wycenić służebność drogi koniecznej, bo sformułowanie „po cenie rynkowej” jest bardzo ogólne?

Czy prawo przejazdu ustanowione między dwoma działkami obejmuje działkę trzecią?

Działki A, B i C są usytuowane wzdłuż jednej linii, jedna obok drugiej, w szeregu. Działka A jest obciążona nieodpłatną służebnością gruntową przejścia i przejazdu na rzecz działki B (ale nie na rzecz działki C). Działka B jest obciążona nieodpłatną służebnością gruntową przejścia i przejazdu na rzecz działki C. Obie służebności są wpisane do ksiąg wieczystych. Czy w tej sytuacji właściciel (użytkownik) działki C może przechodzić i przejeżdżać przez działkę A?

Droga konieczna z prawem postoju na drodze

Jestem właścicielką kilku działek budowlanych, wzdłuż których jest droga wewnętrzna wydzielona z działki. Dwie działki zostały sprzedane ze służebnością przejazdu, drogą wewnętrzną, zaś kolejna osoba chce zakupić ode mnie działkę, ale domaga się zapisu w akcie notarialnym o możliwości postoju na drodze, czyli żąda także służebności postoju na tej drodze. Droga wewnętrzna ma szerokość 5 m i taka informacja została zawarta w dwóch poprzednich aktach notarialnych co do wykonywania służebności. Jakie postanowienia powinny zostać zawarte w akcie notarialnym, abym nie była narażona na pretensje ze strony wcześniejszych kupujących, jeśli potencjalny kupujący będzie notorycznie parkował auto przed posesją i zawężał drogę dla pozostałych użytkowników, lub utrudniał przejazd? Jakie są możliwości właściciela drogi do egzekucji zapisów z aktu notarialnego dotyczące służebności?

Poszerzenie istniejącej drogi służebnej

Ustanowiona jest służebność drogi koniecznej o szerokości 3 m. Niestety to za mało dla maszyn rolniczych. Właściciele tej działki z drogą chcą wybudować mur. Czy może on mieć 4 m szerokości? Czy możemy się jakoś zabezpieczyć, żeby jednak nie psuto tej drogi? Czy możliwe jest poszerzenie drogi?

Czy mogę odwołać zgodę na przejazd?

Przez moją działkę była służebność przejścia i przegonu bydła do działki sąsiedniej. Przez dziesiątki lat nie była używana. W związku z chęcią sprzedaży działki sąsiad uzyskał sądownie zmianę służebności na przejazd, ale nie jest określone, na jaką szerokość. Nabywca działki chce zrobić ugodę ze mną, tzn. przejazd na 4 m szerokości i możliwość podciągnięcia mediów drogą służebności. Czy mogę jednak odwołać zgodę na przejazd? Droga będzie bardzo blisko starego domu, na zakupionej działce nabywca chce wybudować wielką halę usługową. Obawiam się uciążliwości tego przejazdu.

Brak zgody na remont domu bez drogi dojazdowej

Lasy Państwowe 14 lat temu pozbywały się nieruchomości, w których mieszkali ich byli pracownicy. Droga dojazdowa cały czas była, więc kupiłem dom. Niedawno wystąpiłem o zgodę na remont tego domu, ale jej nie uzyskałem, bo – jak się okazało – nie mam dojazdu do domu. Lasy Państwowe zażądały zapłaty wstecz za przejazd tą drogą leśną, czyli za 14 lat. Co mam teraz zrobić?

Czy prawo przejazdu musi być wpisem w księdze wieczystej?

Otrzymałam jako darowiznę od mojej mamy działkę X, która nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. W przeszłości mama (gdy jeszcze była właścicielką tej działki X) uzyskała postanowienie sądu, w którym została ustanowiona służebność przejazdu po innej działce Y na rzecz przedmiotowej działki X będącej wówczas własnością mojej mamy. Ww. postanowienie sądu pochodzi z 1966 r. Niestety prawo służebności nigdy nie zostało ujawnione w księdze wieczystej prowadzanej zarówno dla działki X, jak i dla działki Y. Obecnie ja jestem właścicielką działki X i staram się o uzyskanie pozwolenia na budowę na działce X. W starostwie poinformowano mnie, że jedyną możliwością wykazania posiadania mojego prawa przejazdu po działce Y jest wpis w księdze wieczystej. Czy to prawda? Czy nie jest możliwe wykazanie prawa przejazdu na podstawie innego dokumentu?

Czy droga służebna musi mieć osobny numer działki?

Kupiłem gospodarstwo rolne. Droga dojazdowa do niego prowadzi przez inną działkę (której jestem częściowym współwłaścicielem). Otrzymałem mapę od geodety z wyznaczoną drogą służebną (dojazdową) – jednak nie ma ona osobnego numeru działki. Czy to zgodne z prawem? Czy takie wyznaczenie musi być potwierdzone przez sąd?

Droga wewnętrzna pod trasę narciarską

Gmina oddała pod trasę narciarską drogę wewnętrzną kończącą się na prywatnej działce, na której nie posiadamy służebności. Służebność była tylko wpisana na mapie do podziału działek, lecz w KW nie ma jej wpisanej. Podczas okresu zimowego droga jest zaśnieżana i oddana pod użytek narciarski, pozbawiać nas jedynego dojazdu do naszych posesji. Posesje te posiadają wszelkie pozwolenia na budowę wydane przez gminę oraz w projektach dojazd jest poprowadzony przez tę drogę. Kto teraz powinien zapewnić dojazd?

Sprzedaż nieruchomości bez ustanowionej służebności dojazdu

Jesteśmy właścicielami działki od 1993 r. Droga dojazdowa (szutrowa) do tej działki, jak i innych posesji, jest własnością osoby, od której wszyscy kupili swoje działki. Wszyscy mieszkańcy korzystają z drogi od lat za zgodą właściciela. Droga ta była utwardzana na koszt użytkowników (bez wkładu właściciela). Dodatkowo droga jest już naniesiona na niektórych mapach w geodezji, formalnie jednak figuruje w księdze wieczystej działki właściciela tej drogi. Potrzebujemy pilnie sprzedać naszą nieruchomość, kontakt z właścicielem drogi jest utrudniony, więc będzie trudno z ustanowieniem służebność. Czy istnieje szansa, żeby zrobić służebność na mocy zasiedzenia i przekazać to prawo nowemu właścicielowi? Czy bez wyznaczenia odrębności drogi może dojść do sprzedaży naszej działki? Czy formalnie trzeba procesować służebność przez zasiedzenie przez sąd, czy można zrobić to notarialnie?

Zagrodzony wjazd na wyznaczoną drogę

Zakupiłam działkę pod budowę domu jednorodzinnego. Dostęp do działki z drogi publicznej ma poprowadzić przez działkę osoby, od której dokonałam zakupu. W akcie notarialnym jest wyznaczona służebność drogowa. Jak na razie dojazdu nie ma, ponieważ stoi ogrodzenie, tzn. działka, przez którą prowadzi służebność, jest ogrodzona. Czy to ja na swój koszt mam ściągnąć ogrodzenie i je przesunąć czy właściciel działki? Czy ja dostanę pozwolenie na przesunięcie tego ogrodzenia i zrobienie drogi dojazdowej, jeśli nie jestem właścicielem? Co jeśli właściciel nie będzie chciał załatwić formalności, skoro ja nie będę miała do tego prawa? Czy jeszcze spodziewać się jakiś pułapek i problemów w związku z tą służebnością?

Ustalenie służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie

Wspólnie z sąsiadami mieliśmy drogę przejazdową gruntową do drogi publicznej. Domy zostały pobudowane niestety w granicach działek. Nigdy nie było problemu z korzystaniem z drogi przejazdowej aż do niedawna. Czy możliwe jest ustalenie służebności drogi koniecznej przez zasiedzenie, jeżeli z drogi korzystano przez ponad 50 lat bez żadnych problemów? Droga została utwardzona żwirem, więc jest trwała. Na starych mapach droga została zaznaczona, podobno na nowych mapach już jej nie uwzględniono, o czym dopiero niedawno zostaliśmy poinformowani przez sąsiadów.

Brak dobrej woli sąsiada odnośnie służebności przejazdu

Niedawno zmarł mój mąż. Nie jestem w stanie sama utrzymać domu, więc planuję go sprzedać. Od 1982 r., nie mając własnego dojazdu do drogi publicznej, korzystaliśmy z dojazdu przez działkę sąsiada (na co się godził). Nie mamy jednak zapisanej służebności. Sąsiad nie zgadza się na przejazd następnych właścicieli. Co mam zrobić przy takim braku dobrej woli sąsiada?

Co robić, gdy nie mam dojazdu do działki?

Posiadam działkę, ale nie mam do niej dojazdu. Otrzymałem ją od siostry (bo ona dostała inną nieruchomość od rodziców). Od bramy wjazdowej do jej posesji do jej posesji mam służebność przejazdu do mojej działki. Siostra ma dojazd do swojej działki przez pole należące do krewnych. Sądowo otrzymała dojazd przez zasiedzenie. Ja jednak nie mam zgody tych właścicieli na dojazd do mojej działki. Czy gdybym stał się właścicielem odcinka działki siostry graniczącego z działką problematycznych krewnych, zyskałbym „automatycznie” dojazd do swojej posesji?

Blokowanie drogi służebnej przez sąsiadów

Witam mam drogę służebną 4,5 metra. Sąsiedzi ją jednak skutecznie blokują – parkują specjalnie auta, ustawiają deski. Policja rozkłada ręce. Co mam robić?

Naprawa drogi wbrew woli właściciela

Chciałabym przeprowadzić naprawą drogi wbrew woli właściciela gruntu. Jest to droga konieczna, na którą mam wpisaną w księdze wieczystej służebność przechodu i przejazdu. Taką samą służebność mają również inni sąsiedzi (bardzo ugodowi) oraz właściciele gruntu (rodzeństwo; którzy z tej drogi nie korzystają). Przed kilkunastu laty za zgodą właściciela położyliśmy asfalt. Mój dom stoi w granicy z drogą i trochę niżej, dlatego z drogi i pól należących do właściciela spływa woda gruntowa, która zalewa część domu od tej strony, przez co mamy zalane piwnice i mokre ściany, brak możliwości przejścia, podmyta kanalizacja. Obecnie przy okazji gruntownego remontu chcieliśmy udrożnić drogę oraz ją naprawić na odcinku 15 metrów, zrywając zniszczony asfalt, kładąc nową nawierzchnię w postaci kostki brukowej (z odzysku, bo rozbieramy ją z podwórka). Niestety właścicielka przerwała prace. Nie interesują ją nasze tłumaczenia, że pokryjemy koszty we własnym zakresie i zlikwidujemy tym samym szkody (zalane piwnice). Cała droga ma długość 50 metrów i niecałe 3 metry szerokości, jest w opłakanym stanie, a ja chcę naprawić tylko tę najważniejszą część, co mogę zrobić? Z właścicielką nie sposób się dogadać, odsprzedać też nie chce. Jakie prace mogę wykonać na tej drodze bez jej zgody? Jakie są moje prawa? Czy jakieś obowiązki wobec drogi ma również właściciel?

Problem z dojazdem do działki

Zbyt grząski grunt utrudnia mi dojazd do działki drogą służebną, która została wytyczona wraz z zakupem działki. Obecny właściciel gruntu nie pozwala mi utwardzić tej drogi, żądając wysokiej kwoty pieniędzy. Czy sąsiad ma prawo do takiego postępowania?

Zmiana przebiegu drogi koniecznej bez uzgodnienia

Do mojej działki, na której postawiłem dom, dojeżdżałem drogą konieczną przebiegającą przez nieruchomość osoby, która mi tę działkę sprzedała. W trakcie transakcji zakupu służebność drogowa została wpisana do księgi wieczystej, jest też oczywiście akt notarialny, gdzie zaznaczono, że obecna droga konieczna jest tymczasowa, a docelowo będzie poprowadzona pasem szerokości 3 m. Do aktu notarialnego załączona była mapka z naniesionym przebiegiem drogi tymczasowej i docelowej. Obecnie na działce sąsiada budowany jest nowy dom i w związku z tym mam pytania: 1. Czy właściciel nieruchomości, przez którą przebiega droga konieczna, może jednostronnie, bez uzgodnienia ze mną, zmienić jej przebieg i to w sposób uniemożliwiający normalne korzystanie przeze mnie z mojej nieruchomości (szerokość drogi i łuki są za wąskie)? 2. Czy osoba, na rzecz której ustanowiono służebność, powinna być brana pod uwagę jako strona przy wydawaniu pozwolenia na budowę domu na działce, na której służebność ustanowiono? 3. Czy zmiana przebiegu drogi koniecznej wymaga zmiany treści aktu notarialnego i zapisów w księdze wieczystej?

Zakres i wykonywanie służebności drogowej

W akcie notarialnym widnieje zapis o służebności przejazdu przez moją działkę do działek rolnych pasem o szerokości 1,8 m. Pas ten przebiega bezpośrednio przy moim domu; jest nieogrodzony i ogólnodostępny. Dodatkowo wzdłuż tego pasa ze służebnością sąsiad obok także zostawił sobie podobny pas i powstała droga, którą wszyscy jeżdżą. Pierwotnie tym pasem przejeżdżano do pól, obecnie jest wykorzystywany jako dojazd na budowę domu przez ciężki sprzęt, który narusza fundamenty mojego domu i niszczy moje ogrodzenie. Skoro w akcie jest zapis o szerokości 1,8 m bez żadnych innych obostrzeń, to rozumiem, że mogę całą działkę wygrodzić po jej granicy z możliwością przejazdu wskazanym pasem ziemi? Jak się ma płacenie podatku za ten pas ze służebnością, aktualnie cały koszt ponoszę ja jako właściciel działki obciążonej? Co z uszkodzonym ogrodzeniem?

Brak drogi wewnętrznej – obowiązki gminy jako zarządcy

Na otrzymanej od rodziny działce, która była gruntem ornym przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną, wybudowałem swój dom. Połączenie tej działki z drogą publiczną przebiega przez służebność ustanowioną na moją rzecz na działce rodziny oraz przez działkę orną przejętą przez gminę. Działka ta jest przeznaczona na drogę wewnętrzną dojazdową do działek powstałych w wyniku podziału gruntu, który przeprowadziła moja rodzina. Ze służebnością nie mam problemu, ale niestety z gminą tak. Pomimo usilnych próśb gmina nie zamierza tej drogi budować, powołując się na to, że jest to nieruchomość rolna i że ta działka jest nieurządzona, więc nie mają żadnych obowiązków z tytułu zarządu. Ja oczekiwałem chociaż utwardzenia i wykonania jakiegokolwiek oświetlenia, abym mógł sam i ze swoją rodziną bezpiecznie się poruszać. Na razie stoi tam tylko mój dom, ale pozostałe działki są na sprzedaż. Czego mogę oczekiwać od swojej gminy, jaka jest jej odpowiedzialność za tę drogę i co mogę zrobić, aby ją zmotywować do jakiegokolwiek działania?

Samowolna naprawa drogi i pretensje innych użytkowników

Do mojego domu prowadzi droga, która jest we władaniu gminy. Z tej samej drogi korzysta dużo domów. Napisałam pismo o utwardzenie i zapewnienie przejezdności drogi do burmistrza. Dwóch sąsiadów na własną rękę zakupiło kamień mają pretensje, że z niej korzystam – przyjeżdżają do mnie ciężkie pojazdy, niszcząc „drogę”. Droga jest wewnętrzna, brak znaków wjazdu samochodów powyżej 3,5 tony. Czego mogę się spodziewać? Czy gmina może mnie ukarać finansowo w takiej sytuacji?

Brama wjazdowa do drogi dojazdowej

Posiadam prawo bezpłatnego używania drogi (służebność w KW). Sąsiadka, która jest właścicielką działki z drogą, ma bramę na jej początku. Owszem, mamy klucze do niej, ale dojazd do naszego domu odbywa się przez 2 bramy. Czy mamy prawo prosić o zlikwidowanie bramy?

Czy możliwa jest budowa nadwieszeń nad drogą służebną?

Nasza firma jest użytkownikiem (trwały zarząd) zabudowanej nieruchomości w centrum miasta. Jeszcze w 1983 r. ówczesny właściciel (gmina) na naszą rzecz ustanowił prawo bezpłatnej służebności przechodu i przejazdu po terenie sąsiedniej niezabudowanej działki (obecnie własność osoby fizycznej) pasem szer. 5,6 m. Przejazd odbywa się po istniejącej od wielu lat drodze brukowej i stanowi dla nas jedyny dostęp do drogi publicznej. Zarówno w chwil ustanawiania służebności, jak i do chwili obecnej sąsiednia działka obciążona służebnością była niezabudowana, tym samym nad pasem drogi służebnej nie było i nie ma żadnych zabudowań. Aktualny właściciel działki obciążonej służebnością zamierza budować kamienicę (prawomocne pozwolenie) i nad drogą nadwiesić 3 kondygnacje (wysokość pozostawionego prześwitu wynosi 4 m). Droga w dalszym ciągu będzie pełnić swoją funkcję komunikacyjną. Czy dopuszczalna jest budowa nadwieszeń nad drogą służebną, jeżeli w trakcie ustanawiania służebności nad drogą nie było zabudowań?

Wykonanie drogi i korzystanie z niej przez kolejnych użytkowników

Na zakupionej działce zbudowałam dom. Sąsiadka odpłatnie udostępniła mi kawałek swojego terenu w postaci notarialnej użyteczności drogi koniecznej. Na własny koszt wykonałam tam drogę dojazdową (nawierzchnia, wjazd na trasę). Za jakiś czas kolejna rodzina kupiła działkę sąsiednią i bez mojej zgody korzysta z tej drogi. Pierwsza sąsiadka podpisała także z kolejnymi mieszkańcami umowę o służebność. Czy sąsiadka miała prawo tak zrobić? Czy może udostępniać korzystanie z tej drogi kolejnym nabywcom działek? Droga po nowej budowie wymaga remontu, nowi sąsiedzi nie chcą jednak słyszeć o kosztach. Jak wygląda moja sytuacja prawna w tej sytuacji?

Kłopoty i roszczenia związane z drogą

Działka rolna została podzielona na 4 działki budowlane i działkę stanowiącą drogę wewnętrzną – nieodzowny dojazd do poszczególnych działek. Droga wewnętrzna łączy się z drogą gminną. Przy sprzedaży tych działek budowlanych co do drogi wewnętrznej zostało jedynie zaznaczone w poszczególnych aktach notarialnych, że właściciele tej działki (my) ustanawiają nieodpłatne i na czas nieokreślony na rzecz każdego z właścicieli poszczególnych działek służebność gruntową polegającą na prawie przejścia i przejazdu przez ową działkę. Innego zobowiązania nie było. Jak wynika z aktów notarialnych, nie sprzedaliśmy domów wraz z udziałami w drodze dojazdowej. Problem – mamy drogę, która nie jest nam do niczego potrzebna, która jest naszą własnością, płacimy podatki. Wcześniej pozwoliliśmy nieodpłatnie doprowadzić wszystkie media do poszczególnych działek budowlanych. Teraz właściciele przychodzą po następne pozwolenie do nas, chcą modernizować tę drogę – na własny koszt i to jest dobra ich wola. Mówią, że jak nie pozwolimy, to będziemy sami im budować tę drogę i o nią dbać latem i zimą – po prostu nas zastraszają. Proponujemy wykupienie udziałów w drodze. Czy ma to podstawy prawne?

Teren do wywłaszczenia a droga dojazdowa

Kupiłem działkę budowlaną, do której sądownie ustanowiono służebność przejazdu i przechodu po działkach stanowiących własność gminy. W trakcie starania się o pozwolenie na budowę urząd zażądał ode mnie zgody właściciela na wybudowanie drogi. Gmina takiej zgody nie chce udzielić, ponieważ objęte służebnością działki są przedmiotem postępowania o zwrot wywłaszczonych nieruchomości. Z uwagi na patową sytuację zaproponowałem w urzędzie, że wykonam drogę tymczasową, umożliwiającą skorzystanie z przysługującej mi służebności, do czasu wyjaśnienia spraw związanych z oddaniem gruntu byłym właścicielom. Urząd odmawia wydania pozwolenia z uwagi na brak dojazdu oraz na brak zgody właściciela na wykonanie drogi. Jak rozwiązać powyższą sytuację? W jakim zakresie służebność ogranicza prawa właściciela, a mnie daje możliwość budowy drogi? W jakim zakresie mogę urządzić drogę do korzystania z przysługującej mi służebności?

Zakres służebności drogowej

Od prawie dwóch lat jestem właścicielką działki, którą nabyłam przez zasiedzenie. Sąsiad na mojej działce ma ustanowioną służebność przejazdu i przechodu, ale nie chce ponosić żadnych opłat w związku z tą służebnością. Obecnie drogę dojazdową do mojej i jego posesji wykładam kostką brukową. Czy mogę dochodzić zapłaty (opłaty) za użytkowanie służebności oraz za wyłożenie kostki? Czy służebność drogowa nie obejmuje swym zakresem także partycypowania w utrzymaniu drogi tylko korzystanie z niej?

Droga dojazdowa dla mieszkańców

Zostanie ustanowiona służebność przejazdu i przechodu za opłatą. Na końcu drogi jest dwóch właścicieli nieruchomości. Czy muszą ponieść opłatę wspólnie, czy też osobno? Co będzie, jeżeli będzie chciał nabyć nieruchomość trzeci i następny inwestor w sąsiedztwie tych dwóch istniejących nieruchomości i będą chcieli mieć zagwarantowany dojazd i dojście po przyszłych swoich nieruchomości po tej samej drodze, gdzie wcześniej była ustanowiona służebność?

Strona: 1 2 3

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »