Czy muszę udostępnić przejazd do pól?

• Autor: Eliza Rumowska

Jestem właścicielem drogi dojazdowej do posesji oraz gruntów rolnych. Ta droga jest na odcinku około 100 m asfaltowa (zrobiona na własny koszt), a dalej – na odcinku około 350 m jest to droga polna, przez którą grzecznościowo pozwalam przejeżdżać do pól uprawnych innym właścicielom. Dwie sąsiednie posesje mają wpisaną służebność do tej drogi; w rejestrze gruntów występuje ona pod symbolem dr/Ps/V, oprócz tych dwóch posesji nie ma na niej żadnych obciążeń i służebności.

Trzech właściciel gruntów rolnych uzurpuje sobie prawo przejazdu przez moją własność i twierdzi, że „nie mam nic do gadania”. Nie godzę się na to, tym bardziej że oni mają możliwość innego dojazdu. Proszę o wyjaśnienie, czy rzeczywiście muszę udostępnić przejazd do pól? Co ewentualnie mogę w tej sprawie zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że na Pana drodze jest realizowana służebność przejazdu i przechodu. Przy czym dwóch właścicieli siedlisk (posesji) uzyskało uregulowanie tejże służebności poprzez prawne jej uregulowanie jako drogi koniecznej. Wprawdzie nie podaje Pan tego – ale domyślam się, że jest to po prostu jedyny nieuciążliwy dojazd do ich siedlisk (posesji).

Pozostali wspomniani trzej właściciele pól uprawnych (na użytek sprawy nazwę ich rolnikami) – korzystają z przejazdu, tym samym mogąc powoływać się na posiadanie służebności przejazdu i przechodu. Jest to stan faktyczny, który nie jest prawnie uregulowany, ale korzysta z odpowiedniej ochrony prawnej, dając możliwość bądź ubiegania się o uregulowanie prawne służebności, bądź też jej nabycia przez zasiedzenie.

Rozumiem, że konflikt z tymi trzema rolnikami, zwłaszcza tak roszczeniowo nastawionymi, jest dla Pana nieprzyjemny. Zatem należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak teraz postąpić, by wyjść z konfliktowej sytuacji, mając klarowny stan faktyczno-prawny?

Po pierwsze powinien Pan wezwać rolników – tych roszczeniowych – do zaprzestania korzystania z przejazdu. powołując się na uciążliwość, niszczenie itp. Można również wspomnieć – o ile to Pana satysfakcjonuje – że istnieje możliwość umownego, odpłatnego ustanowienia służebności przejazdu i przechodu.

Po drugie:  Jeśli osoby ten zlekceważą pisma wzywające – pozostaje jedynie ograniczenie przejazdu w taki jednak sposób i w porozumieniu z podmiotami, które mają służebność (właścicielami siedlisk), aby oni mogli korzystać z drogi koniecznej. W praktyce jest to rozwiązywane metodą prywatnego „szlabanu” z kluczem udostępnionym także podmiotom z pkt 1. Wtedy jednak problematyczne mogłoby stać się korzystanie z przejazdu przez np.: gości.

Po trzecie: jeszcze inną opcją jest wystąpienie do właściwej miejscowo gminy o wykupienie działki pod drogę publiczną z uwagi na zaistniały stan faktycznego jej powszechnego użytkowania – jednak nie wiem, czy taka opcja Pana satysfakcjonuje i od woli gminy zależy jej realizacja.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »