• Data: 2025-05-11 • Autor: Urszula Trojanowska - Woźniak
Lokalna firma, korzystając z okazji, gdy prace prowadziło MPWiK, wybudowała przyłącze światłowodowe sąsiadowi, nie występując do mnie o zgodę. MPWiK wystąpiło o zgodę. Instalacje zarówno MPWiK oraz lokalnej firmy światłowodowej idą w części działki, na której jest ustanowiona służebność dla sąsiada (w akcie nie ma wymienionej z nazwy służebności dotyczącej światłowodu lub teletechniki). Zwracałem uwagę firmie światłowodowej, że powinni wystąpić do mnie o zgodę na wejście w teren albo uczynić zadośćuczynienie za bezprawne wejście. Firma nie podejmuje rozmów. Czy firma mogła wybudować światłowód na terenie objętym służebnością nawet bez mojej zgody? Skoro firma nie podejmuje rozmów negocjacyjnych, to pozostaje mi sąd? Ile mogę żądać opłaty za wejście teren bez zgody i opłaty „abonamentowej” za posadowiony światłowód? Czy też firma jest w prawie i może robić co chce na moim gruncie? Jest to działka budowlana, zabudowana, z wydzielonym fragmentem ustanowionej służebności.
Analizując problem przedstawiony przez Pana i odpowiadając na poszczególne pytania, wskazuję, że firma może działać bez Pan zgody (choć uważam, że grzecznościowo winna zapytać), bowiem, zgodnie z art. 3052 ustawy Kodeks cywilny z: jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.
Dodatkowo, jeżeli wpisany ma Pan w KW zapis o ustanowieniu służebności nieodpłatnego przeprowadzenia mediów w sposób jak najmniej uciążliwy przez Pan działkę na rzecz działki sąsiada, to nie jest potrzebna Pana zgoda, gdyż to prawo już jest wpisane w KW. Zgodnie z art. 285: Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).
Przedsiębiorca wykonujący prace, jeżeli nie będzie miał możliwości wykonania i poprowadzenia prac inną drogą, to wykona tę kanalizację bez Pan zgody, prowadząc ją przez drogę wspólną. Niestety, takiego zapisu nie da się zablokować, chyba że zaproponuje Pan inne rozwiązanie przeprowadzenia światłowodu.
Przykład 1
Przedsiębiorca telekomunikacyjny planuje przeprowadzenie światłowodu przez działkę Pana Marka, który nie wyraził na to zgody. Firma, powołując się na konieczność zapewnienia dostępu do sieci dla okolicznych mieszkańców, wystąpiła do sądu o ustanowienie służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem. Sąd przyznał rację przedsiębiorcy, a Panu Markowi wypłacono ustalone odszkodowanie.
Przykład 2
Na działce Pani Anny widnieje wpis w księdze wieczystej dotyczący nieodpłatnej służebności przesyłu mediów na rzecz sąsiedniej nieruchomości. Gdy firma telekomunikacyjna rozpoczęła prace nad instalacją światłowodu, Pani Anna próbowała zablokować te działania, jednak okazało się, że jej zgoda nie była wymagana z powodu istniejącego wpisu o służebności w księdze wieczystej.
Przykład 3
Wspólnota mieszkaniowa zgodziła się na przeprowadzenie światłowodu przez teren wspólny. Pan Piotr, właściciel jednego z mieszkań, sprzeciwiał się tej decyzji, argumentując, że prace mogą naruszyć estetykę osiedla. Jednakże większość właścicieli mieszkań zaakceptowała projekt, a prace zostały przeprowadzone zgodnie z prawem, z minimalnym wpływem na wygląd terenu.
Przeprowadzenie światłowodu przez nieruchomość może odbyć się nawet bez zgody właściciela, jeśli jest to konieczne dla zapewnienia dostępu do sieci i nie ma innej możliwości technicznej. W przypadku braku zgody, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o ustanowienie służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem. Dodatkowo, jeśli służebność jest już wpisana w księdze wieczystej, zgoda właściciela nie jest wymagana, a prace powinny być wykonane w sposób jak najmniej uciążliwy.
Oferujemy kompleksowe wsparcie prawne w sprawach dotyczących służebności przesyłu, w tym negocjacji z przedsiębiorcami oraz przygotowania wniosków o odpowiednie wynagrodzenie. Pomagamy także w analizie zapisów księgi wieczystej i reprezentacji w postępowaniach sądowych dotyczących ustanowienia lub ograniczenia służebności.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika