Księga wieczysta działki - co zawiera i jak ją sprawdzić?

• Data: 2023-02-23 • Autor: Artykuł Partnera

Planujesz wynająć mieszkanie? Kupić nieruchomość? A może właśnie dowiedziałeś się, że ktoś zapisał na Ciebie działkę w spadku? W każdej z tych sytuacji niezbędne będzie sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Gdzie? W księdze wieczystej!

Księga wieczysta działki - co zawiera i jak ją sprawdzić?

Księga wieczysta to specjalny rejestr publiczny, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości - mieszkania, działki itd. Co istotne, w większości przypadków możesz zrobić to z własnego wygodnego fotela, bez konieczności wychodzenia z domu.

W jakiej sytuacji powinienem zajrzeć do księgi wieczystej działki?

Weryfikacja księgi wieczystej prowadzonej dla danej działki jest niezbędna, gdy chcesz zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi stanu prawnego nieruchomości. Zwłaszcza jeśli planujesz zakup lub dzierżawę działki, właśnie uczestniczysz w postępowaniu spadkowym bądź otrzymałeś darowiznę, o której chcesz dowiedzieć się więcej. Dzięki księdze wieczystej z łatwością poznasz odpowiedzi na takie palące pytania, jak: czy dana nieruchomość jest zadłużona? Czy jest pod nią hipoteka? Jak wygląda w tym przypadku prawo własności. Podsumowując, wszystko, czego potrzebujesz, by podjąć najlepszą możliwą decyzję w swojej sytuacji.

Jakie informacje znajdę w poszczególnych działach księgi wieczystej działki? 

Księga wieczysta podzielona jest na cztery osobne działy, w których znajdują się konkretne informacje dotyczące danej działki. 

Dział I-O - "Oznaczenie nieruchomości": na samym początku znajdziemy bardzo szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji działki, w tym województwo, powiat, gminę, miejscowość oraz dzielnicę. Z tego miejsca dowiesz się także, jaki działka ma numer ewidencyjny, identyfikator oraz jaka jest jej dokładna powierzchnia.

Dział I-SP - "Spis praw związanych z własnością": w tym miejscu znajdziesz informacje o prawach dotyczących własności nieruchomości (także współwłasności i użytkowania wieczystego). 

Dział II - "Własność": to dokładne informacje wskazujące aktualnego właściciela nieruchomości. Co istotne, gdy jest nim osoba fizyczna, to poznasz cały pakiet danych: imię, nazwisko, imię ojca i matki, a także w niektórych sytuacjach PESEL. 

Dział III - "Prawa, roszczenia i ograniczenia": zawarte w nim wpisy dotyczą zazwyczaj służebności ustanowionych na rzecz osób trzecich (np. służebność przesyłu, drogi koniecznej czy przechodu przez działkę). 

Dział IV - "Hipoteka": ostatni dział to hipoteka, czyli informacje o obciążeniu nieruchomości (o ile takie w ogóle występuje). Jeśli tak, to w tym dziale nie zabraknie informacji o rodzaju hipoteki, jej wysokości i walucie.

Więcej niezbędnych informacji o księgach wieczystych znajdziesz na stronie: Ksiegawieczysta.net.

Jak mogę uzyskać dostęp do księgi wieczystej działki?

Sposób zapoznania się z treścią księgi wieczystej jest uzależniony od tego, czy znasz jej numer. W zależności od tego kolejne kroki, by zajrzeć do jej treści, będą się od siebie różniły.

Jeśli znasz numer księgi wieczystej 

Możesz zajrzeć do księgi wieczystej korzystając z serwisu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, gdzie po wpisaniu numeru od razu uzyskasz wgląd w treść księgi. 

Inne rozwiązanie zakłada udanie się osobiście do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca, w którym położona jest nieruchomość. W tym przypadku, by zajrzeć do księgi wieczystej, konieczne jest uprzednie złożenie odpowiedniego wniosku, w którym zamieścisz informacje o interesie prawnym, dla którego potrzebujesz zajrzeć do księgi. 

Gdy nie znasz numeru księgi wieczystej 

Jak to wygląda, gdy nie znasz numeru księgi wieczystej? Wbrew pozorom wcale nie musi to być trudne ani czasochłonne, jeśli skorzystasz z internetowych, płatnych wyszukiwarek numerów ksiąg wieczystych, które ułatwią Ci znalezienie informacji o nieruchomości. 

Księga wieczysta to niezbędny dokument w wielu sprawach, który sprawi, że błyskawicznie dowiesz się więcej o interesującej Cię nieruchomości. W tym o jej lokalizacji, właścicielu, prawie własności i ewentualnych zadłużeniach. 




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »