Automatyzacja procesów księgowych: Jak usługi online mogą zrewolucjonizować Twoją księgowość?

• Data: 2023-10-19 • Autor: Artykuł Partnera

W obecnych czasach dynamiczna praca staje się standardem dla coraz większej liczby przedsiębiorstw. Nieustannie zmieniające się otoczenie prawne i biznesowe powoduje, że klienci usiłują zyskać przewagę konkurencyjną nie tylko poprzez oferowanie coraz to nowych towarów i usług, ale również wybór biur rachunkowych, które potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gwarantując sprawne zarządzanie dokumentami niezależnie od skali i przedmiotu działalności. Czym jest i jak działa automatyzacja księgowości?

Automatyzacja procesów księgowych: Jak usługi online mogą zrewolucjonizować Twoją księgowość?

Na czym polega automatyzacja usług księgowych?

Powtarzalne procesy księgowe, jak rozliczanie zobowiązań czy wypełnianie deklaracji należą do monotonnych zadań, które obciążają księgowych, przez co obsługa przedsiębiorcy świadczącego usługi na dużą skalę potrafi być uciążliwe. Ułatwienie pracy dzięki nowoczesnym narzędziom pozwala przetworzyć najważniejsze informacje i wprowadzić je do systemu księgowego lub bazy klienta znacznie szybciej i bez ryzyka błędu.

Automatyzacja powtarzalnych czynności pozwala skrócić czas niezbędny do wykonania zadania, co czyni pracę księgowych szybszą, tańszą i prostszą.

W jaki sposób w biurach rachunkowych wykorzystuje się automatyzację procesów?

W dobie pandemii wirusa SARS-CoV-2 zapotrzebowanie na rozwiązania on-line, ale także świadomość klientów drastycznie wzrosły, dlatego obecnie automatyzacja procesów księgowych stoi na wysokim poziomie. Jakich rozwiązań możesz spodziewać się w nowoczesnym biurze rachunkowym?

  • Usługi chmurowe - dzięki rozwiązaniom cloud computing księgowi mogą zapewnić dostęp do dokumentów na dowolnym komputerze i z każdego miejsca. Faktury rozliczenia czy umowy z pracownikami są udostępniane osobom, które zalogują się na odpowiednie konta.
  •  Optyczne rozpoznawanie znaków (OCR) - dzięki automatyzacji dane z dokumentacji papierowej są automatycznie przenoszone do formularzy i deklaracji.
  • Robotic Process Automation - automatyzacja rozliczeń dzięki zaprogramowanym algorytmom.

Dla każdego klienta, który wdrożył już w swojej firmie system ERP do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, istotne jest to, aby bazy danych poszczególnych programów były ze sobą zintegrowane. Dzięki temu znacznie łatwiej zadbać o zgodność danych i jeszcze bardziej zmniejszyć wymagany nakład pracy księgowych.

Ważnym elementem wsparcia jest też pulpit klienta biura rachunkowego dostępny przez przeglądarkę internetową. Powinien być czytelny oraz intuicyjny w obsłudze. Wystarczy, aby delegowany pracownik przesłał skany dokumentacji specjalistom. Pozostałe czynności są już realizowane bez udziału przedsiębiorcy.

Korzyści płynące z automatyzacji księgowości

Aby zautomatyzować księgowość na własną rękę, niezbędne jest wyłożenie bardzo dużych środków, a także zaangażowanie wielu specjalistów od IT. W większości przypadków okazuje się to jednak zupełnie niepotrzebne, a coraz większą rolę odgrywa outsourcing biur rachunkowych działających on-line i korzystających z nowoczesnych technologii. Dlaczego warto postawić na automatyzację w biurze rachunkowym?

  • proces obsługi finansowej ulega znacznemu skróceniu;
  • wszystkie formalności podatkowe i względem ZUS są realizowane bezbłędnie;
  • księgowanie może być łatwo skalowane i dopasowane do potrzeb niewielkiego przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowej korporacji;
  • wszystkie dokumenty są należycie zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych;
  • w jednym miejscu można zrealizować kompleksową obsługę księgową firmy - od złożenia deklaracji podatkowych po kadrową obsługę pracowników.

Czy to oznacza, że księgowi przestaną być potrzebni? Nic bardziej mylnego! To właśnie dzięki kompetencji profesjonalistów firma może czuć się bezpiecznie

Jak wybrać usługi biura rachunkowego?

Kiedy wyszukasz w internecie hasło “biuro rachunkowe Poznań” z pewnością znajdziesz wiele firm, które oferują wsparcie księgowe, rachunkowe i kadrowo-płacowe przedsiębiorcom. Jeśli jednak zależy Ci, aby zlokalizować nowoczesne biuro rachunkowe do wieloletniej współpracy, postaw na MAZA. Nowe technologie pozwalają firmie świadczyć usługi klientom z każdego sektora niezależnie od zasięgu i profilu prowadzonej działalności. 

Dzięki wykorzystaniu oferowanych przez MAZA rozwiązań wydajność Twojej firmy wzrośnie, a zautomatyzowanie pozwoli na płynną wymianę informacji, dokumentów oraz zarządzanie fakturami. Przekonaj się, jakie możliwości daje zintegrowanie procesów i technologii w jednym systemie!
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »