• Autor: Patrycjusz Miłaszewicz
Sąd prawomocnym postanowieniem ustanowił na moją rzecz służebność gruntową polegającą na prawie przejścia, przejazdu i przeprowadzenia mediów, obciążającą nieruchomość uczestników postępowania. Obciążeni uczestnicy postępowania nie chcą udostępnić służebności. Ogrodzili ją i zabarykadowali różnymi przeszkodami. Czy muszę złożyć pozew o nakazanie uczestnikom postępowania usunięcia ogrodzenia i elementów barykadujących z ustanowionej służebności?
Z treści przedstawionego pytania wynika, że ustanowiona na mocy postanowienia służebność drogi koniecznej nie jest wykonywana, bowiem właściciele nieruchomości obciążonych uniemożliwiają Panu wykonywanie swego prawa.
W takiej przypadku zastosowanie znajdą przepisy dotyczące ochrony posiadania, a zatem należy wystąpić z roszczeniem o przywrócenie poprzedniego stanu posiadania służebności i o zaniechanie naruszeń.
Zgodnie z art. 352 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny „kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem służebności”. Natomiast § 2 wspomnianego przepisu stanowi, iż „do posiadania służebności stosuje się odpowiednio przepisy o posiadaniu rzeczy.”
Art. 352 § 2 k.c. jak wynika z jego treści nakazuje do posiadania służebności stosować odpowiednie przepisy dotyczące posiadania rzeczy, a zatem posiadacz służebności może w celu ochrony służebności wystąpić zarówno o przywrócenie poprzedniego stanu posiadania służebności, jak i o zaniechanie naruszeń przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie służebności, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenia dokonano.
Podstawą prawną wspomnianego wyżej roszczenia jest art. 344 § 1 Kodeksu, w myśl którego „przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem”, w związku z art. 352 § 2, o którym wyżej.
Należy mieć na uwadze, iż stosownie do art. 344 § 2 „roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia”.
Ochrona posiadania w drodze powództwa posesoryjnego, o którym mowa wyżej, realizowana jest w procesie na podstawie art. 478 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego, zgodnie z którym sąd bada w sprawach o naruszenie posiadania jedynie stan posiadania i fakt jego naruszenia, nie rozpoznaje natomiast prawa do spornej rzeczy ani dobrej wiary pozwanego.
Procedura jest uproszczona, bowiem sąd zgodnie z art. 478 zbada jedynie ostatni stan posiadania i sprawdzi, czy doszło do samowolnego naruszenia posiadania (w Pana przypadku, czy właściciele nieruchomości obciążonych uniemożliwiają Panu korzystanie z służebności).
Gdyby sąd uznał, iż nastąpiło naruszenie Pana prawa do służebności, winien wydać orzeczenie, w którym nakaże stronom zaprzestanie naruszeń i przywrócenie stanu poprzedniego.
Istotnym orzeczeniem w przedmiocie samego orzeczenia sądu jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 1985 r. (sygn. akt III CRN 297/84, niepublikowany), w którym Sąd uznał:
„Przedmiot rozstrzygnięcia w sprawie powinien być sformułowany w sposób pozwalający na wykonanie wyroku bez żadnych wątpliwości, zwłaszcza w sprawach o ochronę naruszonego lub utraconego posiadania drogi, konieczne jest określenie granic udzielonej ochrony ze wskazaniem sposobu przywrócenia utraconego posiadania. Nie wystarczy ogólnie orzec o istocie sporu przez użycie formuły przywraca naruszone posiadanie, lecz konieczne jest określenie, na czym ono ma polegać w zależności od charakteru naruszenia”.
Odnośnie warunków, jakim odpowiadać winien pozew, należy mieć na uwadze art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym „każde pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
2) oznaczenie rodzaju pisma;
3) osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
5) wymienienie załączników”.
Zgodnie zaś, z art. 126 § 2 „gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze – sygnaturę akt”.
Pozew o ochronę naruszonego posiadania należy złożyć stosownie do postanowień art. 16 Kodeksu postępowania cywilnego w związku z art. 38 tegoż kodeksu do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.
W uzasadnieniu przedmiotowego pozwu należy wykazać, iż przysługuje Panu prawo służebności drogi koniecznej na mocy postanowienia sądu rejonowego, natomiast w chwili obecnej właściciele nieruchomości obciążonych uniemożliwiają Panu wykonywanie swego prawa w oparciu o wskazane postanowienie.
Stosownie do treści cytowanego powyżej art. 126 winien Pan wskazać na dowody potwierdzające przedstawione w pozwie okoliczności, a zatem należy przedstawić świadków, którzy potwierdzą m.in. fakt, iż postawione zostało ogrodzenie, które uniemożliwia Panu przejazd.
W pozwie należy wskazać powoda (czyli Pana) wraz z adresem zamieszkania i ewentualnie adresem do korespondencji oraz pozwanych, a więc właścicieli nieruchomości obciążonych.
Proszę pamiętać, iż zgodnie z art. 27 pkt 7 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pozew podlega opłacie stałej w kwocie 200 zł.
Przed wystąpieniem na drogę sądową należy w mojej ocenie wezwać właścicieli nieruchomości obciążonych do zaprzestania uniemożliwienia Panu wykonywania służebności. List z żądaniem najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Takie postępowanie być może spowoduje, iż adresaci zmienią swoje zachowanie i umożliwią Panu wykonywanie służebności, a gdyby tak się nie stało, będzie miał Pan dowód, że podjął Pan starania mające na celu polubowne załatwienie sprawy.
Blokada przejazdu przez bramę
Pan Jan, któremu sąd przyznał służebność gruntową, nie mógł korzystać z prawa przejazdu przez działkę sąsiada, ponieważ ten zainstalował zamykaną na kłódkę bramę. Po wezwaniu sąsiada do usunięcia przeszkody, ten odmówił. Pan Jan złożył pozew o przywrócenie posiadania służebności, żądając usunięcia blokady. Sąd orzekł o konieczności otwarcia przejazdu i zakazie dalszych przeszkód.
Zablokowanie drogi betonowymi blokami
Pani Anna stwierdziła, że właściciel nieruchomości obciążonej służebnością ustawił na drodze betonowe bloki, uniemożliwiając jej przejazd. Po bezskutecznych próbach mediacji złożyła w sądzie powództwo posesoryjne. Sąd zobowiązał właściciela do usunięcia przeszkód oraz przywrócenia drogi do stanu umożliwiającego korzystanie z niej zgodnie z treścią służebności.
Zakopanie rowu w miejscu przebiegu mediów
Pan Piotr, korzystający ze służebności prowadzenia mediów, napotkał opór ze strony właściciela działki, który zakopał rów techniczny i uniemożliwił dostęp do rur. Pan Piotr wezwał właściciela do usunięcia naruszenia, a gdy to nie przyniosło efektu, skierował sprawę do sądu. W efekcie właściciel został zobowiązany do przywrócenia poprzedniego stanu oraz zakazu dalszego ingerowania w służebność.
Dochowanie prawa do wykonywania służebności gruntowej wymaga stanowczego działania w przypadku naruszeń. Jeśli właściciel nieruchomości obciążonej uniemożliwia korzystanie ze służebności, należy skorzystać z ochrony posiadania poprzez powództwo posesoryjne, domagając się przywrócenia poprzedniego stanu i zaprzestania naruszeń. Ważne jest odpowiednie udokumentowanie sytuacji oraz podjęcie próby polubownego rozwiązania sporu, co może przyspieszyć rozwiązanie problemu. W przypadku braku efektów konieczne jest skierowanie sprawy do sądu, który na podstawie dowodów wyda wiążące rozstrzygnięcie.
Oferujemy kompleksowe porady prawne online, dostosowane do Twoich potrzeb. Bez względu na to, czy masz problem z wykonywaniem służebności gruntowej, czy inną sprawą cywilną, zapewniamy fachową pomoc prawną. Wystarczy, że opiszesz swoją sytuację, a my przeanalizujemy Twój przypadek i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Szybko, wygodnie i profesjonalnie – bez konieczności wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami już dziś!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Patrycjusz Miłaszewicz
Magister prawa, absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Udziela porad prawnych z prawa cywilnego, administracyjnego i rodzinnego. Doświadczenie zawodowe zdobył, pracując m.in. w jednostce samorządu terytorialnego. Uczestnik wielu szkoleń, głównie z zakresu prawa administracyjnego. Prywatnie zainteresowany prawem karnym, materialnym i procesowym.
Zapytaj prawnika