Służebność gruntowa, która wygasa po upływie ustalonego terminu

• Data: 2023-09-18 • Autor: Katarzyna Bereda

Jestem właścicielem dwóch działek oraz drogi dojazdowej do nich. Przy tej drodze jest również działka, którą chcę kupić po bardzo okazyjnej cenie (została już sporządzona i podpisana umowa zadatku z właścicielem). Na działkę chcę wziąć kredyt hipoteczny i aby to było możliwe, potrzebne są warunki zabudowy (brak MPZP). Aby można było je otrzymać, działka musi mieć dostęp do drogi i jedyną możliwością jest ustanowienie służebności tej drogi, którą posiadam. Obawiam się jednak, że właściciel zaraz po ustanowieniu służebności zadecyduje się sprzedać tę działkę komuś innemu i zostanę bez działki z „wymuszoną” służebnością drogi, z której będzie korzystać ktoś inny. Czy jest możliwość sporządzenia jakiejś warunkowej służebności, na zasadzie, że jeżeli właściciel sprzeda działkę komuś innemu czy zrezygnuje ze sprzedaży, to ta służebność nie będzie miała miejsca?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Służebność gruntowa, która wygasa po upływie ustalonego terminu

Służebność gruntowa

W opisanej sprawie proponuję ustanowić służebność gruntową jedynie na określony czas, albowiem po upływie terminu przyznania służebności wskazanej w umowie, służebność wygaśnie. Pozwoli to więc Panu na uzyskanie warunków zabudowy, zakup nieruchomości, a służebność będzie czasowa, a więc na określony czas. Gdy będzie już Pan właścicielem, będzie Pan mógł ustanowić ponownie służebność bezterminową.

Zgodnie z treścią art. 285 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Czasowe obciążenie nieruchomością służebnością drogową

Co do sposobu wykonywania służebności – powinni Państwo korzystać z niej w sposób określony w art. 288 K.c.: „Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.”.

Wobec powyższego, w opisanym stanie faktycznym proponuję, aby wskazał Pan na czasową służebność – która wygaśnie po określonym terminie, to spowoduje, iż służebność nie będzie trwała wiecznie i nie przyniesie pozytywnych skutków dla obecnego właściciela. Po nabyciu nieruchomości będzie Pan mógł albo ustanowić służebność dożywotnią albo od tego odstąpić, albowiem będzie Pan właścicielem obu nieruchomości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »