Kategoria: Służebność gruntowa

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością gruntową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Negowanie prawa dojazdu do garażu

Eliza Rumowska • Opublikowane: 29-05-2017

W 2013 roku nabyłem garaż znajdujący się na podwórzu kamienicy z dojazdem do drogi publicznej przez bramę. Droga jest zaznaczona w akcie notarialnym jako dojazd z drogi publicznej do zakupionej nieruchomości. Jako właściciel garażu jestem członkiem wspólnoty ustanowionej w tej kamienicy. W kamienicy w ciągu ostatnich kilku lat zmienili się właściciele mieszkań i nowi właściciele negują moje uprawnienia do korzystania z dojazdu do garażu (innego dojazdu nie ma). Kamienica ma już ponad 100 lat i do garażu dojazd zawsze był ustanowiony poprzez bramę. Przeglądając odrębną księgę wieczystą garażu oraz księgę wieczystą całej kamienicy, z której został wyodrębniony garaż, zauważyłem, że nie ma w niej wzmianek o ustanowieniu służebności. Czy mają rację nowi właściciele, którzy twierdzą, że bez ustanowienia służebności nie mogę korzystać z przejazdu przez bramę? Czy w takim przypadku wpis o służebności przejazdu jest wymagany, czy też mogę korzystać z dojazdu do garażu jako części wspólnej nieruchomości?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Profesjonalna porada
Maria
Pierwszy kontakt jakiś czas temu, a teraz był kolejny kontakt i porada równie profesjonalna.
Zdzisław, 42 lata, technik mechanik
Wyczerpująca odpowiedz, ocena jak najwyższa.
Wojciech
Usługa została wykonana na piątkę.Napewno będę jeszcze korzystać z usług tej firmy.
Krystyna
Obszerność i profesjonalizm odpowiedzi
Krzysztof, 28 lat, logistyk

Rzeczywiście Pana opis sprawy i interpretacja sytuacji co do praw pokrywa się z regulacjami z aktu notarialnego, tj. §4 pkt II a i b i pkt III a i b umowy. W myśl bowiem tych regulacji każdy właściciel garażu staje się współwłaścicielem nieruchomości wspólnej a jednocześnie także ma zapisana jednoznacznie służebność dojazdu poprzez konkretnie wskazaną bramę. Oznacza to bezdyskusyjnie jedno: jest Pan zarówno służebnikiem, jak i współwłaścicielem gruntu, po którym Pan jeździ, co daje Panu do tego niejako podwójną legitymację prawną.

Brak wpisu służebności do KW niczego nie zmienia – jej źródłem jest akt notarialny i w każdej chwili może Pan złożyć wniosek do KW o jej wpisanie – tylko po co? Przecież i tak istnieje, a oprócz tego ma Pan prawo jeździć przez tą bramę jako współwłaściciel gruntu.

Stąd odpowiedzi na Pana pytania:

Nowi właściciele nie mają racji i w razie jakichkolwiek utrudnień w korzystaniu ma Pan prawo występować do sądu o nakazanie zaniechania utrudnień ze strony współwłaścicieli.

Wpis służebności do KW nie jest wymagany. W każdej chwili może go Pan dokonać do KW. Ma Pan i tak prawo korzystać z dojazdu jako służebnik i współwłaściciel nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością gruntową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »