Negowanie prawa dojazdu do garażu

• Autor: Eliza Rumowska

W 2013 roku nabyłem garaż znajdujący się na podwórzu kamienicy z dojazdem do drogi publicznej przez bramę. Droga jest zaznaczona w akcie notarialnym jako dojazd z drogi publicznej do zakupionej nieruchomości. Jako właściciel garażu jestem członkiem wspólnoty ustanowionej w tej kamienicy. W kamienicy w ciągu ostatnich kilku lat zmienili się właściciele mieszkań i nowi właściciele negują moje uprawnienia do korzystania z dojazdu do garażu (innego dojazdu nie ma). Kamienica ma już ponad 100 lat i do garażu dojazd zawsze był ustanowiony poprzez bramę. Przeglądając odrębną księgę wieczystą garażu oraz księgę wieczystą całej kamienicy, z której został wyodrębniony garaż, zauważyłem, że nie ma w niej wzmianek o ustanowieniu służebności. Czy mają rację nowi właściciele, którzy twierdzą, że bez ustanowienia służebności nie mogę korzystać z przejazdu przez bramę? Czy w takim przypadku wpis o służebności przejazdu jest wymagany, czy też mogę korzystać z dojazdu do garażu jako części wspólnej nieruchomości?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Negowanie prawa dojazdu do garażu

Prawo dojazdu do garażu znajdującego się na podwórzu kamienicy

Rzeczywiście Pana opis sprawy i interpretacja sytuacji co do praw pokrywa się z regulacjami z aktu notarialnego, tj. §4 pkt II a i b i pkt III a i b umowy. W myśl bowiem tych regulacji każdy właściciel garażu staje się współwłaścicielem nieruchomości wspólnej a jednocześnie także ma zapisana jednoznacznie służebność dojazdu poprzez konkretnie wskazaną bramę. Oznacza to bezdyskusyjnie jedno: jest Pan zarówno służebnikiem, jak i współwłaścicielem gruntu, po którym Pan jeździ, co daje Panu do tego niejako podwójną legitymację prawną.

Brak wpisu służebności do KW niczego nie zmienia – jej źródłem jest akt notarialny i w każdej chwili może Pan złożyć wniosek do KW o jej wpisanie – tylko po co? Przecież i tak istnieje, a oprócz tego ma Pan prawo jeździć przez tą bramę jako współwłaściciel gruntu.

Stąd odpowiedzi na Pana pytania:

Nowi właściciele nie mają racji i w razie jakichkolwiek utrudnień w korzystaniu ma Pan prawo występować do sądu o nakazanie zaniechania utrudnień ze strony współwłaścicieli.

Wpis służebności do KW nie jest wymagany. W każdej chwili może go Pan dokonać do KW. Ma Pan i tak prawo korzystać z dojazdu jako służebnik i współwłaściciel nieruchomości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »