Kategoria: Służebność przesyłu
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za służebność przesyłu kanalizacji

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 20-03-2014

Gmina planuje budowę kanalizacji na pasie terenu należącym do mojej działki. Wystąpiono do mnie o ustanowienie służebności przesyłu obejmującej prawo korzystania z działki na czas budowy kanalizacji, obowiązek zaniechania nasadzeń na tym pasie gruntu. Obawiam się, czy będę mogła kiedyś na tym odcinku wyznaczyć drogę dojazdową, która jest konieczna. Jak się zabezpieczyć? Czy należy mi się jakieś wynagrodzenie za służebność

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Szybka informacja zwrotna, możliwość zadawania dodatkowych pytań.Dziękuję.
Leokadia, 57 lat, nauczyciel/dyrektor
Witam odpowiedź jaką otrzymałam z eporady24 były bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji myślę że współpraca się na tym nie skończy.
Grażyna
Jestem bardzo zadowolona z państwa porady, w pełni zadowalająca, po każdym pytaniu dostałam odpowiedź zwrotną, także polecam serdecznie portal :)
Krystyna
Jak zwykle szybka i wyczerpująca odpowiedź. 
Sławek
Bardzo pięknie dziękuję za mądrą odpowiedź popartą prawniczymi terminami.Sąd i wokandy to teren całkowicie mi obcy,dlatego jestem serdecznie wdzięczna za ogólnie nakreślone tło, tego co mnie czeka.Dziękuję!Gratuluję serdecznie Waszej cudownej przydatności! Życzę ogromnych sukcesów i radości w Nowym Roku!
Teresa, 65 lat, emeryt
Trafna opinia prawnicza i odpowiedzi na dodatkowe pytania. Polecam ten Portal i tych prawników.
Sylwester
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z Państwa serwisem i bardzo szczegółowej i zrozumiałej informacji jaka otrzymałam. Wiedza ta pomoże mi w niedalekiej przyszłości podjąć właściwą decyzję co do dalszej przyszłości mojej firmy. Oczywiscie w związku z tym będę dalej korzystała z Waszych usług. Wystawiam ocenę: 5 Pozdrawiam cały zespół serwisu E-Porady. Życzę zdrowych i spokojnych Świąt oraz duzo zadowolonych klientów w Nowym Roku. Pozdrawiam serdecznie.
Jadwiga, 61 lat
Polecam, interesująca mnie sprawa została wyjaśniona szybko, sprawnie i perfekcyjnie. Idealne rozwiązanie dla osób mających problemy z właściwą interpretacją aktów prawnych a ceniących czas i wygodę.
Mirosław
Oczekiwałam raczej szczegółowych wytycznych dotyczących kolejnych procedur do rozwiązania problemu /łącznie z podaniem gdzie i jaki wniosek/pismo/ należy złożyć ,a nie jedynie powoływanie się na obowiązujące prawo ,art. Kodeksu lub Orzeczeń Sądu. - nie jestem prawnikiem w związku z czym trudno mi się poruszać w literaturze prawa Opinia z pewnością bardzo przydatna dla osób bardziej biegłych w prawie.
Bożena
Serwis godny polecenia. Szybka obsługa i fachowa, kompetentna i dosyć wyczerpująca odpowiedź. Dostałam nie tylko odpowiedź na moje pytanie, ale również bardzo obszerny prawny raport dotyczący ogólnego zakresu informacji o prawach konsumenta podczas egzekucji komorniczej.
Paulina
Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje, 
Danuta
Bardzo dziękuję za pomoc, która była mi bardzo pomocna.
Aleksandra
czytelne wyjaśnienie zagadnienia
Wojciech, 47 lat, Przedsiębiorca
Dziękuję za pomoc i odpowiedzi na moje pytania. Odpowiedzi były rzeczowe i w miarę obszerne. Ogólnie jestem zadowolony z usług ekipy portalu. Warto się jednak przyłożyć do właściwego formułowania pytań ponieważ te zbyt szczegółowe wymagają potem rozszerzenia, a każdy nowy wątek generuje koszty. Jednym słowem trzeba doradcę ciągnąć za język .
Marek
Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować Pani Monice Wycykał za zaangażowanie w moją sprawę, ogromny profesjonalizm i bardzo sprawną obsługę. Jestem naprawdę pod wrażeniem i nie omieszkam korzystać z usług eporady24.pl w przyszłości. Firma eporady24.pl współpracuje z prawnikami wielu specjalności i myślę, że każdy znajdzie tu pomoc w zakresie, jakiego potrzebuje. Ja znalazłem. 
Marek, przedsiębiorca, 52 lata
Szanowni Państwo, dziękuję za udzieloną poradę. Był to mój pierwszy kontakt z takim portalem. Nie wiedziałam co otrzymam. Uzyskana od Państwa opinia pozwoliła uporządkować mi przedstawiony Państwu problem. Opinia była rzeczowa i terminowa. Jestem niezmiernie zadowolona, że znalazłam Państwa portal.
Walentyna
Bardzo dziękuję za profesjonalną i szczegółową opinię.Utwierdza to mnie w przekonaniu, że Państwa Firma reprezentują wysokiej klasy specjaliści, od których po raz kolejny mam konkretne i pomocne stanowisko.Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam
Elżbieta
Szybka pomoc, bez wychodzenia z domu i straty czasu. Pozdrawiam.
Jadwiga, 67 lat, nauczyciel matematyki
Uzyskałem odpowiedź szybko i ze wskazaniem na przepisy, które mają zastosowanie w danej sytuacji. Czyli dokładnie to o co mi chodziło. Dziękuję.
Sławomir Witkowski
Dziękuję bardzo za wszystkie informacje. Były bardzo pomocne.
Jacek Storm
Cały serwis porady jest fantastycznie zorganizowany, natomiast jeżeli chodzi o panią adwokat Monikę Wycykał , która pomaga mi w trudnych dla mnie chwilach jest wyjątkową osobą, w pełni zaangażowaną w to co robi, pełen profesjonalizm, dlatego polecam wszystkim. Maria
Maria
Dziękuje!! - zrozumiałem wszystko. Pozdrawiam J.M
Jerzy
Bardzo dziękuję za pomoc prawna usługa bardzo rzetelna Panel odpowiedzi wyczerpujący jak i czas otrzymywania odpowiedzi bardzo szybki.
Dorota
Przede wszystkim szybkość i jakość wykonanej usługi. Odpowiedź na moje pytanie była obszerna, wyczerpująca i czytałam ją ze zrozumieniem. Na dodatkowe pytanie również uzyskałam błyskawiczną odpowiedź. No i element dodatkowy - to niewygórowana cena za wykonaną usługę.
Dorota, 56 lat, technik ekonomista
Bardzo wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, która mnie satysfakcjonuje, Nie pierwszy raz korzystam z usług tej firmy i zawsze bylem zadowolony z udzielanych odpowiedzi. Moim zdaniem ePorady24 to jedna z najlepszych firm.
Jerzy, inżynier, 61 lat
Ocena 5 Profesjonalne podejście do problemu. Odpowiedzi na pytania były wyczerpujące.
Elżbieta
Bardzo serdecznie dziękuję za udzielone odpowiedzi. Są one dla mnie w pełni satysfakcjonujące.
Marian
Dziękuję za bardzo szybką opinię prawną na postawione pytanie. Odpowiedź wyczerpująca. 
Ela
Pani mecenas Anna Sufin jak zwykle: PROFESJONALNA, RZETELNA, NIEZAWODNA i BARDZO SKUTECZNA. Dziękuje Z całego serca polecam innym potrzebującym pomocy prawnej Zenon Sydor.
Zenon
Dzień dobry. Biorąc pod uwagę problem z jakim się zwróciłam, nie mogłam mieć zbyt dużych oczekiwań. W pierwszej kolejności, zostałam \"uświadomiona\" że trudno będzie o specjalistyczna poradę w tym zakresie - co już wywarło pozytywne wrażenie. Niedługo później - przed podjęciem decyzji i opłaceniu usługi - okazało się że jest do dyspozycji odpowiednia osoba. - Pan Łukasz Marciniak. Cześć informacji była nieprzydatna, jako ze były to kwestie wcześniej już przeze mnie rozpoznane - o czym Pan Marciniak nie mógł wiedzieć. Byłam za to pewna, ze informacje są sprawdzone, rzeczowe, dokładne. To przekonało mnie, ze Państwo należycie i zgodnie z zapewnieniami - traktujecie swoich Klientów. Pan Marciniak faktycznie w krótkim czasie uzyskał i przekazał mi konkretne informacje. Moja ocena jest bardzo pozytywna. 
Bożena, urzędnik, 53 lata

Na początek zacznę  od przedstawienia przepisów i orzecznictwa związanych ze służebnością przesyłu. 

W polskim systemie prawa służebność przesyłu została unormowana w art. 3051–3054 Kodeksu cywilnego. Jest to prawo polegające na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych.

Warto przy tym wyjaśnić, czym tak naprawdę jest „służebność gruntowa”. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, obciążające nieruchomość służebną w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości zwanej władnącą. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości prawem, z którego wynika, że właściciel innej nieruchomości może korzystać w określonym zakresie z nieruchomości obciążonej.

Może ona powstać w drodze umowy, orzeczenia sądowego, orzeczenia administracyjnego lub zasiedzenia.

Tak jak wyżej napisałam, służebność przesyłu może powstać w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym lub gminnym zakładem komunalnym, czyli właścicielem sieci władnącej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń (o których mowa w art. 49 § 1), przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu. Służebność przesyłu powstaje też w celu ułatwienia dalszych inwestycji w sieci kanalizacyjne, gdyż służebność taka może być ustanowiona także w odniesieniu do urządzeń dopiero planowanych.

Gdy przedsiębiorca przesyłowy lub właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy, np. jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia w kwestii jej warunków, można ustanowić służebność przesyłu w drodze orzeczenia sądowego.

W przypadku, gdy  przez posadowienie urządzeń przesyłowych przez przedsiębiorcę, korzystanie z gruntu jest niemożliwe lub znacznie utrudnione  właściciel może domagać się, aby przedsiębiorca przesyłowy nabył od niego tę część nieruchomości, na której znajduje się urządzenie. Roszczenie takie powstaje tylko wtedy, gdy urządzenie przesyłowe ma wartość znacznie wyższą od wartości zajętej nieruchomości.

Mimo iż przepisy Kodeksu cywilnego stanowią, że służebność wykonywana powinna być w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej, to w interesie obu stron – zarówno właściciela nieruchomości obciążonej, jak i przedsiębiorcy przesyłowego – leży jak najbardziej precyzyjne sformułowanie umowy określającej ustanowienie służebności przesyłu.

Powinna ona szczegółowo określać zakres czynności, które może wykonywać przedsiębiorca przesyłowy w stosunku do określonej nieruchomości, a tym samym, jakie działania przedsiębiorcy przesyłowego w stosunku do tej nieruchomości jej właściciel zobowiązany jest znosić.

W umowie powinna być także ustalona wysokość wynagrodzenia za służebność, jak i zasady jego płatności, w szczególności, czy opłata ma charakter jednorazowy, czy okresowy.

Żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa nie wskazuje ani tego w jakiej formie, ani tego w jakiej wysokości wynagrodzenie za służebność winno być wypłacane. Ustawa poprzestaje jedynie na stwierdzeniu, iż w przypadku sądowego ustanowienia służebności przesyłu wynagrodzenie ma być „odpowiednie”.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym wynagrodzenie za służebność przesyłu powinno odpowiadać wysokości czynszu dzierżawnego za grunt niezbędny do obsługi infrastruktury (pas służebności przesyłu). Należy także określić udział właściciela infrastruktury w korzystaniu z obciążonej nieruchomości. Stawki dzierżawy powinny być ustanowione na podstawie analizy umów dzierżawy gruntów o podobnych właściwościach produkcyjnych i możliwościach użytkowania (tzn. za grunty obciążone podobną infrastrukturą).

Jeżeli chodzi o formę wynagrodzenia – czy powinno być jednorazowe, czy płatne cyklicznie – zależy od uzgodnienia stron. Chyba jednak korzystniej jest uzgodnić, że wynagrodzenie będzie wypłacane miesięcznie, kwartalnie albo rocznie. Można też uzgodnić, że kwota ma być co roku waloryzowana wskaźnikiem inflacji albo rosnąć w zależności od wzrostu wartości gruntu – zależy to od uznania stron.

Umowa o ustanowienie służebności przesyłu może też  przewidywać nieodpłatne ustanowienie tej służebności, o ile na to wyrażą zgodę dwie strony.

W przypadku posadowienia wodociągów lub kanalizacji jako wyłącznie sieci bez dodatkowych urządzeń budowlanych (studzienek, pompowni) zachodzą praktycznie tylko dwa przypadki.

Pierwszy to przypadek realizacji inwestycji, stąd obowiązek m.in. przywrócenia terenu do stanu pierwotnego. Drugi,  to awarie kanalizacji. Takie sprawy należałoby przewidzieć w umowie. Należy również określić udział właściciela infrastruktury w korzystaniu z obciążonej nieruchomości, czyli po prostu prawo do wjazdu technicznego, obowiązujące w związku z tym zasady.

W treści umowy powinny znaleźć się zatem zapisy określające rodzaj i treść ustanawianego prawa. A ponadto  strony mogą szczegółowo i w elastyczny sposób dopasować treść umowy do swoich potrzeb.

Może Pani poprosić o spotkanie i przedstawić swoje wątpliwości i żądania co do zapisów w umowie, postarać się wynegocjować dla siebie jak najlepsze warunki. Jeszcze jest na to czas.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Służebność przesyłu

Niemal trzydzieści lat temu, wbrew moim protestom, na mojej działce wykopano wodociąg. Działka była już zabudowana – stał na niej dom mieszkalny o szerokości 10 m, a linia wodociągowa jest położona na drodze wjazdowej o szerokości 5 m; jako że działka ma łącznie 18 m szerokości, ograniczenie korzystania jest dość duże. Nie podpisywałem żadnych dokumentów związanych z budową tego wodociągu, przedsiębiorstwo przesyłowe w ogóle się ze mną nie porozumiewało w kwestii służebności przesyłu. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Służebność przesyłu za wynagrodzeniem

Na moim gruncie znajduje się gazociąg jamalski. Czy mogę żądać ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem? Na jaką kwotę wynagrodzenia mogę liczyć?

Umowa o ustanowienie służebności przesyłu

15 lat temu kupiłem nieruchomość, na której stoi słup energetyczny. Niedawno okazało się, że pod ziemią poprowadzono przewód elektryczny do sąsiedniej posesji (bez mojej zgody ani bez zgody poprzedniego właściciela). Chciałbym zawrzeć z zakładem energetycznym umowę o ustanowienie służebności przesyłu. Jak to zrobić? Czy mogę domagać się odszkodowania, a jeśli tak – w jakiej wysokości?

 

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Od 2011 r. jestem właścicielem działki rolnej. W latach dziewięćdziesiątych moi rodzice dzierżawili te grunty, a potem zostali ich właścicielami. Od lat siedemdziesiątych na działce znajdują się dwa słupy energetyczne. Czy mogę ubiegać się o jakieś odszkodowanie? Słupy znajdują się na środku działki i stanowią przeszkodę dla maszyn podczas prac w polu.

Roczny czynsz służebny za linię gazową

Doszło do sprawy sądowej w kwestii ustalenia opłaty za służebność przesyłu (linia gazowa) na mojej działce. Rzeczoznawca na podstawie operatu szacunkowego ustalił roczny czynsz dzierżawny w kwocie 7000 zł do jednorazowej wypłaty. Wydaje mi się jednak, że taka opłata powinna być wnoszona na moją korzyść co roku, skoro przedsiębiorstwo na stałe ma linię na mojej działce, a ja niestety mam w związku z tym pewne ograniczenia – czy mam rację?

Umowa z operatorem przesyłowym

Na mojej działce jest usytuowany obiekt gazownictwa wysokiego ciśnienia, od którego idzie rura przecinająca mi ok. 30 arów. Nie ma dojazdu do ww. obiektu. Chcą zrobić sobie dojazd i zapłacić mi jednorazowo za przesył gazu. Co powinienem wiedzieć, aby zawarcie umowy z operatorem przesyłowym było dla mnie korzystne?

Niszczenie terenu przez pojazdy zakładu energetycznego

Od 10 lat jestem właścicielem działki rolnej, na której znajduje się 5 słupów energetycznych średniego napięcia. Zakład energetyczny nie ma wyznaczonego dojazdu do nich i w razie konieczności dotarcia do słupów dochodzi do niszczenia mojego terenu przez pojazdy zakładu. Szkody są dla mnie uciążliwe. Czy mogę ubiegać się o jakieś odszkodowanie lub wynagrodzenie od zakładu?

Jakie ryzyko wiąże się z przyłączeniem sąsiada do wodociągu na mojej działce?

Sąsiad, który zakupił niedawno działkę obok mojej, poprosił mnie o możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej poprzez sieć znajdującą się w mojej działce. Innymi słowy poprzez rozgałęzienie od rur doprowadzających wodę do mojej posesji. Deklaruje, że chciałby to zrobić na określony czas, np. 10 lat, spisując na tę okoliczność umowę. Moje pytanie brzmi: z jakim ryzykiem może się dla mnie wiązać udzielenie mu takiej zgody? Czy jeżeli po upływie okresu umowy zażądam usunięcia przyłącza, a sąsiad tego nie będzie chciał zrobić, mogę mieć kłopoty z wyegzekwowaniem poprzedniego stanu? Czy jeżeli po upływie okresu umowy przyłącze dalej pozostanie ze względu na brak reakcji z mojej strony, to może dojść do tzw. zasiedzenia?Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »