Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dopisanie kolejnej osoby do służebności

Eliza Rumowska • Opublikowane: 07-08-2017

Czy można dopisać brata w akcie notarialnym do służebności, żeby miał służebność dożywotnią? Jestem właścicielem działki budowlanej z nieruchomościami, a rodzice mają służebność dożywotnią tej działki. Chciałbym, by żadne z brata dzieci ani jego żona nie mieli prawa do tej działki z nieruchomościami.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks cywilny w poniższy sposób reguluje służebność osobistą, ze szczególnym uwzględnieniem wyróżnionej przeze mnie w poniższym tekście służebności mieszkania:

 

„Służebności osobiste

Art. 296. [Służebność osobista]

Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).

Art. 297. [Odpowiednie stosowanie]

Do służebności osobistych stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych z zachowaniem przepisów rozdziału niniejszego.

Art. 298. [Zakres i sposób wykonywania]

Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Art. 299. [Wygaśnięcie]

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.

Art. 300. [Niezbywalność]

Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.

Art. 301.  [Służebność mieszkania]

§ 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

 

Art. 302. [Odpowiednie stosowanie przepisów o użytkowaniu]

§ 1. Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku.

§ 2. Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne”.

 

 

Z powyższego wynika, że jak najbardziej może Pan ustanowić jeszcze dodatkową służebność na inną wskazaną osobę (brata) bez jego żony i dzieci – oby nie pozostawało to w kolizji z aktualną służebnością np. poprzez wskazanie tych samych izb do wyłącznego użytku. Oczywiście może Pan zastrzec, że dotyczy tylko służebnika bez prawa do zamieszkania jego ww. osób bliskich. Jednak musi Pan mieć świadomość, że o ile te osoby bliskie nie miałyby roszczeń o dopuszczenie ich do prawa do zamieszkania wraz ze służebnikiem, o tyle sam służebnik miałby prawo skutecznie w oparciu o art. 301 § 1 żądać zamieszkania wraz z nim małżonka, dzieci czy osoby koniecznej do jego opieki np. z powodu wieku lub choroby. W razie Pana odmowy jako właściciela – dożywotnik zrealizowałby swoje prawo przed sądem w oparciu o powyższy przepis.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Śmierć jednego ze służebników

W akcie notarialnym widnieje wpis następującej treści: „małżonkowie X oświadczyli, że na nabytej tym aktem nieruchomości ustanawiają nieodpłatnie na...

 

Przeniesienie służebności z mieszkania na dom

Pytanie dotyczy przeniesienia służebności z mieszkania na dom. Posiadam mieszkanie, które chciałbym sprzedać, ale jest zapisana służebność na moją...

 

Upadłość konsumencka właściciela mieszkania ze służebnością

Moja babcia ma służebność osobistą na całe mieszkanie. Mój tata, który właśnie jest w procesie upadłości konsumenckiej, jest właścicielem...

 

Uciążliwe odwiedziny ojca mającego służebność przez syna

Nasz dom rodzinny jest przepisany na mnie i na mojego brata, lecz w nim mieszka nasz tata, ma prawo mieszkać tam do końca życia - ma wpisaną...

 

Prawo osoby uprawnionej do służebności przyjęcia do mieszkanie innej osoby

Miesiąc temu ustanowiłam dożywotnią, nieodpłatną służebność na rzecz mojej babci. Teraz dowiedziałam się, że ona ma możliwość zameldowania...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »