Indywidualne Porady Prawne
Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 12-01-2018
Czytałem, że służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania służebności przez 10 lat. W akcie notarialnym mamy wpisane niewykonywanie przez 10 lat, stwierdzone przez właściciela sąsiedniej działki. Czy musimy coś jeszcze zrobić, żeby służebność wygasła, czy wystarczy nam ten wpis w akcie notarialnym?
»Wybrane opinie klientów
Aby doprowadzić do usunięcia służebności z księgi wieczystej należy przeprowadzić postępowanie przed sądem cywilnym stwierdzające wygaśnięcie służebności w wyniku jej niewykonywania.
Kodeks cywilny dokładnie tak definiuje przesłanki wygaśnięcia:
„Art. 293. [Wygaśnięcie]
§ 1. Służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.”
Zgodnie z komentarzem do tego przepisu – Art. 293 określa termin wygaśnięcia służebności gruntowych na 10 lat; dotyczy on zarówno służebności czynnych, jak i biernych polegających na obowiązku nieczynienia. W pierwszym wypadku za koniec terminu uznać należy upływ dnia, który datą odpowiada dniowi, w którym uprawniony zaprzestał wykonywania służebności, a w drugim – upływ dnia, który datą odpowiada dniowi, w którym na nieruchomości powstał stan sprzeczny z treścią służebności (art. 112).
Jeżeli służebność była wpisana do księgi wieczystej i mimo wygaśnięcia nie została wykreślona, nabywca nieruchomości władnącej może nabyć – dzięki działaniu rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 u.k.w.h.) – służebność gruntową, mimo że wygasła ona wskutek jej niewykonywania (uchwała SN z dnia 8 kwietnia 1983 r., III CZP 8/83, OSNCP 1983, nr 11, poz. 173). Służebność przesyłu wygasa zawsze wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa, jednakże wpis potrzebny do wykreślenia jej z księgi wieczystej może nastąpić, gdy wygaśnięcie zostanie wykazane orzeczeniem sądu lub innymi odpowiednimi dokumentami (art. 31 ust. 2 u.k.w.h.).
Warto więc zadbać o to, by takie postępowanie przeprowadzić w celu stwierdzenia wygaśnięcia służebności i w oparciu o uzyskane postanowienie dokonać wykreślenia jej z księgi wieczystej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Jestem właścicielem działki wraz z nieruchomością. Graniczę z działką zarządzaną przez spółdzielnię mieszkaniową. Konkretnie ściana mojego domu znajduje się w granicy. Przed 8 laty uzyskałem zgodę spółdzielni na przeprowadzenie przyłącza wody przez teren przez nich zarządzany (dołączam szkic sytuacyjny). Nie można było jednak wpisać na moją rzecz służebności, gdyż, jak się okazało, ta działka nie miała właściciela. Niedługo odbędzie się sprawa o zasiedzenie odnośnej działki przez dotychczasowego zarządcę. Jestem świadkiem w tej sprawie. Czy w toku tego postępowania sądowego mogę poruszyć sprawę służebności dla mnie albo złożyć pismo o służebność, czy dopiero po uzyskaniu zasiedzenia przez spółdzielnię? Jak się mam zachować przed sądem?
Planujemy zakupić od dewelopera dom w zabudowie bliźniaczej. Działka jest wspólnotą sześciu posadowionych na niej domów. Dom, który planujemy zakupić, będzie posiadał działkę z wyłącznym użytkowaniem. Aktualnie właściciel działki sąsiedniej nie ma możliwości dojazdu do części działki. Dojazd uniemożliwia rów, mur, inna działka i nasza przyszła działka. Czy właściciel tej działki będzie miał prawo w przyszłości skutecznie rościć sobie prawo do ustanowienia na naszej działce służebności przejazdu i przechodu? Jak zabezpieczyć się przed roszczeniami sąsiada?
Na mojej działce usytuowane zostało urządzenie TP. S.A. (teraz Orange), które ogranicza mi możliwość zabudowania działki. Czy mogę zażądać usunięcia urządzenia z mojej działki na koszt Orange? Nie ma żadnej służebności.
Urząd gminy prosi mnie o pozwolenie na przeprowadzenie wody przez moją działkę na odcinku kilku metrów. Czy należy mi się jakaś rekompensata pieniężna?
Od właścicielki działki, na której w akcie notarialnym jest ustanowiona bezterminowa nieodpłatna służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu, przejazdu przez całą nieruchomość obciążoną, otrzymałam wezwanie do zaniechania naruszania praw własności i zapłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Właścicielka argumentuje wezwanie długotrwałym parkowaniem pojazdów na działce, na której ustanowiona jest służebność. Zaznaczę, iż auto parkuję przed swoją nieruchomością i w żaden sposób nie zastawiam drogi, która jest dość szeroka i nie utrudniam tym przejazd, przechodu właścicielom działki sąsiedniej i właścicielce działki. Jakie są moje prawa? Czy niewłaściwie korzystam ze służebności? Czy muszę zapłacić właścicielce wskazaną przez nią kwotę? Nie jest w piśmie wskazane, na jakiej podstawie została opłata wyliczona, podany jest tylko okres ostatnich trzech lat.
8 lat temu wybudowałem dom na swojej działce i zgodnie z pozwoleniem oraz projektami podłączyłem się z wodą oraz kanalizacją do miejskiej sieci przez sąsiednia działkę, której właścicielem w tamtym czasie była agencja nieruchomości rolnych. Zaznaczę, że agencja udzieliła mi zgodę na na takie prace. Cała operacja została wykonana zgodnie z pozwoleniami oraz projektami. Po 8 latach agencja sprzedała ową działkę i właścicielem sąsiadującej działki jest osoba prywatna, która domaga się wykopania mojej instalacji wodno-kanalizacyjnej i jej przesunięcia lub odszkodowania. Co robić, jakie mam prawa?
Mam pole rolne wzdłuż drogi gminnej. Była to wąska droga (szer. 2 m), ale została poszerzona bez mojej wiedzy i zostało mi zabrane około 1 m pola na całej długości (około 400 m długości). Gmina twierdzi, że zmieścili się w pasie drogowym, a przyznaje się jedynie, że skarpę wykonano zbyt stromo (prawie pionowa o wysokości około 1,5 m), i zobowiązuje się do naprawy, jeżeli zostanie uszkodzona. A ja na tę skarpę nie mogę podjechać ciężkim sprzętem, ponieważ grozi to osunięciem się ciągnika. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Wartościowe treści
Popularne tematy
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika