Podziemne kable pod ogrodem bez śladów w dokumentach

• Data: 2023-08-25 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Pod moim ogrodem biegną jakieś strategiczne kable telekomunikacji już od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku (w 1956 r. przez kilka dni pilnowali ich żołnierze radzieccy, którzy rozbili w tym celu w naszym ogrodzie namiot!). Nie odziedziczyłam po rodzicach żadnej dokumentacji na ten tych temat, nie ma śladu po tych urządzeniach w dokumentach, m.in. nic nie ma na mapce geodezyjnej i w księdze wieczystej. Jeśli dobrze pamiętam, mogły być lata siedemdziesiąte, ogród był rozkopywany przez TP wzdłuż owych kabli – chyba w celach konserwacyjnych. Mama – już wtedy wdowa – nie protestowała ze strachu, by nas nie wywłaszczono. Po 1989 r. zauważyłyśmy, że przez kilka dni pracował „kret” wzdłuż kabli, ale ogrodu już nam nie rozkopano. Mam pytanie: jak mogę uregulować stan prawny w tej kwestii? Co mi przysługuje, czy są przepisy które mnie chronią?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podziemne kable pod ogrodem bez śladów w dokumentach

Podziemna linia kablowa jako część przedsiębiorstwa przesyłowego

Aby uregulować obecnie stan prawny kabli, musiałaby Pani ustanowić służebność przesyłu – umownie lub sądownie – z następcą prawnym telekomunikacji, czyli ORANGE. Co więcej, ORANGE może wnioskować o zasiedzenie służebności.

Urządzenia przesyłowe i pomocnicze zwykle są własnością przedsiębiorcy prowadzącego działalność w ramach przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzą. Nie jest to jednak konieczne, uprawnionemu bowiem może także przysługiwać do nich inny tytuł. Podziemna linia kablowa została fizycznie połączona z inną linią i w ten sposób włączona do sieci, stając się częścią przedsiębiorstwa.

Zasiedzenie służebności przesyłu

To pozwany w tym zakresie korzysta z nieruchomości powodów, nie wykazując jednocześnie, aby posiadał tytuł prawny do korzystania z niej, a zatem jest on posiadaczem służebności w złej wierze. Posiadanie służebności gruntowej, obecnie zdefiniowanej w art. 3051 Kodeksu cywilnego (K.c.) jako służebność przesyłu, przybiera taką postać, że nie pozbawia w zupełności faktycznego władztwa właściciela nad nieruchomością obciążoną. Stopień ingerencji posiadania strony pozwanej w treść prawa własności nieruchomości powodów jest przede wszystkim określony przez stosunek powierzchni działki, z której korzystanie przez właścicieli jest ograniczone, do pozostałej powierzchni tejże działki.

Proszę przemyśleć, czy to leży w Pani interesie. Żadnych profitów z tego nie będzie Pani miała, za to będzie obciążona księga wieczysta nieruchomości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »