• Data: 2024-07-27 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Mam działkę, której nie mogę podzielić, bo ma zbyt wąski, 3,5-metrowy wjazd, a minimum to 5 m. Sąsiednia działka to działka leśna z prawem zabudowy (MPZT). Sąsiad godzi się na służebność przejazdu, na pas o szerokości 1,5 m. Wydzielił ze swojej działki leśnej działkę drogową przylegającą do mojej. Służebność wymagałaby wycięcie drzew. Jak rozwiązać formalnie ten problem, od czego zacząć?
Na wstępie wskazuję, opierając się również na moim dotychczasowym doświadczeniu, że mając działkę pod zabudowę i chcąc realizować inwestycję, trzeba mieć dostęp do drogi publicznej. Skoro dla gruntu jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), to też są w nim ustalone warunki dojazdu do działek, na których realizuje się inwestycję.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jednym ze sposobów dostępu do drogi publicznej jest ustanowienie służebności gruntowej celem umożliwienia przejazdu i przechodu. Należy ją ustanowić w sytuacji, gdy działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej np.: poprzez drogę wewnętrzną, lub też dostęp nie spełnia kryteriów określonych przez prawo.
Wskazując jeszcze na różnice pomiędzy służebnością, warto wziąć pod uwagę wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 lipca 2017 r. (sygn. akt II SA/Po 866/16), zgodnie z którym „Służebność gruntowa jest ograniczonym prawem rzeczowym i nie musi stanowić wyodrębnionego ewidencyjnie użytku gruntowego.” Zaś „drogą wewnętrzną może być jedynie wydzielony liniami granicznymi grunt.”
W przedmiotowej sprawie istotny jest również fakt, że: „Dostęp pośredni do drogi publicznej jest zapewniony, jeżeli odbywa się przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej. Dany teren nie ma dostępu do drogi publicznej w sytuacji, gdy fragment działki, przez którą teren inwestycji miałby mieć dostęp do drogi publicznej, nie jest drogą wewnętrzną, ani nie jest fizycznie wydzieloną drogą.” (wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt II OSK 3603/18).
Niemniej jednak można próbować bronić się w przedmiotowej sprawie stanowiskiem prezentowanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 9 lipca 2020 r. (sygn. akt II SA/Ol 1124/19), zgodnie z którym: „Za dostęp do drogi publicznej może być uznany dojazd poprzez działkę, której inwestor jest współwłaścicielem. Okoliczność, że inwestor jako współwłaściciel działki nie może ustanowić służebności drogowej na własną rzecz, nie może go stawiać w gorszej sytuacji, niż gdyby działka ta nie była jego współwłasnością.”
Zaznaczam także, iż różnica pomiędzy dojazdem „drogą wewnętrzną” a poprzez służebność drogi koniecznej jest przede wszystkim taka, że droga wewnętrzna wymaga zmiany przeznaczenia terenu, zaś służebność nie wymaga zmiany przeznaczenia terenu.
Skoro sąsiednia działka ma prawo zabudowy, to również może być przez nią wytyczona służebność służąca za dojazd do innej działki, która miałaby być zabudowa.
Pozytywem całej sytuacji jest fakt, że sąsiad zgadza się na ustanowienie służebności. Aby formalnie ją ustanowić, najlepiej jest udać się do notariusza i przed nim ustanowić służebność na rzecz Pani działki.
Inną kwestią jest fizyczne przygotowanie gruntu pod drogę. Przede wszystkim, jeśli drzewa rosną na gruncie leśnym, oznaczonym symbolem Ls, zezwolenie na usunięcie drzew należy uzyskać od właściwego starosty powiatu (właściwego z uwagi na miejsce położenia nieruchomości). Niemniej jednak samo usunięcie drzew nie sprawi, że grunt zmieni przeznaczenie. Zwracam jednak uwagę, że skoro sąsiad wydzielił działkę, to w momencie jej podziału nastąpiła zmiana jej ewentualnego przeznaczenia pod to wynikające z MPZP.
Zważywszy na przedstawione wyjaśnienia, w mojej ocenie powyższe działania powinny okazać się wystarczające, aby spełnić warunki podziałowe. Teoretycznie, gdyby już była wydzielona część działki pod drogę, to już samo ustanowienie służebności byłoby wystarczające. Organ, dokonując podziału działki, zwykle nie jedzie w teren i nie sprawdza, czy faktycznie jest tam pełnowymiarowa droga. Najważniejsze, aby z dokumentów wynikało, że taki dojazd 5-metrowy jest zagwarantowany (aczkolwiek może zaskoczyć i sprawdzić, ma takie praw). Natomiast zawsze w takich sprawach zalecam współpracować z organem.
Problemy z wjazdem na działkę budowlaną
Pan Janusz planował budowę domu na swojej działce, ale napotkał na problem – wjazd na jego posesję miał tylko 3,5 metra szerokości, podczas gdy wymagane minimum to 5 metrów. Jego sąsiad posiadał działkę leśną z prawem zabudowy i zgodził się na udostępnienie 1,5 metra z jego terenu. Aby formalnie uregulować tę kwestię, Pan Janusz udał się do notariusza i ustanowił służebność przejazdu. W ten sposób mógł rozpocząć budowę bez obawy o brak dostępu do drogi publicznej.
Przekształcenie gruntu leśnego pod drogę
Pani Maria posiadała działkę budowlaną, która miała zbyt wąski wjazd. Jej sąsiad, właściciel działki leśnej, zgodził się na wydzielenie pasa ziemi o szerokości 1,5 metra, aby poszerzyć wjazd. Pani Maria musiała jednak uzyskać zgodę na wycięcie drzew z tego terenu od starosty powiatu. Po uzyskaniu zgody i ustanowieniu służebności gruntowej, mogła formalnie poszerzyć wjazd i spełnić wymagania prawne dotyczące dostępu do drogi publicznej.
Korzystne porozumienie sąsiedzkie
Pan Andrzej miał działkę budowlaną, ale jego dostęp do drogi publicznej wynosił jedynie 3,5 metra szerokości. Jego sąsiad posiadał działkę leśną, na której zgodził się wydzielić pas o szerokości 1,5 metra, aby umożliwić Panu Andrzejowi spełnienie wymogów prawnych. Dzięki temu Pan Andrzej mógł ustanowić służebność gruntową, nie musząc zmieniać przeznaczenia terenu, co znacznie uprościło procedury i pozwoliło na szybkie rozpoczęcie budowy domu.
Poszerzenie wjazdu na działkę budowlaną często wymaga współpracy z sąsiadem i formalnego ustanowienia służebności gruntowej. Proces ten może obejmować uzyskanie zgody na wycięcie drzew oraz współpracę z notariuszem. Dzięki odpowiednim krokom prawno-administracyjnym można skutecznie spełnić wymogi dotyczące dostępu do drogi publicznej, co umożliwia realizację inwestycji budowlanych.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism związanych z ustanowieniem służebności gruntowej i innymi kwestiami dotyczącymi dostępu do drogi publicznej. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w rozwiązaniu problemów prawnych związanych z Twoją działką. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 lipca 2017 r. sygn. akt II SA/Po 866/16
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 sierpnia 2021 r., sygn. akt II OSK 3603/18
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika