Brama na drodze dojazdowej ze służebnością

• Autor: Marek Gola

Posiadam prawo bezpłatnego używania drogi (służebność w KW). Sąsiadka, która jest właścicielką działki z drogą, ma bramę na jej początku. Owszem, mamy klucze do niej, ale dojazd do naszego domu odbywa się przez 2 bramy. Czy mamy prawo prosić o zlikwidowanie bramy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeprowadzenie drogi koniecznej

Zgodnie z art. 145 § 1–3 Kodeksu cywilnego „gdy nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy”.

Opisana wyżej służebność drogowa stanowi odmianę służebności gruntowej. Z tego względu należy odwołać się do art. 285 § 1 Kodeksu cywilnego definiującego tę służebność. W świetle powołanego przepisu nieruchomość (tzw. nieruchomość obciążoną) można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (tzw. nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu prawa własności (służebność gruntowa).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania

Jednocześnie należy mieć na względzie przepis art. 288 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Co więcej, w myśl art. 287 Kodeksu cywilnego zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że właściciel nieruchomości obciążonej miał prawo ogrodzić swą nieruchomość i oddzielić ją bramą od nieruchomości władnącej. Niewątpliwie samo postawienie bramy nie utrudnia wykonywania służebności gruntowej. Treścią służebności jest bowiem umożliwienie właścicielowi nieruchomości władnącej przejazdu i przechodu przez nieruchomość obciążoną. Postawiona brama takich czynności nie wyklucza, jeżeli właściciel nieruchomości władnącej posiada do niej klucz.

Żądanie usunięcia bramy byłoby więc sprzeczne z art. 287 i art. 288 Kodeksu cywilnego, w szczególności dlatego, że ze zwyczajów miejscowych trudno wywieść regułę, zgodnie z którą właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno odgradzać się od sąsiednich nieruchomości. Żądanie usunięcia bramy byłoby więc nadmiernym i niczym nieuzasadnionym ciężarem dla nieruchomości obciążonej. Nie znajduje również uzasadnienia żądanie całodobowego pozostawiania otwartej bramy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »