Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy bank może zająć mieszkanie ze służebnością osobistą?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 29-01-2021

Czy kiedy notarialnie jako użytkownik mieszkania, w którym mieszkam, będzie wymieniona osoba z imienia i nazwiska jako osoba użytkująca mieszkanie dożywotnio, jako osoba ze służebnością osobistą mieszkania, to istnieje ryzyko, że bank taką nieruchomość może zająć w przypadku egzekucji? Dodam że dług przewyższa wartość mieszkania.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy bank może zająć mieszkanie ze służebnością osobistą?

Egzekucja mieszkania z ustanowioną służebnością

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że jak najbardziej nieruchomość, w której jest wpisana dożywotnia osobista służebność mieszkania, może podlegać egzekucji. Na analogicznych zasadach jak na przykład nieruchomość obciążona hipoteką.

Służebność jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na rzeczy cudzej, jego istnienie nie przeszkadza w sprzedaży nieruchomości, obciążeniu jej hipoteką itd.

W praktyce takie nieruchomości często są przedmiotem egzekucji. Zwłaszcza że wierzyciele są specyficzni, bo są to banki, one zawsze dochodzą swoich roszczeń, osoba fizyczna czasem zaniecha generowania sobie dalszych kosztów np. egzekucji, zaś banki zwykle prowadzą egzekucję do końca, niezależnie od tego, że na nieruchomości jest kilka hipotek. Któryś z banków należy założyć będzie zainteresowany wszczęciem egzekucji z tej nieruchomości. Niestety, ale tak to wygląda w praktyce.

Czym innym jest późniejszy podział uzyskanej z egzekucji sumy, bo oczywiste jest, że kwoty nie starczy dla wszystkich, aczkolwiek wierzyciele zawsze wychodzą z założenia, iż lepiej otrzymać część spłaty niż nic. Tego trzeba mieć świadomość.

Podważenie służebności – skarga pauliańska i egzekucja

Już tak na marginesie zaznaczę, że jeżeli Pan ustanowi służebność, to może ona być podważana w ramach skargi pauliańskiej jak każda inna, która spowoduje powstanie nowych zobowiązań. Zgodnie z treścią art. 527 § 1–3 Kodeksu cywilnego, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Taką czynnością może być ustanowienie służebności.

Jeżeli zaś ta służebność miała by być ustanowiona na rzecz jakiejś osoby bliskiej (członka rodziny, konkubenta, nawet przyjaciela), domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Oczywiście tak się nie musi stać, ale jest taka potencjalna możliwość dlatego o tym wspominam.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »