Kategoria: Służebność przesyłu

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niejasny stan prawny urządzeń energetycznych na prywatnej działce

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 12-12-2018

Zakupiłem 10 lat temu działkę, stoi na niej budynek mieszkalny, działka jest ogrodzona. Są na niej również posadowione trzy słupy energetyczne, w tym jeden z transformatorem (linia energetyczna średniego napięcia) oraz podziemna linia niskiego napięcia. Czy należy mi się od przedsiębiorcy przesyłowego odpłatna służebność, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Muszę dodać, że nie sprawdzałem legalności posadowienia tych instalacji, ale ostatnio przedstawiciel przedsiębiorstwa zaproponował, żebym wystąpił z pismem o uregulowanie prawne urządzeń energetycznych na mojej działce. Trwa między nami spór o prawo dostępu do transformatora, czyli wejścia na mój teren. Są bardzo ugodowi, co daje mi do myślenia. W księgach wieczystych nie ma żadnych wpisów, a nie wiem, gdzie miałbym to jeszcze sprawdzać. Jak jest moja sytuacja?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Jestem usatysfakcjonowany udzieloną mi odpowiedzią. Zaspokoiła ona na każdej płaszczyźnie moje oczekiwania w zaistniałym problemie.
Hubert, 22 lata, pracownik biurowy
Zdecydowanie jesteście bardzo rzetelną i solidną firmą .Szybka i profesjonalna pomoc. Jestem pełna podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów.
Barbara
Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk
Witam, Dziękuję za szybką, dokładną i wyczerpującą odpowiedć. Jestem pod wrażeniem. 
Dorota
Jestem pod wrażeniem szybkiej i profesjonalnej pomocy. Koszt wstępnej usługi do przyjęcia, w którym uzyskałam dodatkowe wskazówki i informacje na pytania uzupełniające (bez dodatkowych opłat). 
Beata
Poradę prawną uzyskaną od Państwa, a konkretnie przez Panią Izabelę Nowacką-Marzelon, uważam oceniam bardzo wysoko. Porada ta pozwoliła mi zrozumieć całą złożoność zgłoszonego przeze mnie problemu w świetle wszystkich przepisów, jakie powinnam znać. Bardzo sobie cenię te wyjaśnienia i jestem rada, że udało mi się wpaść na trop tak kompetentnego zespołu prawników. Polecam ich wszystkim zainteresowanym.
Maria, 70 lat, emerytowana nauczycielka

Zacznijmy od prawdopodobnego założenia, że ta nieruchomość jest wolna od obciążenia służebnością (dotyczącą odnośnych urządzeń, w tym instalacji). Pan – jako właściciel nieruchomości – jest władny ustanowić służebność (aktualnie chodzi o służebność przesyłu) na rzecz przedsiębiorstwa, będącego właścicielem odnośnych instalacji. Dla ustanowienia służebności wystarczy oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej, złożone w formie aktu notarialnego – art. 245 Kodeksu cywilnego (K.c.) w związku z art. 158 K.c. Do ustanowienia służebności (art. 285 i następne K.c.) może dojść w postępowaniu sądowym na żądanie podmiotu, na którego rzecz służebność miałaby zostać ustanowiona. W przepisach o służebności przesyłu (od art. 3051 do art. 3054 K.c.) przewidziano wprost, że ustanowienia służebności przesyłu na drodze sądowej jest uprawniony domagać się także właściciel nieruchomości (na której umieszczono lub ma dojść do umieszczenia należących do przedsiębiorstwa instalacji). Każda służebność – służebność gruntowa, służebność osobista, służebność przesyłu – może zostać ustanowiona odpłatnie albo nieodpłatnie.

W świetle obowiązującego prawa to odnośnemu przedsiębiorstwu (w skład którego wchodzą znajdujące się na Pańskim gruncie instalacje) może przysługiwać uprawnienie do ustanowienia służebności. Z uwagi na art. 3052 K.c., także Panu – jako właścicielowi nieruchomości – przysługuje uprawnienie do żądania ustanowienia służebności, ale tylko na drodze sądowej. Przesłanką takiego roszczenia jest odmowa przedsiębiorcy (do którego należą rzeczone instalacje) zawarcia umowy związanej z ustanowieniem służebności przesyłu; użyte w tym przepisie sformułowanie umowy o ustanowienie służebności przesyłu można uznać za dalekie od doskonałości – lepsze (z perspektywy prawnej konstrukcji służebności) byłoby wskazanie na odmowę zawarcia umowy związanej z ewentualnością ustanowienia służebności przesyłu. Ustawodawca mógł to ująć lepiej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niezależnie od jakości przepisów o służebności przesyłu, istotne znaczenie może mieć zażądanie przez Pana na piśmie, by przedsiębiorstwo energetyczne napisało jednoznacznie, czy zgadza się na zawarcie takowej umowy, czy też nie zgadza się; w kierowanym do nich wezwaniu wypadałoby wskazać termin oczekiwania na odpowiedź (np. miesięczny). Takie wezwanie może mieć duże znaczenie dla ewentualnego zażądania przez Pana na drodze sądowej ustanowienia służebności przesyłu. Proszę pamiętać o tym, by pisma w ważnych sprawach składać za pokwitowaniem przyjęcia (np. przez sekretariat) lub wysyłać listami poleconymi (i to z opcją „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”).

Nie można zupełnie wykluczyć także takiego wariantu, że w przeszłości służebność została ustanowiona; także w przedsiębiorstwach zdarzają się pomyłki, więc ich „niepewność” (ogólnie rzecz ujmując) może być jedynie wskazówką co do tego, że zapewne służebności nie ustanowiono. Niestety, ustawodawca wciąż utrzymuje dowolność wnioskowania o ujawnienie służebności w księdze wieczystej – praktycznie rzecz biorąc, podstawowe znaczenie ma wpis w dziale III księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości obciążonej. Dość wiele służebności nie zostaje ujawnionych (np. z chęci „oszczędzenia pieniędzy” na opłatach sądowych), przez co faktycznie tracą na znaczeniu zasady właściwe księgom wieczystym (określone w ustawie o księgach wieczystych i hipotece). Zdarza się niekiedy, że nabywca nieruchomości o służebności dowiaduje się po jej nabyciu (np. po dokonaniu zakupu). O ile napowietrzne linie (energetyczne lub telekomunikacyjne) na ogół łatwo jest zauważyć (a więc np. można zapytać o to, czy doszło do ustanowieni służebności), to w przypadku instalacji podziemnych sprawa jest o wiele trudniejsza. Niekiedy zbywca nieruchomości (np. sprzedający) „zapomina” powiadomić nabywcę (np. kupującego) o tym, że nieruchomość obciążono służebnością (czasami zaś „zapomnienie” dotyczy „tylko” wcześniejszego przyjęcia jednorazowego wynagrodzenia za ustanowienie służebności). Dawniej różne instalacje – zwłaszcza linie energetyczne (szczególnie w okresie elektryfikacji) –budowano często „po prostu” (w tym bez liczenia się z zagadnieniami własnościowymi). Niekiedy nawet trudno się temu dziwić. Głównie w warunkach wiejskich stan posiadania tak bardzo odbiegał od własności, że uchwalono ustawę z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych; tak zwane przyłączenie do prądu było ważniejsze od „szukania właściciela” gruntu. Teraz zaś ustawodawca ułatwia (np.: przedsiębiorcom energetycznym lub telekomunikacyjnym lub deweloperom) „wejście na cudzy grunt (bez ustanawiania służebności). Co więcej, niekiedy dochodzi do zbywania gruntów np. z podziemnymi cysternami (co zataja się przed nabywcą).

Przepisy prawne z zakresu nieruchomości są na tak bardzo niskim poziomie, że w niektórych sytuacjach trudno wskazać dobre rozwiązania. Niestety, nawet trudno dostrzec rzeczywistą wolę naprawy stanu prawnego – zwłaszcza w sposób kompleksowy. Służebności gruntowe (art. 285 i następne K.c.) uregulowano w sposób właściwy „stosunkom wiejskim” – i to sprzed ponad połowy stulecia. Wprawdzie w poprzednim dziesięcioleciu wprowadzono przepisy o służebności przesyłu, ale (jak wspomniałem) także one są dalekie od ideału – a ponadto do służebności przesyłu odpowiednie zastosowanie mają przepisy o służebnościach gruntowych. Nadal brak nawet odgórnych (oficjalnych, urzędowych) stawek odpłatności za korzystanie z cudzych gruntów w sposób właściwy służebności – to jest w przypadku ustanowienia służebności albo w przypadku posiadania służebności (w rozumieniu art. 352 K.c.). Bez takich tabel strony (np. właściciele gruntów i przedsiębiorstwa) toczą – także przed sądami – spory o wysokość wynagrodzenia; rzeczoznawcy majątkowi (sporządzający operaty szacunkowe) potrafią przedstawiać różne wyliczenia (na tak zwanym wolnym rynku dość często, także w przypadku tak zwanych zawodów wolnych, pamięta się o tym, kto płaci oraz jaki ma interes w określonym „układzie sytuacyjnym”). Jeżeli wartość wynagrodzenia ustalana jest w postępowaniu sądowym, to koszty są wyższe, bo wynagrodzenia biegłych sądowych często są wyższe od cen rynkowych za analogiczne usługi specjalistyczne. Można spotkać propozycje lub oferty pośredników od „uzyskiwania odszkodowań za służebności”, ale warto pamiętać o tym, że działają oni w celu zarobkowym (by samemu zarobić) – należy więc także w takim przypadku bardzo dokładnie czytać umowy (w tym odnośnie do wysokości wynagrodzenia oraz za co wynagrodzenie przysługuje i kiedy powinno zostać wypłacone).

Ogólnie rzecz biorąc, większość typowych – bez specjalnego wykształcenia lub odpowiedniej biegłości – właścicieli gruntów może się czuć nawet „przegrana” już na początku relacji z przedsiębiorstwami, których instalacje przebiegają lub mogą przebiegać przez ich grunty. Same przedsiębiorstwa dość często – w ramach „logiki kapitalizmu” – ograniczają koszty; np. niewielu pracowników zostaje wyznaczonych do zajmowania się relacjami z właścicielami nieruchomości lub są to ludzie bez odpowiedniego przeszkolenia (to może dodatkowo osłabiać motywację wielu ludzi).

Daleki jestem od zniechęcania Pana. Po prostu informuję o realiach, by łatwiej było Panu opracować właściwą strategię działania. Trudno dawać szczegółowe wytyczne. Jednak sprawa powinna trafić (nawet w ramach zawezwania do próby ugodowej) na drogę sądową przed końcem tego roku. Chodzi o doprowadzenie do przerwania biegu przedawnienia (art. 123 K.c.) – szczególnie w odniesieniu do roszczeń za okresy dawniejsze.

Proszę zastanowić się nad tym, czy Pan wolałby otrzymać wynagrodzenie jednorazowo, czy też pozyskiwać je cyklicznie (np. raz do roku). Jednorazowa wypłata może wydać się atrakcyjna (choć także w jej przypadku trzeba pamiętać o opodatkowaniu). Jednak w perspektywie wieloletniej mogłaby okazać się kłopotliwa. Przynajmniej z dwóch względów. Pierwszym jest ewentualność zbycia nieruchomości – wypadałoby nabywcę (np. kupującego) powiadomić o uzyskaniu jednorazowego wynagrodzenia; chociażby z uwagi na ryzyko późniejszych sporów (np. żądania obniżenia ceny lub obwiniania o oszustwo, co też czasem się zdarza). Drugą okolicznością są „koszty podatkowe”. Co po nawet wysokim wynagrodzeniu jednorazowym, skoro co roku właściciel nieruchomości jest zobowiązany płacić podatek (np. podatek od nieruchomości) – realnie zmniejszający znaczenie wynagrodzenia? Zasadne może być oddzielenie od siebie wynagrodzenia (czyli przewidzianego w art. 140 K.c. pożytki z rzeczy własnej właściciela gruntu) od refundacji stosownej części „kosztów podatkowych”. Niekiedy względy praktyczne przemawiają np. na rzecz domagania się zmian w przebiegu instalacji (np. zamiana linii napowietrznej na linię podziemną), z czym może wiązać się ograniczenie żądań finansowych – szczególnie dotyczących rzeczywistego odszkodowania (np. za utratę możności zyskownego zagospodarowania działki), od którego warto odróżniać wynagrodzenie (to jest pożytek).

Księga wieczysta (do sprawdzenia np. pod jednym z niżej wskazanych adresów sieciowych) może pomóc w zorientowaniu się, czy wcześniej ustanowiono służebność przesyłu. Jednak mogło nie dojść do ustanowienia służebności. Rzeczoznawca majątkowy może wykonać dla Pana odpłatnie operat szacunkowy – ze względów praktycznych mogłoby się przydać zażyczenie sobie wyceny realistycznej (by uniknąć zbędnych sporów z przedsiębiorstwem energetycznym). Przez jakiś czas można zastanawiać się nad zagadnieniami finansowymi, jednak proponuję, by wyznaczony przez Pana termin oczekiwania na odpowiedź dotyczył najpóźniej pierwszej połowy grudnia. Gdyby nawet Pan nie zdecydował się na wytoczenie powództwa, to – w celu doprowadzenia do przerwania biegu przedawnienia roszczeń (art. 123 K.c.) – przed końcem tego roku należałoby skierować do sądu rejonowego (właściwego dla przedsiębiorstwa energetycznego) zawezwanie do próby ugodowej (wezwanie powinno zawierać propozycje ugody). Takie wezwanie – od art. 184 do art. 186 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) w związku z artykułami: 917 oraz 918 K.c. – objęte jest niską opłatą sądową.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Służebność przesyłu linii wysokiego napięcia a zgoda na pas technologiczny

Przez obszar mojej nieruchomości (ok. 3 ha) przebiegać ma linia wysokiego napięcia (110kV). Grunt stanowi działkę zagospodarowaną na cele leśne w trybie przepisów aktualnie nieobowiązującej ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (Dz. U. Nr 73, poz. 764 z późn. zm.). Rośnie na niej prawie 20-letni las. Czy muszę wyrazić zgodę na pas technologiczny o szerokości 22 m dla budowy tej linii w ramach służebności przesyłu? Zaproponowałem drobne poprawki do umowy, ale inwestor nie dał odpowiedzi przez 6 miesięcy. Czy ma prawo narzucić umowę służebności właścicielowi lasu? W chwili obecnej inwestor naciska, aby podać kwotę za służebność przesyłu, ale nie odpowiedział na korektę porozumienia. Załączam pisma w sprawie. Co powinienem teraz zrobić?

Czy mam prawo nie zgodzić się na postawienie słupa energetycznego na polu?

Jestem rolnikiem. Energetyka rozbudowuje linię energetyczną średniego napięcia. Planują postawić słup energetyczny na moim polu. Czy mam prawo się nie zgodzić? Czy energetyka może wejść bezprawnie na moje pole? Czy należy mi się jakieś odszkodowanie z tego tytułu?

Przesunięcie słupa do granicy działki a pokrycie kosztów przez energetykę

Od niedawna jestem właścicielem działki, przez którą biegnie linia niskiego napięcia. Obecnie jestem na etapie rozmów z energetyką na temat zmiany lokalizacji słupa, czyli przesunięcia go do granicy działki, gdyż teraz znajduje się on na środku. W odpowiedzi usłyszałem, że jest taka możliwość, ale koszty będą po mojej stronie. Czy faktycznie tak musi być? Nie wiem, jak dawno temu postawiono ten słup i gdzie takich informacji szukać. Poprzedni właściciel też nie jest w stanie określić, od kiedy ten słup stoi. Nie wygląda na nowy. W księdze wieczystej brak jakichkolwiek wzmianek o służebności. Czy w tej sytuacji istnieje szansa na odszkodowanie, ewentualnie na pokrycie kosztów przesunięcia słupa przez energetykę?

Czy mogę się sprzeciwić ustanowieniu służebności przesyłu na mojej działce?

Przedsiębiorca przesyłowy (branża telekomunikacyjna) zawnioskował do sądu o ustanowienie służebności przesyłu na mojej działce. Czy mogę nie wyrazić zgody na tę służebność i jakie byłyby tego skutki? Czy sąd może narzucić mi służebność przesyłu? Jeśli się nie zgodzę, czy przedsiębiorca będzie musiał wykopać i usunąć światłowód z mojej działki?

Nieczynna linia podziemna uniemożliwiająca zabudowę

W 2010 r. nabyłem od gminy działkę budowlaną. Z powodu niewiedzy z załączonej mapki nie odczytałem, że przez obszar nieruchomości przebiega nieczynna podziemna linia niskiego napięcia zasilająca nieczynne urządzenie hydrotechniczne gminy. Chciałbym się budować, ale linia uniemożliwia postawienie budynku. Wójt na moje pismo w tej sprawie odpowiedział, że przełożenie linii leży po mojej stronie. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Czy mam prawo naliczyć gminie należność za służebność i w jakiej wysokości?

Szanse na usunięcie lub przesunięcie słupa energetycznego

Posiadam słup energetyczny na działce, w księdze wieczystej brak jest jakiegokolwiek wpisu o służebności. Zależy mi na usunięciu go z mojej działki, albo przesunięciu o 4-5 m. Jakie są na to realne szanse?

Postawienie nowego słupa i przestawienie istniejącego przez zakład energetyczny bez zgody

Jest ustalona służebność przesyłu na liniach energetycznych. Przedsiębiorstwo bez zgody właściciela działki chce postawić dodatkowy nowy słup i przesunąć w inne miejsce istniejący (na pasie służebności przesyłu). Czy może to zrobić bez zgody właściciela, mimo że w postanowieniu sądu są tylko podstawowe prawa, w tym do modernizacji? Dla mnie to nie modernizacja, nie przebudowa, tylko rozbudowa.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »