Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Otrzymanie domu w darowiźnie - jakie obowiązki wobec mieszkańców?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 18-06-2021

Moi dziadkowie chcą przepisać swój dom z działką na mnie i na swojego syna, czyli mojego wujka – po połowie. Ja jestem synem ich zmarłej córki, więc obaj jesteśmy jedynymi spadkobiercami dziadków. Wujek z nimi mieszka w tym domu, niestety jest alkoholikiem i z tego powodu mam wątpliwości co do przyjęcia połowy domu, gdyż obawiam się, że będę musiał płacić za niego rachunki. Proszę o informacje jakie będę miał obowiązki wobec mieszkańców domu. Jakie jest prawo w tym zakresie? Czy będę musiał zapewnić mu media (prąd, wodę), nawet jeśli umowy z dostawcami będą na niego? Gdyby on w przyszłości zamierzał sprzedać lub wynająć swoją połowę domu, czy będzie do tego potrzebował mojej zgody? Gdyby na przykład wynająłby komuś swoją połowę, czy mam obowiązek zapewnić lokatorom media, jeśli nikt nie będzie uiszczał rachunków?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otrzymanie domu w darowiźnie - jakie obowiązki wobec mieszkańców?

Wyodrębnienie odrębnych mieszkań w budynku mieszkalnym

Przepisanie „połowy domu”, jak Pan to określa, to zapewne przepisanie udziałów w nieruchomości po 1/2 Panu i drugiej wspomnianej osobie. Nie można bowiem przepisać czegoś, co nie jest przedmiotem wyodrębnionej własności. Jedyny wyjątek byłby wtedy, kiedy dom składałby się z dwóch odrębnych lokali, wydzielonych prawnie, administracyjnie. Trzeba byłoby to po prostu przeprowadzić wcześniej (dziadkowie musieliby to zrobić przed dokonaniem darowizn). Aby wyodrębnić w domu dwa odrębne mieszkania, w pierwszej kolejności należy wystąpić do starosty z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu. Do wniosku należy dołączyć dokumentację techniczną (inwentaryzacyjną). Dokumentacja ta musi przedstawiać stan techniczny nieruchomości, rzuty poszczególnych kondygnacji budynku z zaznaczonym lokalem i pomieszczeniami przynależnymi. Potem dziadkowie musieliby aktem notarialnym ustanowić dwa odrębne lokale. Jest to zatem procedura sformalizowana i wymagająca przygotowania dokumentacji.

Współwłasność domu

W innym przypadku, czyli gdy nie ma odrębnych lokali (a tak jest w opisanej sprawie) dziadkowie mogę przekazać dom dwóm osobom jedynie w udziałach ułamkowych np. po 1/2. W takiej sytuacji będzie Pan jedynie współwłaścicielem domu – niestety z wszystkimi tego konsekwencjami. W kontekście tego, o co Pan pyta – odpowiedź na Pana pytanie kryje art. 207 Kodeksu cywilnego (K.c.), który najpierw zacytuję:

„Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”.

Mówiąc prościej – tak, będzie Pan odpowiadał za wszelkie opłaty, takie jak prąd, woda, podatek od nieruchomości i inne, które dotyczyć będą nieruchomości. Nie zostaną podpisane umowy na dostawy prądu czy wody na jedną tylko osobę – każde przedsiębiorstwo musi żądać tytułu prawnego do nieruchomości, bo obligują go do tego przepisy, zatem będzie żądać podpisu także Pana. Jako współwłaściciel będzie Pan w trybie art. 207 K.c. odpowiedzialny za zapłatę za media. Dodam jeszcze, że z perspektywy przedsiębiorstw przesyłowych będzie obojętne, który ze współwłaścicieli zapłaci należności, można je wszystkie egzekwować jedynie od jednego ze współwłaścicieli. Kwestie rozliczeń pomiędzy współwłaścicielami to już zupełnie inna sprawa. Jeżeli Pan zapłaci całość, to będzie Pan mógł żądać od wujka zwrotu połowy – nawet przed sądem.

Sprzedaż lub wynajęcie domu będącego współwłasnością

Jeżeli chodzi o sprzedaż – wujek będzie mógł sprzedać swój udział, ale bardzo trudno będzie mu znaleźć kupca na taki udział, a na sprzedaż całego domu potrzebna będzie Pańska zgoda. W myśl art. 199 K.c. w wypadku sprzedaży potrzeba jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Wujek będzie mógł wynająć część domu, jeżeli wydzielicie na przykład piętra do korzystania, ale oczywiście będzie mógł wynająć tylko jego piętro. Co do całości budynku powinien, co prawda, mieć Pana zgodę, ale najem – w przeciwieństwie do sprzedaży, która musi mieć formę aktu notarialnego – nie jest obwarowany takim rygorem, więc jeżeli współwłaściciel „wpuści” lokatora do budynku, to niestety zrobi to nawet bez Pana zgody. Ustalanie w drodze powództwa, że umowa najmu jest nieważna, bo została zawarta bez Pana zgody, to czas od roku do dwóch i trzeba liczyć się z koniecznością tolerowania tego stanu rzeczy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »