Kategoria: Służebność drogi

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Powództwo o naruszenie posiadania służebności

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 19-06-2015

Otrzymałem służebność dojazdu do nieruchomości jeszcze od poprzedniego właściciela (była warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę, została sporządzona na piśmie i złożona z dokumentacją budowlaną do starostwa). Nowy właściciel działki, pomimo moich wyjaśnień, nie przyjmuje tego do wiadomości. Postawił płot w linii rozgraniczającej i nie mam możliwości korzystać z tej służebności, moja droga dojazdowa jest za wąska. Co robić?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Jestem usatysfakcjonowany udzieloną mi odpowiedzią. Zaspokoiła ona na każdej płaszczyźnie moje oczekiwania w zaistniałym problemie.
Hubert, 22 lata, pracownik biurowy
Zdecydowanie jesteście bardzo rzetelną i solidną firmą .Szybka i profesjonalna pomoc. Jestem pełna podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów.
Barbara
Zapoznałam się z opiniami osób, które wcześniej korzystały z usług.  Wszystkie zachęcają do skorzystania z usług prawników udzielających porady. Można zapoznać się z ceną za usługę. Porady są wyczerpujące, zrozumiałe, można zadawać dodatkowe pytania. Odpowiedzi udzielane są szybko. Ceny za usługi są przystępne.
Joanna, 59 lat, nauczycielka
Uzyskałam bardzo rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi .Polecam Serwis, który działa profesjonalnie.
Elżbieta, 62 lata, obecnie emerytka
Korzystając z portalu eporady24.pl otrzymałem wszelkie informacje ,co do pytań ,które mnie nurtowały i nie byłem samodzielnie ,w wyniku niedostatecznej wiedzy ,samodzielnie ich rozwiązać. Odpowiedzi były udzielone zarówno w formie profesjonalnej ( jeżeli chodzi o status prawny ) ,jak i ich forma była przejrzysta dla mnie ,jako zwykłego obywatela ,który oczekuje od osoby udzielającej takich porad jasnych i klarownych . Generalnie reasumując otrzymałem odpowiedzi na pytania ,które mnie nurtowały ,jeżeli chodzi o wypełnienie deklaracji podatkowych i dziękuję zarówno portalowi eporady24.pl jak i Panu Marcinowi Sądejowi za możliwość udzielenia takowych informacji w sposób przystępny dla mnie, jako zwykłego obywatela.
Piotr, 39 lat
Opinia jest wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem ze wskazówkami do działania. Firmę, tryb obsługi i Panią prawnik polecam bardzo.
Anatol, 59 lat, nauczyciel akademicki
Serdecznie dziekuje za pomoc i rzetelna analize mojego problemu
Urszula
Szybko uzyskałam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania w tym wątku. Dowiedziałam się wszystkiego, co jest mi potrzebne do załatwienia sprawy zgodnie z prawem i korzystnie dla mnie i mojej rodziny. 
Joanna, nauczycielka, 59 lat
Zrozumienie petenta i doradztwo czytelne dla przeciętnego zjadacza pieczywa.
Wiesio, 61 lat, fotograf
Otrzymałem fachową pomoc. Polecam ten serwis. Po zadaniu pytania miałem możliwość konsultacji z prawnikiem email ,który rzetelnie pomógł mi rozwiać wszystkie wątpliwości.
Łukasz, krojczy, 28 lat
Dziękuję, tym razem zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość i obszerność odpowiedzi. Liczę, że ten standard zostanie utrzymany - nie zawsze tak bywało. Pozdrawiam
Jarosław
 Jestem bardzo zadowolony z korzystania z ePorady24 Dziękuję za szybką, rzeczową i zrozumiałą odpowiedź. 
Dariusz
Dziękuję za poradę prawną udzielaną przez adw. Katarzynę Berede. Jestem z porady zadowolona.
Ewa
Bardzo pomocny serwis. Po zadaniu pytania otrzymałem błyskawiczną odpowiedź i propozycję konsultacji ze specjalistą w mojej sprawie. W moim przypadku była to Pani Wioletta, która bardzo analitycznie przedstawiła mi perspektywę prawną mojej sprawy i miałem możliwość szerszej konsultacji nie ograniczającej się tylko do jednej odpowiedzi. Doceniam to w szczególności, gdyż była to sobota wieczorem, za co serdecznie dziękuję Pani Wiolettcie i Waszemu serwisowi. Mimo, że opinia w sprawie była dla mnie negatywna, dzięki Wam zyskałem świadomość innej perspektywy prawnej. 
Robert, projektant
Bardzo profesjonalna i szybka pomoc. polecam!! bardzo dobrze opisana umowa najmu okazjonalnego jeszcze raz polecam
Damian, 34 lata
Wszystko na najwyższym poziomie wszystko jasno określone
Żaneta, własna działalność, 44 lata
Kompetentni prawnicy udzielający wyczerpujących odpowiedzi na zadane im pytania. Polecam jak najbardziej.
Natalia, 28 lat
Korzystam od wielu lat z usług Państwa prawników ( ePorady24.pl) i zawsze otrzymuje fachowe, bardzo szczegółowe omówienia swoich pytań. Zadaj też pytania dodatkowe, czasem po długim czasie i zawsze otrzymuje odpowiedź. Jestem bardzo zadowolony:) Polecam !!
Krzysztof, 48 lat
Odpowiedz bardzo wyczerpująca i ogarniająca cały temat - mimo, iż część przepisów było mi znane. Przekaz zrozumiałym językiem. 
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolona z usługi .Otrzymałam błyskawiczne wycenę usługi i odpowiedz.
 
Janina
Rzetelna,szybka odpowiedź na moje pytanie bardzo mi pomogła w egzekwowaniu moich praw. Dziękuję i polecam.
Jolanta
Porada jak najbardziej pomocna za którą bardzo dziękuję
Beata
 Szybko, łatwo i konkretnie. Pańska odpowiedź rozwiewa wszystkie moje wątpliwości. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Bożena, pielęgniarka, 61 lat
 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ewa
Szybko i sprawnie, dokładna odpowiedź na zadane pytanie. Wyczerpujące odwołania do dotychczasowej wykładni i wyjaśnienia. 
Tomasz, programista, 27 lat
Jestem usatysfakcjonowana udzielonymi odpowiedziami na zadane kwestie,Szybko i kompetentnie .
Urszula, 57 lat, nauczyciel
Odpowiedzi były jasne i wyczerpujące a co bardzo ważne - wyjątkowo szybkie. Dziękuję bardzo
Henryk
Witam, Dziękuję za szybką, dokładną i wyczerpującą odpowiedć. Jestem pod wrażeniem. 
Dorota
Jestem pod wrażeniem szybkiej i profesjonalnej pomocy. Koszt wstępnej usługi do przyjęcia, w którym uzyskałam dodatkowe wskazówki i informacje na pytania uzupełniające (bez dodatkowych opłat). 
Beata
Poradę prawną uzyskaną od Państwa, a konkretnie przez Panią Izabelę Nowacką-Marzelon, uważam oceniam bardzo wysoko. Porada ta pozwoliła mi zrozumieć całą złożoność zgłoszonego przeze mnie problemu w świetle wszystkich przepisów, jakie powinnam znać. Bardzo sobie cenię te wyjaśnienia i jestem rada, że udało mi się wpaść na trop tak kompetentnego zespołu prawników. Polecam ich wszystkim zainteresowanym.
Maria, 70 lat, emerytowana nauczycielka

Skoro Pan pozwolił na ustawienie płotu na używanym przez siebie terenie (wprawdzie cudzym), to teraz jest wybór między następującymi sposobami zachowania: Pańskim ustępstwem, porozumieniem stron, orzeczeniem sądowym. To są uwagi ogólne, ponieważ należy sprawdzić rzeczywisty stan prawny.

Podstawowe znaczenie ma ustalenie, czy rzeczywiście doszło do ustanowienia służebności (w tym mającej służyć poruszaniu się). Służebności należą do szerszej kategorii ograniczonych praw rzeczowych – art. 244 i następne Kodeksu cywilnego (K.c.). Takie prawa nazywa się również „prawami na rzeczy cudzej”, ponieważ one ograniczają zakres uprawnień właścicielskich (ogólnie ujętych w art. 140 K.c.); inna osoba (w rozumieniu art. 140 K.c.) jest uprawniona korzystać z rzeczy obciążonej (np. służebnością lub użytkowaniem), a właściciel takiej rzeczy ma obowiązek znosić korzystanie (w określonym zakresie) z jego rzeczy przez uprawnioną inną osobę. Dla ustanowienia niektórych ograniczonych praw rzeczowych (w tym służebności każdego rodzaju) niezbędna jest forma aktu notarialnego (art. 245 K.c. w związku z art. 158 K.c.) – jest to wymóg formy prawnej pod rygorem nieważności (art. 73 K.c.). Ewentualnie może dojść do ustanowienia służebności na podstawie orzeczenia sądu – chodzi o tak zwane zastępcze oświadczenie woli (w rozumieniu art. 64 K.c.); sąd może również określać wysokość oraz sposób płacenia (jednorazowo lub okresowo) wynagrodzenia za korzystanie z cudzej nieruchomości (w takich przypadkach często powołuje się biegłych sądowych, co zwiększa koszty postępowania sadowego).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Administracja budowlana najczęściej wymaga czegoś takiego jak „prawo dysponowania nieruchomością do celów budowlanych” oraz – zwłaszcza w przypadku potrzeby zapewnienia dojazdu – jakiegoś oświadczenia o tym, że jest (a przynajmniej może być) zapewniony dostęp do drogi publicznej. Można dodać, że decyzje administracyjne w sprawie zjazdów z dróg publicznych na nieruchomości (art. 46 K.c.) wydają zarządcy takich dróg, a opłaty za samowolę są wysokie.

Z całą pewnością starostwa lub inne organa administracji publicznej są pozbawione uprawnień decydowania o służebnościach. Niekiedy administracja budowlana (zwłaszcza nadzór budowlany) wydaje przejściowe rozstrzygnięcia odnośnie do korzystania z nieruchomości (także cudzych), ale dotyczy to sytuacji nadzwyczajnych (np. katastrof budowlanych). Proszę sprawdzić, jaką treść i formę ma oświadczenie byłego już właściciela tamtej nieruchomości.

Tak zwana zwykła forma pisemna mogła wystarczyć organowi administracji budowlanej w postępowaniu dotyczącym odnośnej inwestycji budowlanej. Niewątpliwie jednak taka forma nie pozwala – niezależnie od treści dokumentu – na ustanowienie służebności; skoro jest ustawowy wymóg formy aktu notarialnego, to typową sankcją (art. 73 K.c.) jest nieważność czynności prawnej, złożonej z pogwałceniem obowiązku zachowania określonej formy szczególnej (niż tak zwana zwykła forma pisemna). Gdyby w czasie sprawdzania – czy to w Pańskich zasobach, czy w zasobach administracji budowlanej (np. w archiwum starostwa) – okazało się, że doszło do ustanowienia służebności (to jest przy zachowaniu wymogu formy aktu notarialnego), to Pan mógłby samodzielnie zawnioskować o ujawnienie (wpisanie) służebności do właściwych ksiąg wieczystych; prowadzonych zarówno dla nieruchomości władnącej, jak i dla nieruchomości obciążonej (tej terminologii używa ustawodawca w art. 285 i następnych K.c.).

Jeżeli już została ustanowiona służebność, to zaistniałą sytuację można uznać za naruszenie uprawnień każdorazowego właściciela nieruchomości władnącej do korzystania (w określonym służebnością zakresie) z nieruchomości obciążonej. W takim stanie rzeczy dopuszczalne byłoby wystąpienie – na zasadzie analogii – z powództwem na podstawie przepisów o ochronie własności; takich roszczeń dotyczy głównie treść artykułu 222 K.c.:

„§ 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

Wprost chodzi o roszczenia, mające służyć ochronie uprawnień właścicielskich, jednak sam ustawodawca dopuścił korzystanie z nich odpowiednio (czyli przez analogię) przez najemców (art. 690 K.c). W takim stanie rzeczy dopuszczalne staje się odpowiednie korzystanie z takich rozwiązań przez osobę uprawnioną z tytułu służebności. Powtarzam i podkreślam, że może to mieć miejsce wyłącznie w przypadku ustanowienia służebności – sama tak zwana zwykła pisemna wyklucza możliwość ustanowienia służebności.

Ewentualne relacje między zbywcą i nabywcą tamtej nieruchomości to ich sprawa – być może także spór prawny (np. dotyczący rozliczeń). Proszę unikać prób sprowadzania dyskusji lub sporu na manowce. Proszę koncentrować się na tym, co dotyczy samej sprawy.

Warto zwrócić uwagę także na zagadnienie posiadania; dzieli się ono na: samoistne oraz zależne – oba rodzaje ustawowo określono w artykule 336 K.c., stanowiącego: „Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”. Choć posiadanie w Polsce jest traktowane jako stan faktyczny (a nie stan prawny), to jednak pozostaje ono pod ochroną prawa – przed bezprawnym naruszaniem.

Jeżeli nawet nie została wcześniej ustanowiona służebność, to Pan korzystał z tamtej nieruchomości w sposób właściwy wykonywaniu służebności, a więc (w określonym stopniu) Pan stał się posiadaczem tamtej nieruchomości. Ponieważ wykonywanie służebności (ustanowionej) oznacza posiadanie zależne nieruchomości obciążonej, to również w takich sytuacjach może chodzić o posiadanie zależne. Jeśli nie przysługuje Panu (a właściwie każdorazowemu właścicielowi Pańskiej nieruchomości) służebność gruntowa, to mogło mieć miejsce coś, co nazywa się „posiadaniem służebności”. Artykuł 352 K.c. brzmi:

„§ 1. Kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem służebności.

§ 2. Do posiadania służebności stosuje się odpowiednio przepisy o posiadaniu rzeczy”.

Skoro Pan dotychczas – a zwłaszcza niezwłocznie po zaistnieniu utrudnień – nie skorzystał z legalnej obrony koniecznej lub z legalnej samopomocy (co dopuszcza się artykułem 353 K.c.), to prawdopodobnie jest jeszcze szansa na wytoczenie powództwa o ochronę posiadania, co może mieć odpowiednie zastosowanie w przypadku naruszenia posiadania służebności.

Artykuł 344 K.c. stanowi:

„§ 1. Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.

§ 2. Roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia”.

Zakładam, że do wybudowania odnośnego ogrodzenia doszło niedawno i jest jeszcze dopuszczalne wytoczenie powództwa o przywrócenie stanu pozwalającego na wykonywanie służebności (przypadku służebności) albo o przywrócenia stanu umożliwiającego posiadanie służebności. Takie powództwa dotyczą jedynie posiadania albo posiadania służebności. Do ustanowienia służebności – o ile jeszcze nie doszło do jej ustanowienia – dojść może przez złożenie w formie aktu notarialnego (!) oświadczenia woli przez właściciela tamtej nieruchomości albo na podstawie orzeczenia sądu.

W ewentualnym postępowaniu sądowym (a niekiedy nawet przed wytoczeniem powództwa) można wnioskować do sądu o dokonanie zabezpieczenia roszczenia – art. 730 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.). Jeżeli ustawiono masywne ogrodzenie, to może pojawić się problem z zabezpieczeniem, a zwłaszcza z jego wykonaniem przymusowym – komornik sądowy sam takich czynności nie wykonuje, a nie musi „liczyć się z groszem” na usługi odpowiedniej ekipy (skoro zapłaci ktoś inny, a najczęściej od wierzyciela pobiera się zaliczkę na poczet kosztów egzekucji).

Niezależnie od tego, czego będzie dotyczyło postępowanie przed sądem, zasadne może okazać się zawnioskowanie o przeprowadzenie dowodu z oględzin (art. 292 i następne K.p.c.), by sędzia miał możność bezpośrednio zetknąć się z terenem, którego spór dotyczy. Skoro istnieje jakaś droga (Pańskim zdaniem, za wąska), to może pojawić się spór o to, czy w ogóle zasadne jest w takim stanie rzeczy ustanowienie służebności drogi koniecznej, którą przewidziano w artykule 145 K.c.:

„§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy”.

Bardzo duże znaczenie może mieć (w takim przypadku) wynik sporu o znaczenie określenia odpowiedni dostęp. Wprawdzie teraz biegli sądowi często wskazują zasadność dróg wewnętrznych (także w ramach służebności) o szerokości 4 metrów albo więcej, ale duże znaczenie ma wykazanie potrzeby korzystania z drogi o określonej szerokości. Proponuję brać pod uwagę skorzystanie z opinii Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ liczne samochody strażackie są duże (w tym szerokie).

W ewentualnym sporze prawnym ważne będzie wywiązanie się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 K.c. oraz art. 232 K.p.c. Proponuję także odpowiednią aktywność, ponieważ bierność może zostać przez sąd potraktowana jako przejaw zgody z kimś innym (art. 230 K.p.c.).

Może Pan merytorycznie omówić sytuację z właścicielem tamtej nieruchomości. Być może uda się samodzielnie wypracować rozwiązania ugodowe (art. 917 i art. 918 K.c.). Do ugody mogłoby dojść również w związku z postępowaniem sądowym (zwłaszcza: od art. 1831 do art. 186 K.p.c.). Teraz można wezwać (w sposób dający się udowodnić) sąsiada do określonych zachowań.

W opisie stanu faktycznego brak informacji o tym, od jak dawna korzystał Pan z możliwości przejazdu przez tamtą nieruchomość. Wzmianka o starostwie wskazuje na to, że minęło najwyżej kilkanaście lat. Jednak na wszelki wypadek (gdyby to był okres sporo dłuższy) sygnalizuję, że ustawodawca przewidział możliwość nabycia służebności gruntowej przez zasiedzenie (art. 292 K.c. w związku z art. 172 i następnymi K.c.). Oczywiście, zasiedzenie służebności można rozważać tylko w przypadku, gdy jej nie ustanowiono (w sposób prawnie przewidziany).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością drogi lub przejazdu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Szerokość drogi służebnej

Na mojej działce ustanowiona jest notarialnie służebność dla przejazdu, przechodu, przegonu pasem 4,5 m szerokości na rzecz sąsiada. Sąsiad złożył dokumenty o pozwolenie na budowę w których jest zaznaczony w ramach 4,5 m służebności pas drogi utwardzony szerokości 3 m, a pozostała powierzchnia służebności potraktowana została jako zieleń (obszar biologicznie czynny). Przed uzyskaniem pozwolenia sąsiad przywiózł gruz celem utwardzenia całej powierzchni drogi służebnej. Problem polega na tym, że przy utwardzeniu drogi szerokości 3 m zostaje spełniony warunek o zachowaniu 60% powierzchni biologicznie czynnej, natomiast przy 4,5 m nie. Czy mogę się odwołać od wstępnego pozwolenia na budowę?

Starania o poprawę stanu drogi dojazdowej

Jestem właścicielką działki i korzystam ze służebności drogi. Właścicielka tej drogi nie zezwala na jej utwardzenie ani remont, a droga jest w fatalnym stanie i mam kłopoty z dojazdem. Co mogę zrobić od strony administracyjnej, by poprawić ten stan rzeczy?

Prawo do korzystania z drogi

Jestem właścicielem działki pod lasem. Droga dojazdowa do mojej działki jest prywatna, ma dwóch właścicieli – ja do nich nie należę. Mogę z niej korzystać, ale chciałabym to prawdo do korzystania z drogi jakoś zalegalizować, np. przez służebność. Czy to możliwe? Jak się za to zabrać?

Stawka odszkodowania po przejęciu drogi służebnej

Przez moją działkę została ustanowiona służebność przejazdu. Część działki zabrano pod realizację zjazdu na budowaną drogę, ustanawiając odszkodowania dla osób, które straciły prawo przejazdu. Przygotowano im też nową drogę. Jak powinna być naliczona stawka odszkodowania po przejęciu drogi służebnej dla jej użytkowników? Za 1 m2 określono 80 zł odszkodowania. Czy jest na to jakiś wzór?

Wykorzystują mój wjazd na posesję, co robić?

Mam swój wjazd na posesję, korzysta z niego grzecznościowo siostra, bo jej wjazd, choć wytyczony, nie jest jeszcze zrobiony. Z jej działką graniczy sąsiad, który ma służebność do wjazdu siostry, ale twierdzi, że gmina może mi kazać przepuszczać moim wjazdem i przez moją bramę wszystkich, którym on sprzeda działki. Ja nigdy żadnej służebności nie podpisywałem, ani zgody na przejazd moją bramą i wjazdem na posesję. Jak mogę się przed tym bronić?

Udostępnienie sąsiadowi przejazdu

Jestem właścicielką drogi, do której należą 3 moje działki, nie są one zamieszkałe. Sąsiad ma posesję przy mojej drodze, ale ma inną drogę dojazdową do swojej posesji. Z pewnych powodów chciałby zrobić sobie drugi wjazd na swoją działkę z mojej drogi i chce odkupić ode mnie służebność przejazdu. Droga nie jest utwardzona, zimą nie jest odśnieżana. Za jaką kwotę mogę odsprzedać sąsiadowi służebność drogi, co jest podstawą takiej wyceny w przypadku opłaty jednorazowej lub okresowej? Przez ile lat służebność na rzecz sąsiada może obowiązywać? Jakie warunki korzystania z drogi można zastrzec w umowie notarialnej, np. zakaz parkowania, sadzenia drzew itp.? Jaki jest zakres mojej odpowiedzialności w razie jakiegoś wypadku z powodu złego stanu drogi i czy można zastrzec ponoszenie odpowiedzialności przeze mnie z tego powodu?

Za wysoka miesięczna odpłatność za korzystanie z przejazdu

Jesteśmy wraz z czterema innymi osobami posiadaczami garaży (wieczyste użytkowanie) usytuowanych w jednym ciągu. Do garaży prowadzi droga, która należy do innej wspólnoty. W ostatnich dniach zwróciła się do nas w imieniu tej sąsiedniej wspólnoty kancelaria adwokacka z wezwaniem o ustanowienie służebności drogi koniecznej za wynagrodzeniem. Zaproponowano nam comiesięczną odpłatność za korzystanie z przejazdu. Cena jest stanowczo wygórowana, co wobec tego możemy zrobić?

Czy prawo przejazdu ustanowione między dwoma działkami obejmuje działkę trzecią?

Działki A, B i C są usytuowane wzdłuż jednej linii, jedna obok drugiej, w szeregu. Działka A jest obciążona nieodpłatną służebnością gruntową przejścia i przejazdu na rzecz działki B (ale nie na rzecz działki C). Działka B jest obciążona nieodpłatną służebnością gruntową przejścia i przejazdu na rzecz działki C. Obie służebności są wpisane do ksiąg wieczystych. Czy w tej sytuacji właściciel (użytkownik) działki C może przechodzić i przejeżdżać przez działkę A?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »