Wystąpienie do właściciela o udostępnienie pasa gruntu w celu skomunikowania działki

• Data: 2023-11-12 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Posiadam działkę budowlaną, muszę ją skomunikować z drogą publiczną. Jest do niej przejazd po cudzym pasie gruntu, używanym właśnie jako droga. Co zrobić, aby wystąpić do właściciela (który nie widzi problemu, aby ją udostępnić na drogę) o użyczenie drogi koniecznej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wystąpienie do właściciela o udostępnienie pasa gruntu w celu skomunikowania działki

Żądanie ustanowienia służebności drogowej

Zacznę od wyjaśnienia, że nie ma czegoś takiego jak użyczenie drogi koniecznej. Prawo cywilne pozwala jedynie na żądanie ustanowienia drogi koniecznej: jeśli próby polubowne są bezskuteczne, to na drodze sądowej. Artykuł 145 Kodeksu cywilnego (K.c.) wskazuje:

„§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.”

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Droga konieczna za wynagrodzeniem

Droga konieczna jest zatem ustanawiana za wynagrodzeniem, nie jest to użyczenie, które ma charakter darmowy. Oczywiście właściciel działki, przez którą droga ma prowadzić, może (ale nie musi) zgodzić się na bezpłatne zezwolenie na przejazd jego działką, ale gdy tego nie uczyni, to można do tego dochodzić wyłącznie przed sądem, licząc się z tym, że ustanowienie drogi koniecznej wymaga wynagrodzenia na rzecz właściciela działki przez którą przejazd, przechód ma się odbywać.

Wniosek do sądu kosztuje 200 zł, co wynika z art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Pozostaje więc Panu polubownie zwrócić się o zgodę na przejazd na piśmie (zawarcie umowy przed notariuszem, ale zapewne sąsiad będzie chciał za to opłaty i ma do tego prawo), a gdy mimo wezwania nie zechce tego uczynić – pozostaje wniosek do sądu. Wzywa Pan właściciela(i) działki, przez którą droga konieczna do Pana działki ma prowadzić.

Wniosek jest zasadny tylko i wyłącznie wtedy, gdy Pana nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »