Czy muszę opłacać pobyt męża matki w DPS-ie?

• Data: 2023-10-05 • Autor: Marek Gola

Moja mama miała rozdzielność majątkową ze swoim mężem. Trzy lata temu zmarła i zostawiła testament, w którym zapisała mi swoje mieszkanie. Umieściła też w nim zapis dożywotniej, bezpłatnej służebności mieszkania dla swojego męża. Obecnie jej mąż musi trafić do domu opieki. Czy będę musiała dopłacać do jego pobytu? Czy jest jakiś przepis, który mnie do tego obliguje? Czy będę musiała wynająć/sprzedać mieszkanie? Dodam, że ma on syna, który oświadczył, że nic nie będzie dopłacał, bo go nie stać. Czy w razie sprawy sądowej mogę zostać zmuszona do ponoszenia kosztów jako córka jego zmarłej żony (mama wyszła za mąż, gdy ja byłam już dorosła)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy muszę opłacać pobyt męża matki w DPS-ie?

Opłata za pobyt partnera matki w DPS-ie

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c., przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

Z uwagi na Pani wiek, kiedy mama zawierała związek małżeński, nie może być Pani traktowana nawet jako pasierbica byłego męża Pani mamy, ponieważ w chwili śmierci była już Pani wyłączona z władzy rodzicielskiej kogokolwiek, w tym także Pani mamy. Istotne jest to, że mieszkanie stanowiło własność Pani mamy (mimo obciążenia go służebnością), a zatem ma Pani pełne prawo rozporządzać nim wedle własnego wyboru. Zgodnie z art. 140 K.c. „W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”. Musi Pani jednak pamiętać, że mieszkanie obciążone jest służebnością, co powoduje, że cena, którą Pani uzyska na „wolnym rynku”, będzie stosunkowo niewielka w stosunku do rzeczywistej wartości tego mieszkania. Musi mieć Pani bowiem świadomość, że to nie Pani, a mieszkanie jest obciążone służebnością. Domyślając się, że stan zdrowia byłego męża Pani mamy nie jest zbyt dobry, na Pani miejscu odczekałbym ze sprzedażą aż do jego śmierci. Wówczas służebność wygasa z mocy prawa. Zgodnie z art. 299 K.c. „służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego”.

W chwili gdy były mąż Pani mamy trafi do DPS-u, Pani jako córka mamy w żaden sposób niespokrewniona z tym mężczyzną nie będzie zobowiązana do zapłaty za jego pobyt w DPS-ie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »