Wygaśnięcie ograniczonego prawa rzeczowego

• Autor: Marek Gola

Przed 4 laty rodzice zapisali mnie – swojej córce aktem notarialnym dom, równocześnie ustanawiając na swoją rzecz służebność mieszkania (dwa pokoje) i na rzecz mojego brata (1 pokój). To „ograniczone prawo rzeczowe” zostało wpisane do księgi wieczystej. Wkrótce po tym brat założył własną rodzinę i wyprowadził do swojego, nowo wybudowanego domu. Chciałabym korzystać z pokoju, który zajmował brat, lecz chcę to najpierw uregulować prawnie. Nie spodziewam się sprzeciwu ze strony brata. Co należy zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ograniczone prawo rzeczowe w postaci służebności mieszkania wpisane zostało do księgi wieczystej w dziale III.

Istotne znaczenie w Pani sprawie ma przepis art. 246 K.c. zgodnie z którym:

§ 1 Jeżeli uprawniony zrzeka się ograniczonego prawa rzeczowego, prawo to wygasa. Oświadczenie o zrzeczeniu się prawa powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej.

§ 2. Jednakże gdy ustawa nie stanowi inaczej, a prawo było ujawnione w księdze wieczystej, do jego wygaśnięcia potrzebne jest wykreślenie prawa z księgi wieczystej.

 

Innymi słowy, koniecznym byłoby udanie się do kancelarii notarialnej celem złożenia przez brata oświadczenia o zrzeczeniu się ograniczonego prawa rzeczowego, tj. służebności mieszkania opisanej w dziale III Księgi Wieczystej.

Jak podkreśla się w literaturze „oświadczenie w tym przedmiocie powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej i jest skuteczne z chwilą dotarcia tego oświadczenia do adresata (art. 61 K.c.). Zgoda właściciela przedmiotu obciążonego nie jest w tym wypadku potrzebna (tak: B. Ziemianin, K.A. Dadańska, Prawo rzeczowe, 2012, s. 150)”*.

 

Dysponując takim oświadczeniem, może Pani złożyć do sądu rejonowego prowadzącego księgę wieczystą dla Pani nieruchomości wniosek KW-WPIS o wykreślenie z działu III ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności osobistej.

Służebność osobista wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć. Innymi słowy, jeżeli nie chciałaby Pani podejmować żadnych kroków i czekać na wygaśnięcie służebności z mocy prawa – to koniecznym byłoby odczekanie 10 lat.

 

Nadto jeżeli brat nie wyraziłby zgody na tego rodzaju oświadczenie, to na mocy art. 295 K.c. w zw. z art. 297 K.c. może Pani wystąpić do sądu z powództwem o zniesienia służebności bez wynagrodzenia. Zgodnie z art. 295 K.c., który ma zastosowanie także do służebności osobistych, jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia. Skoro Pani brat wyprowadził się do swojego domu, to nie ulega wątpliwości, że służebność straciła dla niego wszelkie znaczenie, albowiem potrzeby mieszkaniowe są przez brata zaspokajane w jego własnym domu.

*Katarzyna A. Dadańska, Komentarz do art. 246 Kodeksu cywilnego, 2012.09.01.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »