Zobowiązanie do płacenia czynszu przez służebników

• Autor: Marek Gola

Rodzice kilka lat temu przepisali mi mieszkanie umową darowizny z ustanowieniem służebności mieszkania. Umówiliśmy się (poza umową), że będą płacić czynsz i media, czego nie robią. Dług rośnie, a ja obawiam się komornika. Czy mogę zrzec się mieszkania na rzecz rodziców? Albo czy jest jakieś inne wyjście?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. Z treści Pana pytania wynika, że Pana rodzice umową darowizny przenieśli na Pana mieszkanie, obciążając je prawem służebności. Zgodnie z aktem notarialnym „obdarowany ustanawia na życzenie i rzecz darujących rodziców bezpłatną i dożywotnią służebność mieszkania polegająca na prawie korzystania z przedmiotowego lokalu mieszkalnego w dotychczasowym zakresie oraz zobowiązuje się do opieki nad nimi, a uprawnieni wyrażają na to zgodę”.

Z treści aktu notarialnego wynika zatem, że właścicielem mieszkania jest Pan i to na Panu spoczywa obowiązek pokrywania wszelkich kosztów związanych z jego utrzymaniem. Zgodnie z art. 298 K.c. zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Mając na uwadze powyższe, wyraźnie wskazać należy, iż zakres jest określany zapisami aktu notarialnego. Analiza tego prowadzi do wniosku, że rodzice mogą zamieszkiwać w mieszkaniu za darmo i nie są zobowiązani do łożenia na jego utrzymanie.

Zasadne jest nadto wskazanie, iż zgodnie z art. 897 K.c. „jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych”. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku, zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Zrzeczenie się prawa do mieszkania z powrotem na rodziców wymaga ich zgody. Bez ich zgody nie jest Pan w stanie zrobić nic.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »