Nieodpowiednie zachowanie uprawnionego do służebności

• Data: 2024-06-19 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Przez część mojej działki (spadek po dziadkach) ustanowiona jest służebność jak w załączniku. Działka, dla której ustanowiono służebność, ma nowego właściciela, który bez porozumienia ze mną, wykorzystując moją nieobecność (nie mieszkam tam, a tylko korzystam z posesji w formie rekreacyjnie), wysypał tę część posesji kamieniem w celu utwardzenia gruntu (był tam trawnik). Utrudnia mi to koszenie. Zbudował też po moim budynku instalację światłowodową (również bez uzyskania mojej zgody), instalacja wykonana przez Orange. Jak wnieść protest do operatora? Nie zamyka też bramy wjazdowej. Miałem już uszkodzoną przez wandali elewację budynku oraz próbę włamania, wybite okno. Co mogę zrobić w przypadku takiego nieodpowiedniego zachowania uprawnionego do służebności?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieodpowiednie zachowanie uprawnionego do służebności

Samowolne zachowania

Bez Pana zgody, uprawniony do służebności nie miał prawa nawieźć kamieni. Jeśli utwardzenie drogi było konieczne do korzystania ze służebności, mógł to zrobić w porozumieniu z Panem. Ale nie ma prawa do samowolki w tym zakresie.

Przepisy prawa nie regulują tych kwestii wprost. Jednak w art. 288 Kodeksu cywilnego ustawodawca nakazuje, by służebność gruntowa była wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Zgodnie z art. 287 „zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych”, oraz art. 289, w myśl którego „w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej”.

Służebność nie przenosi praw do nieruchomości obciążonej, a jedynie daje prawo do korzystania z niej w pewnym zakresie przez każdorazowego właściciela nieruchomości władnącej. 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie problemów

Proszę wezwać uprawnionego do przywrócenia stanu poprzedniego pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową. Co do światłowodu – to zapewne stanowi on własność operatora. To do niego należy zwrócić się z zadaniem usunięcia kabla i żądaniem opłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości. 

Służebność nie obejmuje możliwości przeprowadzenia światłowodu czy innych mediów.

Przykłady

 
Utwardzenie gruntu bez zgody właściciela

Pani Anna jest właścicielką działki, przez którą ustanowiona jest służebność drogowa. Nowy właściciel sąsiedniej działki, Pan Marek, postanowił utwardzić drogę kamieniami bez konsultacji z Panią Anną, podczas jej nieobecności. Pani Anna miała tam trawnik, który pielęgnowała, a teraz ma problem z jego koszeniem. Takie działanie utrudnia jej korzystanie z nieruchomości i jest przykładem nieodpowiedniego zachowania uprawnionego do służebności, który powinien uzgodnić swoje działania z właścicielem nieruchomości obciążonej.

 
Instalacja światłowodowa bez zgody

Pan Tomasz posiada działkę rekreacyjną, przez którą przebiega służebność na rzecz sąsiada. Sąsiad, bez porozumienia z Panem Tomaszem, zainstalował po jego budynku instalację światłowodową. Instalacja została wykonana przez firmę Orange. Pan Tomasz, dowiedziawszy się o tym, był zaskoczony i zdenerwowany, ponieważ nikt nie pytał go o zgodę na takie prace. Takie działanie jest niezgodne z przepisami, ponieważ służebność nie obejmuje prawa do instalacji mediów bez zgody właściciela.

 
Niedomykanie bramy i związane z tym zagrożenia

Pani Katarzyna jest właścicielką działki, na której znajduje się dom letniskowy. Przez jej działkę prowadzi droga służebna na rzecz sąsiada. Nowy sąsiad, Pan Jan, regularnie zapomina zamykać bramę wjazdową po przejeździe. W wyniku tego, Pani Katarzyna miała już kilkakrotnie uszkodzoną elewację budynku przez wandali oraz próbę włamania, podczas której wybito okno. Tego rodzaju zachowanie stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa nieruchomości Pani Katarzyny i jest wyraźnym przykładem nieodpowiedzialnego korzystania ze służebności.

Podsumowanie

 

Nieodpowiednie zachowanie uprawnionego do służebności może znacząco utrudniać korzystanie z nieruchomości obciążonej. W takich przypadkach właściciel ma prawo żądać przywrócenia stanu poprzedniego oraz, w razie potrzeby, skierować sprawę na drogę sądową. Ważne jest, aby wszelkie działania związane ze służebnością były przeprowadzane w porozumieniu z właścicielem nieruchomości.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz usług sporządzania pism, aby skutecznie rozwiązać problemy związane ze służebnością na Twojej nieruchomości. Nasi eksperci pomogą Ci w ochronie Twoich praw i interesów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »