Nieodpowiednie zachowanie uprawnionego do służebności

• Data: 2023-12-08 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Przez część mojej działki (spadek po dziadkach) ustanowiona jest służebność jak w załączniku. Działka, dla której ustanowiono służebność, ma nowego właściciela, który bez porozumienia ze mną, wykorzystując moją nieobecność (nie mieszkam tam, a tylko korzystam z posesji w formie rekreacyjnie), wysypał tę część posesji kamieniem w celu utwardzenia gruntu (był tam trawnik). Utrudnia mi to koszenie. Zbudował też po moim budynku instalację światłowodową (również bez uzyskania mojej zgody), instalacja wykonana przez Orange. Jak wnieść protest do operatora? Nie zamyka też bramy wjazdowej. Miałem już uszkodzoną przez wandali elewację budynku oraz próbę włamania, wybite okno. Co mogę zrobić w przypadku takiego nieodpowiedniego zachowania uprawnionego do służebności?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieodpowiednie zachowanie uprawnionego do służebności

Samowolne zachowania

Bez Pana zgody, uprawniony do służebności nie miał prawa nawieźć kamieni. Jeśli utwardzenie drogi było konieczne do korzystania ze służebności, mógł to zrobić w porozumieniu z Panem. Ale nie ma prawa do samowolki w tym zakresie.

Przepisy prawa nie regulują tych kwestii wprost. Jednak w art. 288 Kodeksu cywilnego ustawodawca nakazuje, by służebność gruntowa była wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Zgodnie z art. 287 „zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych”, oraz art. 289, w myśl którego „w braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej”.

Służebność nie przenosi praw do nieruchomości obciążonej, a jedynie daje prawo do korzystania z niej w pewnym zakresie przez każdorazowego właściciela nieruchomości władnącej. 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozwiązanie problemów

Proszę wezwać uprawnionego do przywrócenia stanu poprzedniego pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową. Co do światłowodu – to zapewne stanowi on własność operatora. To do niego należy zwrócić się z zadaniem usunięcia kabla i żądaniem opłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości. 

Służebność nie obejmuje możliwości przeprowadzenia światłowodu czy innych mediów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »